>>> NOVO 18:34 Zbog mogućeg ponavljanja kaznenog djela Milan Bandić, kao i ostali njegovi suradnici koji su na gradskim dužnostima, neće na slobodu ako se ne odreknu obavljanja svoje profesionalne dužnosti.
Za razliku od Bandića kojemu je prihvatio jamčevinu manju od ponuđene, iako je i dalje riječ o najvišoj nakon 12,4 milijuna koje je u nekretninama svojih prijatelja založio Ivo Sanader, sudac istrage je za ostale u aferi Agram povisio iznose koje moraju položiti na račun suda prija izlaska iz Remetinca. Tako je primjerice za direktora Zagrebačkog holdinga u ostavci Slobodana Ljubičića iznos jamčevine podigao s 2,4 milijuna na čak pet milijuna kuna, vlasniku građevinske tvrtke Bramgrad Branku Mihaljeviću s 4,2 milijuna na sedam milijuna kuna, a pročelniku stručne službe gradonačelnika Vidoju Bulumu sa 150.000 na 300.000 kuna.
Neki su odvjetnici zbog toga, poput Uskoka, najavili žalbe na današnju odluku suca istrage pa će o istražnom zatvoru i jamčevinama u aferi Agram treći put zaredom odlučivati i sudsko drugostupanjsko tijelo - izvanraspravno vijeće.
Potvrdi li izvanraspravno vijeće posljednju odluku suca Zdenka Posavca, što se može očekivati s obzirom da je donesena u skladu s nedavnim napucima tog tijela, Bandić i ostali neće na slobodu dok na sudu ne dokažu da su uplatili novac ili založili nekretnine te pred sucem istrage ne obećaju da će se pridržavati izrečenih mjera opreza.
Tužiteljica Ksenija Krizman kazala je da je osim zabrane kontakta sa svjedocima sud svima, ukoliko izađu na slobodu, zabranio i obavljanje profesionalne djelatnosti, što u Bandićevu slučaju znači odustajanje od obavljanja gradonačelničke dužnosti. No, bez obzira na jamstvo i dodatne uvjete kojima se može zamijeniti istražni zatvor odluku suca istrage ocijenila je kao prihvaćanje Uskokove bojazni da bi na slobodi osumnjičenici mogli utjecati na svjedoke i ponoviti nedjelo.
Odvjetnik Vladimir Terešak kazao je da odluka o puštanju uz jamčevinu i mjere opreza, s obzirom na žalbe i zakonom predviđene rokove, neće postati pravomoćna još barem sedam do deset dana.
--------------------------
17:04 Prihvaćena je jamčevina Milanu Bandiću, koji je ponudio rekordnih 22.557.418 kuna u nekretninama, no sud je odlučio da je iznos od 15 milijuna kuna dovoljan. Određen mu je istražni zatvor, ali i jamčevina. Na ovu odluku USKOK ima pravo žalbe, tako da Bandić zasad ostaje u Remetincu dok žalba ne bude riješena.
Sud mu je izrekao i zabranu obavljanja djelatnosti te kontakta sa svjedocima.
Za predsjednika Uprave Zagrebačkog holdinga u ostavci Slobodana Ljubičića sud je podignuo iznos jamčevine. Naime, Ljubičić je ponudio 2,4 milijuna kuna, a sud je iznos podignuo na pet milijuna.
Jamčevine za ostale osumnjičene su također prihvaćene.
Uskokova tužiteljica Ksenija Krizman kazala je nakon ročišta da je sudac istrage Zdenko Posavec prihvatio Uskokov prijedlog da se osumnjičenicima odredi istražni zatvor, ali je ostavio mogućnost da se svi brane sa slobode uz položene jamčevine koje su veće nego ranije.
"Također, zabranio im je i kontakt sa svjedocima, ali i obavljanje profesionalne djelatnosti", kazala je tužiteljica, pojašnjavajući da u Bandićevu slučaju to znači da, ukoliko izađe iz Remetinca, neće moći obavljati dužnost gradonačelnika.
--------------------------
16:55 Iako je odluka o jamčevinama i istražnom zatvoru za osumnjičene u aferi Agram trebala biti objavljena u 16:30, do toga ipak nije došlo. Kako javlja reporter Jutarnjeg s mjesta događaja, odluka se i dalje iščekuje, u sudnici je i dalje upaljeno svjetlo, odluka još nije poznata...
--------------------------
ZAGREB - Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i osmorica njegovih suosumnjičenika iz afere Agram, koji su i dalje u Remetincu, poslijepodne su dovedeni na zagrebački Županijski sud, gdje sudac istrage Zdenko Posavec ponovno odlučuje o istražnom zatvoru, odnosno ponuđenim jamčevinama koje je ranije odobrio svima osim Bandiću.
Doznajemo da je Bandić, umjesto dosadašnjih 5,8 milijuna kuna jamčevine koja je trebala biti garantirana hipotekom na stan njegovog odvjetnika Krešimira Krsnika, svoju ponudu jamčevine digao na 22,5 milijuna kuna, odnosno precizno 22.557.418 kuna, također u nekretninama. No, nije poznato o kojim je nekretninama riječ i tko je njihov vlasnik.
Ovaj je iznos najveći u hrvatskoj pravosudnoj povijesti. Sljedeći najveći iznos ponudio je bivši premijer Ivo Sanader (12,4 milijuna kuna), a slijede varaždinski poduzetnik Davor Patafta (12 milijuna) te poduzetnici Eduard i Hrvoje Brumen, koji su ponudili po 11,3 milijuna svaki.
Inače, novo ročište počelo je iza 13 sati, a zakazano je nakon što je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u srijedu ukinulo prošlotjednu odluku suca istrage da prihvati jamčevine za sve osumnjičene u aferi Agram, kojima ranije nije omogućeno da se tijekom istrage brane sa slobode, osim za gradonačelnika Bandića, kojemu je ponovno određen istražni zatvor zbog opasnosti da bi na slobodi mogao utjecati na svjedoke i ponoviti nedjela za koja ga tereti Uskok.
Nova odluka o jamčevinama i istražnom zatvoru navodno bi trebala biti objavljena u 16,30 sati
"Vijeće smatra da je sudac istrage opet počinio neke bitne povrede kaznenog postupka, a one se sastoje u tome što nije konkretno ni precizno odredio okolnosti koje bi se odnosile na svjedoke, a u odnosu na koje bi postojala opasnost od eventualnog utjecaja i ometanja istrage", kazao je pojašnjavajući odluku izvanraspravnog vijeća glasnogovornik suda Krešimir Devčić.
Dodao je i da "vijeće smatra da u odnosu na osumnjičenike koji i dalje imaju status odgovornih i službenih osoba, sama činjenica da taj status i dalje zadržavaju, predstavlja okolnost koja bi dovela u opasnost vođenje postupka odnosno mogućnost da bi isti upravo u tom svojstvu mogli počiniti nova kaznena djela".
Devčić je kazao i da je drugostupanjsko vijeće suca istrage uputilo na ljetošnju odluku Ustavnog suda, koji je u slučaju bivše SDP-ove županice Marine Lovrić Merzel zaključio da se produljenje istražnog zatvora dužnosnicima ne može uvjetovati davanjem ostavke, iako Lovrić Merzel, u konačnici, iz Remetinca ipak nije izašla prije ostavke.
"U tom pravcu je išla sugestija prema sucu istrage da se razmotri mogućnost primjene mjere opreza u odnosu na Bandića", kazao je Devčić.
Odvjetnik Veljko Miljević dolazi na današnje ročište (Foto: Damjan Tadić/CROPIX)
Odvjetnik Veljko Miljević, koji zastupa direktora Zagrebačkog holdinga u ostavci Slobodana Ljubičića, kazao je da su na ročištu kod suca Zdenka Posavca svi okrivljenici porekli osnovanost određivanja istražnog zatvora.
"Rekli su da nema osnove za određivanje istražnog zatvora kako zbog nepostojanja osnove sumnje tako i zbog postojanja posebnih pritvorskih razloga i da nema mjesta određivanju istražnog zatvora", kazao je Miljević, ističući da na zahtjev svog branjenika ne može govoriti o samom slučaju.
Podsjetio je i da Ustav te Zakon o kaznenom postupku predviđaju da se umjesto istražnog zatvora, ukoliko je to moguće, primjenjuju blaže mjere poput jamstva i mjera opreza.
Od osumnjičenih u aferi Agram iz Remetinca su prvi izašli pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markus. Osim Bandića iza rešetaka su ostali šef Holdinga u ostavci Slobodan Ljubičić, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a i član Uprave Holdinga u ostavci Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, vlasnik tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....