REPORTAŽA NEDJELJNOG

FOTO Ovo je najluksuznija marina na Jadranu, Porto Montenegro

ZAGREB - U Tivtu, crnogorskom gradiću od tri tisuće stanovnika na dnu Bokokotorskog zaljeva, u završnoj je fazi gradnja megaluksuznog nautičkog centra, glamurozno nazvanog Porto Montenegro.

Odmah pokraj stare marine, smještene u samom centru, na gradskoj rivi, sagrađene u zlatnim sedamdesetima, konzorcij ruskih i crnogorskih tvrtki, čije je vlasništvo obavijeno velom tajne, prije dvije godine počeo je gradnju novog nautičkog centra. I to sasvim slučajno. U ljeto 2007. na svojoj megaluksuznoj jahti Queen of Drachs danas 84-godišnji kanadski milijarder Peter Munk, vlasnik globalne rudarske korporacije Barrick Gold, ugostio je grupu prijatelja iz cijelog svijeta u Dubrovniku.

Posao stoljeća

Nakon što su nekoliko dana proveli usidreni između otoka Lokruma i starogradskih dubrovačkih zidina, lokalni hrvatski vodič predložio im je jednodnevni izlet u zaljev. Ploveći prema Kotoru, Peter Munk odmah se oduševio viđenim. Nije ga impresionirao srednjovjekovni grad, nego prirodni položaj Bokokotorskog zaljeva u kojemu može biti idealna pomorska luka; brodovi su od nevremena zaštićeni okolnim planinama i izrazito mirnim morem. Kanadskog bogataša iznenadilo je što na takvome mjestu nema marine za potrebe jahtaša te je odlučio da će upravo Crna Gora biti nova lokacija za ulaganje jedne od njegovih građevinskih kompanija.

U Tivtu, koji je jedini imao infrastrukturu, Munk i njegovi partneri gradit će luksuznu marinu i popratni gradić, namijenjen nautičarima koji će na jednome mjestu moći biti usluženi čime god požele. Za samo mjesec dana počela je gradnja kompleksa, detaljno osmišljenog utočišta za svjetsku elitu i vrijednog gotovo pola milijarde eura. Službeno otvorenje s prvim rezidencijama i 29 vezova za jahte duže od 30 metara bilo je u lipnju 2009. godine.

Ovu priču o nastanku ideje i realizaciji projekta Porto Montenegro ispričao je osobno proteklog vikenda u Tivtu Peter Munk koji je bio jedan od najvažnijih gostiju na rođendanskoj proslavi britanskoga bankara, milijardera Nathaniela Rothschilda.

Takva bajkovita priča o ulaganju u crnogorski turizam još je prošle godine izazvala mnoge kontroverze.

Bescarinska zona

Sve građevinske tvrtke iz Boke i okolice uključene su u građevinsku akciju, ali lokalno tivatsko stanovništvo negodovalo je zbog privatiziranja obale u centru grada i prisvajanja javnog dobra. Cijeli kompleks marine i okolnih apartmana, koji se i dalje užurbano gradi, opasan je visokim zidom s videonadzorom i strogim zaštitarima koji se tijekom cijelog dana i noći, utegnuti u mornarske uniforme, prešetavaju na 20 metara jedan od drugoga.

Postoje samo dva službena ulaza i rampa kroz koju se može ući u tu luksuznu oazu. Iako je na početku, tijekom zamaha gradnje, znatiželjnicima ulaz bio zabranjen, sada su prolaz i razgledavanje dopušteni svakome tko poželi, ali ograničeno. Može se pristupiti samo na novosagrađeni trg, koji je središte kompleksa, i približiti vezovima za jahte.

Cijeli kompleks Porto Montenegro zapravo je jedna velika bescarinska zona s duty free prodajom, no po zapaženim cijenama to je daleko od povoljne kupnje na kakvu smo navikli po svjetskim aerodromima. Crnogorska država čak im je osigurala i mnoge porezne olakšice, spustila je PDV na samo sedam posto, ali cijene kompletne ponude i dalje su paprene.

Elitni turizam

Na glavnom trgu u kompleksu je nekoliko trgovina. Najobičnija majica Paul&Shark stoji 560 eura, kapa šilterica je 395, a kravata u Dioru, zapravo butiku koji prodaje brendiranu robu, čak je 200 eura. Armanijevo muško donje rublje, paket od troje gaća, stoji čak 420 eura, a, primjera radi, u zagrebačkoj zračnoj luci isti takav komplet stoji, prema ovim cijenama, mizernih 39,90 eura.

Jedino što je povoljno su cijene hrane i pića. U marini su otvorena dva restorana, zapravo lounge bara s više-manje istom ugostiteljskom ponudom. Danju praktički niti nema gostiju, ali navečer se jedva može pronaći slobodan stol.

ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU NEDJELJNOG JUTARNJEG

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 21:03