U BOSNI PALI 'BROKERI'

Akcija Perač: Zbog milijunske prevare istraga se vodi i u Hrvatskoj

Obećavali su dvostruki povrat uloženoga, a nakon toga više se ne bi javljali. Okretali su velik novac

Financijsku prevaru vrijednu Bernieja Madoffa - barem u duhu, ako već ne po iznosu pokradenog novca - izvelo je u Banjoj Luci, Bihaću i Sarajevu više od 70 danas uhićenih radnika kompanije Dunmorr Group Ag, fiktivno registrirane u Švicarskoj.

U akciji Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske i Federacije BiH kodnog imena Perač razbijen je kriminalni lanac kojim je zasad neutvrđen broj građana Austrije, Njemačke i Švicarske prevaren za više milijuna eura, a istražitelji još trebaju ustanoviti sežu li krakovi te hobotnice i u Hrvatsku. Direktor kompanije Željko Nikolić nije uhićen jer se, prema saznanjima policije, skriva u Srbiji.

Biznis je Nikolić organizirao na sljedeći način: 40 radnika u Sarajevu, 22 u Banjoj Luci i 10 u Bihaću nasumično je telefoniralo u navedene zapadnoeuropske zemlje i nagovaralo ljude da ulažu u Dunmorr Group.

Dvostruki povrat

Obećavali su dvostruki povrat uloženoga. U početku bi novim investitorima isplaćivali određenu dividendu kako bi ih naveli da podebljaju ulog. Nakon toga više se ne bi javljali.

- Prvo su osnovali fiktivnu firmu u Švicarskoj, a zatim podružnice u Banjoj Luci, Sarajevu i Bihaću. Zaposlili su više desetaka radnika, koji su na prvom mjestu morali odlično znati njemački jezik - prenose banjolučke Nezavisne novine riječi jednog od istražitelja.

Osumnjičenici su, izvan svake sumnje, okretali velik novac, ali o točnim iznosima do završetka istrage može se samo nagađati. U taj dio istrage uključit će se i nadležne službe iz Hrvatske i Srbije.

Lažni identiteti

U međuvremenu, u višemjesečnoj istrazi inspektora za visokotehnološki kriminal MUP-a RS i Federacije BiH ustanovljeno je da su identiteti vlasnika kompanije Dunmorr u Švicarskoj - lažni.

Na web stranici firme - postoji i ona - nalazi se nekoliko manjih manifesta u kojima se objašnjava djelovanje kompanije Dunmorr Group, punih generičkih poslovnih fraza i svakojakih floskula. Postoji i broj telefona, na čijem se drugom kraju nalazi samo obavijest da se pretplatnički broj ne koristi.

Dunmorr Group ima predstavništvo i u Beogradu, a tamošnji radnici su su “šokirali” vijestima iz susjedne države.

Pretres na 7 lokacija

Tijekom dana izvršen je pretres na sedam lokacija na kojima su se nalazile prostorije Dunmorr Groupa, a Tužiteljstvo BiH saslušavalo je 70-ak uhićenika. - Većina je nakon kriminalističke obrade puštena na slobodu, a naknadno će biti odlučeno protiv koliko njih će biti podignuta optužnica u kaznenom postupku - rekao nam je Boris Grubešić, glasnogovornik Tužiteljstva, a Mirna Čoja, glasnogovornica MUP-a Republike Srpske, potvrdila je da su djela za koja će biti terećeni utaja poreza, pranje novca i prevara.

Tko je Martin Grossman: Mozak operacije ili žrtva krađe identiteta

Kao vlasnik i glavni savjetnik Dunmorr Groupa naveden je dr. Martin Grossman. Na web stranici kompanije je i njegova slika sa šturim životopisom, po kojemu je diplomirao pravo na Sveučilištu u St. Gallenu, gdje je 1992. doktorirao na temu ‘Oporezivanje umjetnika i sportaša u međunarodnim odnosima’. Od 1986.radio je na sudu u Usteru, a1988. prešao je u odvjetnike. Partner je u dva odvjetnička ureda, od kojih je posljednji ‘Grossmann Mathiassen Blickenstorfer’, gdje od 2006. Prema riječima tajnice koja se javila u sjedištu u Zürichu, on je na odmoru.

- Gospodin Grossman je partner u uredu šest godina, za ime Dunmorr Group nisam čula. Prevara u Bosni, 70 uhićenih, stvarno ne znam o čemu pričate. Za sve ćete se morati obratiti dr. Grossmanu kad se vrati s godišnjeg - rekla nam je vrlo ljubazna i posve zbunjena Švicarka. Ako Martin Grossman uistinu nije izmišljen lik, onda se radi ili o mozgu cijele operacije ili o slučaju ukradenog identiteta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 15:11