SUDSKI EPILOG UBOJSTVA IZ 1992.

VOJNI POLICAJCI DIREKTORA BANKE ODVELI SU NA DRAVU I PUCALI MU U GLAVU 'Ajde, pođite s nama, vodimo vas na informativni razgovor...'

 
Ilustracija
 Ivan Lackovic / CROPIX

Direktor slatinske Jugobanke Nikola Kosić ubijen je u veljači 1992, a za njegovu otmicu i ubojstvo pravomoćno su osuđeni odgovorni pripadnici oružanih snaga RH. Prije nekoliko dana Općinski sud u Virovitici presudio je da dvojica policajaca moraju platiti državi 949.000 kuna odštete, piše Podravski.hr. No, krenimo redom.

Bila je sredina veljače kad su dvije uniformirane osobe naoružane pištoljima pozvonile na vrata tadašnjeg direktora slatinske Jugobanke.

– Ajde, pođite s nama, vodimo vas na informativni razgovor – kratko su mu, smrtno ozbiljni, priopćili vojni policajci Luka Perak i Damir Hokal.

Učinili su to po nalogu i na zahtjev Dinka Mijatovića, policajca koji im je rekao da ga odvezu u graničnu karaulu na Dravi. Mijatović im je rekao da s Kosićem mora obaviti neki privatni informativni razgovor i pitati ga neke važne stvari.

Perak je poslije na sudu ispričao da je Mijatović direktora Kosića potom odveo u jednu prostoriju u karaulu na razgovor. Tu je bio još jedan čovjek, Peraku se činilo da je riječ o zapovjedniku karaule koji se, kaže, poslije ubio.

– Nakon nekih pola sata Mijatović je s pištoljem u ruci izašao iz karaule s Kosićem. Nama trojici – meni, tom zapovjedniku karaule i Hokalu – rekao je da bi Kosića trebalo ubiti. Ja ga neću ubiti, odbrusio sam mu, a on se naljutio i Kosiću naredio da se uputi stazom prema Dravi – svjedočio je Luka Perak poslije na sudskom ročištu.

Svojim je očima, kaže, vidio kad je Mijatović Kosića upucao hicem iz pištolja u glavu. Tijelo nesretnog Nikole Kosića nikad nije pronađeno.

Pravosudni repovi ubojstva vuku se punih 26 godina kasnije

– Sjećam se da ga je prije nego što će pucati pitao: Je li, stvarno nećeš ništa reći o tome kome si dao novac? Četnicima? Poslije je Kosićevo beživotno tijelo u Dravu gurnuo taj muškarac koji je bio s nama – prisjetio se Perak strašnih trenutaka iz veljače 1992. godine, u jeku Domovinskog rata.

Punih 26 godina poslije, još se vuku pravosudni repovi tog ubojstva. Vojni sud u Osijeku vrlo je brzo od te strašne noći trojku proglasio krivima. Perak i Hokal zbog otmice Kosića dobili su godinu dana uvjetno, a Mijatović četiri godine i šest mjeseci bezuvjetnog zatvora. Vrhovni sud tu je presudu potvrdio još u rujnu 1994. godine.

Dinko Mijatović nikad nije priznao zločin za koji je pravomoćno osuđen, a Peraka je optužio za lažno svjedočenje, piše Podravski.hr.

– Nikola Kosić nije bio mrtav, već je živio u Novom Sadu, što je bilo vidljivo i iz službene zabilješke slatinske policije koju sam nakon izlaska iz pritvora dobio od tadašnjeg dozapovjednika policijske postaje Slatina – branio se Mijatović na jednom od ročišta.

No, ta navodna zabilješka slatinske policije nikad nije došla na sud, premda Mijatović tvrdi kako je siguran da je na vrijeme proslijeđena.

– Osuđen sam na osnovi indicija, a pet puta sam prošao poligrafsko ispitivanje koje nije prihvaćeno kao materijalni dokaz. Dokazao sam da Luka Perak laže, a ja osobno nikad nisam razgovarao s Nikolom Kosićem i nisam ga poznavao – svjedočio je on.

No, niti jedan sud nije mu povjerovao. A bilo ih je u tih 26 godina. Prvo Vojni sud u Osijeku, pa Vrhovni sud. Potom parnice na Općinskom sudu i Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, a nakon njih i ročišta na zagrebačkom Županijskom sudu te revizija na Vrhovnom sudu. Svi su potvrdili da je direktor slatinske Jugobanke ubijen te da su za otmicu i ubojstvo odgovorni pripadnici oružanih snaga RH.

Bio je to prvi slučaj u Hrvatskoj u kojem su pripadnici vojske i policije tijekom Domovinskog rata pravomoćno osuđeni za ubojstvo, nakon čega je država obitelji ubijenoga morala isplatiti odštetu. Republika Hrvatska u tri je navrata – od 2007. do 2011. godine – Kosićevoj supruzi, kćeri i sinu isplatila ukupno 949.000 kuna s kamatama i parničnim troškovima. Svi su najprije presudom trebali dobiti po 230.000 kuna s kamatama, ali Vrhovni sud sinu je smanjio odštetu na 160.000 kuna jer tada nije živio s roditeljima.

U međuvremenu, Republika Hrvatska tužbom je zatražila od osuđenoga trojca da joj podmiri štetu od gotovo milijun kuna.

Slatinska stalna služba Općinskog suda u Virovitici u petak je, nakon provedene glavne rasprave, nepravomoćno presudila da Perak i Mijatović državi moraju vratiti ukupno 633.000 kuna koji su iz proračuna RH već bili isplaćeni Kosićevoj obitelji. Damira Hokala država nije teretila jer je s njim za vrijeme parničnog postupka u Slatini postigla izvansudsku nagodbu kojom je Hokal platio svoj dio – oko 316.000 kuna.

Perak i Mijatović mogu se žaliti na presudu, što će vjerojatno i učiniti. Ni 26 godina nakon ubojstva Nikole Kosića, dakle, slučaj još nije pospremljen u pravosudni arhiv.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 17:45