Točno 16 mjeseci od svađe oko živice dvojice susjeda u Gladovcu Pokupskom, a koja je rezultirala smrću Nikole Samardžije (63) nakon što ga je Zvonimir Vlahović (57) triput udario u glavu, na Županijskom sudu u Velikoj Gorici izrečena je nepravomoćna presuda.
Tužiteljstvo Vlahovića tereti za nanošenje teških tjelesnih ozljeda s posljedicom smrti jer su udarci kod pokojnog uzrokovali krvarenje vena u mozgu, odnosno akutni subduralni hematom od kojeg je preminuo s odmakom od 19 sati, a tročlano sudsko vijeće ga je osudilo na četiri godine zatvora. Iako je osuđen, izlazi na slobodu jer mu je sud ukinuo istražni zatvor u kojem je proveo 15 mjeseci i pet dana, ali su mu izrečene mjere opreza – javljanje svakog drugog ponedjeljka u policiju, kao i zabrana približavanja na 100 metara pokojnikovoj partnerici i uspostavljanja bilo kakve veze s njom.
- Svjesni ste da su vaši udarci za posljedicu imali krvarenje u mozgu. No, niste odgovorni što oštećeni nije otišao prema preporuci liječnika na Hitnu, kao što i niste mogli znati da je pio Varfarin. Za ovo kazneno djelo je zapriječena kazna od tri do 15 godina, a za ublažavanje kazne nije bilo razloga jer otprje imate osuđujuće presude, pa je kazna nešto viša od zakonskog minimuma. Dalje ćete vidjeti što će reći Visoki kazneni sud. Kao olakotna okolnost, po mišljenju ovog suda, veliki je doprinos oštećenog smrtnom ishodu jer da je odmah otišao na CT glave, velika je vjerojatnost da bi bio spašen. Znali ste, međutim, da ispred sebe imate osobu starije životne dobi i morali ste biti svjesni da vaša tri udarca u njegovu slučaju mogu dovesti do nečeg kobnog. Da ste se zaustavili na šamaru od kojeg mu je pukao bubnjić bez da ste nastavili s još dva udarca šakama, vi danas ne bi bili tu. Ukinut vam je istražni zatvor kako se isti ne bi pretvorio u odsluženje kazne, no vidjet ćete dalje što će reći Visoki kazneni sud i u odnosu na visinu kazne, jer će se vjerojatno obje strane žaliti, ali i jer vas je VKS već vraćao u pritvor nakon što ste pušteni – rekla je obrazlažući presudu sutkinja.
Osvrnula se i na izrečene mjere opreza te je Vlahoviću dala savjet: "Ako u blizini vidite nevjenčanu suprugu pokojnog, okrenite se i otiđite odmah, jer u slučaju kršenja mjera vraćate se u pritvor."
Inače, Vlahović od početka negira krivnju, a u završnom govoru je kazao da mu je žao što je susjed preminuo, da već 15 mjeseci u pritvoru svaki dan razmišlja o događaju te je uvjeren da je pokojnikova nevjenčana supruga lagala u svom iskazu kad je kazala da je s prozora vidjela udarce jer da "s tog mjesta, nakon rekonstrukcije, ona ništa nije mogla vidjeti".
Naime, sve je krenulo zbog živice kada je Vlahović lanjskog 20. srpnja oko 8 sati ujutro rekao Samardžiji: ‘Ti ne buš moju živicu nikad više diral.‘ Nakon čega je na njega nasrnuo golim rukama. Prvo ga je udario otvorenim dlanom po lijevom uhu te dva puta šakom u lice. Bili su to siloviti udarci uslijed kojih je Samardžija zadobio puknuće bubnjića, krvne podljeve, oguljotine, krvarenje moždane ovojnice i komore mozga uz oteklinu istog. Ukratko, ozljede opasne po život zbog kojih je pretučeni Samardžija preminuo 19 sati kasnije u krevetu u svojoj kući.
"Moj muž Nikola Samardžija leži u krevetu, poplavio je i ne mogu ga probuditi. Dođite, molim vas", dramatični je poziv u pomoć koji je uputila pokojnikova supruga Dolores R. policiji 21. srpnja u 4.46 sati. Bio je to njezin drugi poziv policiji nakon što je prethodnog dana oko 9.15 sati ujutro okrenula njihov broj navodeći pritom da je "susjed Zvonimir fizički napao njezina supruga Nikolu".
Policajci su tom prilikom zatekli pretučenog muškarca te mu ponudili liječničku pomoć koju je odbio, a Vlahoviću su uručili obavijest o kršenju članka 109a Prekršajnog zakona. Stoga je inicijalno slučaj bio okarakteriziran kao prekršaj, da bi na kraju, nakon Samardžijine smrti i provedenog policijskog očevida, Vlahović zaradio kaznenu prijavu i poslan u pritvor. Pritom mu je već dodatni uteg bila i prijašnja pravomoćna presuda otprije tri godine, kada je osuđen zbog nedozvoljenog posjedovanja oružja i prijetnji izrečenih upravo pokojnikovoj supruzi Dolores, s kojom je ušao u verbalni sukob 23. kolovoza 2019. zbog pokošene trave. Pritom joj je "na grudi naslonio ručnu bombu i zaprijetio joj da će ju raznijeti, da će ubiti i sebe i njih". Novi zločin iz trivijalnog razloga počinio je tri mjeseca nakon što mu je istekao prijašnji rok kušnje.
Nevjenčana supruga pokojnog je u sudnici ispričala da je tog jutra čula neobičan lavež psa, pa se prepala da nije njihov pas napao. Krenula je do prozora i vidjela Zvonimira kako prijeti nekome kraj živice. Samardžija je toga jutra izašao sa psom, a sa sobom je ponio malu pilu za rezanje grančica i krenuo uređivati živicu da bude uredna i da se bolje vidi.
- U istom tom trenutku Nikola je iz poluklečećeg položaja krenuo u dvorište, a Zvonimir iza u drugu kuću. Sišla sam, a Nikola mi je skroz ozbiljan rekao ‘Zmlatil me Zvonimir. Takve batine nisam dobio otkad sam bio dečko na školskom igralištu‘. Kazao je i da mu je prišao s leđa, okrenuo ga i navalio šakom. Muž se branio nije, a imao je čime. Nazvala sam policiju koja je došla brzo. Nešto kasnije muž mi se potužio da ne čuje dobro i da ga jako boli glava. Otišao je doktoru i to u dva navrata jer je liječnik bio na godišnjem, pa je otišao njegovoj zamjeni. Povraćao je dvaput. Kad je popodne došao kući bio je blijedo zelen, spomenuo je uputnicu, ali me i molio da ga pustim da se odmori, da ne može više razmišljati ni gledati. Otpratila sam ga do sobe i iza leđa mu stavila jastuk, ako bi povraćao da se ne uguši. Svako malo sam ga gledala te zaspala, a oko 3 ujutro on nije više disao – otkrila je emotivno partnerica žrtve, na čijem tijelu inicijalno ni ona nikakve ozljede vidjela nije.
Vlahovićeva se, pak, obrana znatno razlikovala. Prisjetio se da je kobnog jutra otišao iza kuće te sa 15 metara udaljenosti ugledao susjeda kako siječe njegovu živicu.
- Prišao sam ogradi i popeo se na blok cigle te prešao preko jer nema vrata s te strane. Prišao sam Nikoli koji je u tome trenutku prilazio meni. Posvađali smo se na što mi je odgovorio da mu ta živica smeta i da je ima pravo rezati. Na to sam mu odgovorio da ne bude više moju živicu nikad diral. Pritom nisam mislio da ću ga ubiti već da mu to više dozvoliti neću. S njegove strane bila je to provokacija jer tu živicu ja održavam, a on je imao svoju na svojoj parceli. On je u lijevoj ruci držao rezačicu živice, koja nije bila u pogonu. Najednom ju je on podigao, pa sam mislio da će me udariti. Tako da sam ja njega otvorenim dlanom udario po uhu. Htio sam ga udariti šakom, ali nisam ga želio teže ozlijediti pa sam ga ošamario, rekao je u svoju obranu Vlahović, koji je Samardžiju uhvatio za potkošulju u predjelu prsa. Sam šamar bio je jak jer je oštećeni krenuo korak unazad, a kako ga je Vlahović držao za majicu, išao je za njim.
- Tad je Nikola opet podigao rezačicu kako bi me udario, ali sam se izmaknuo pa sam ga udario šakom u lice ispod lijevog oka. I onda sam ga još jednom ošamario po lijevoj strani lica i potom pustio. Potkošulja mu se poderala, a on se odmaknuo, uzeo srp koji je bio uz rub živice te ubrzanim korakom otišao kući. Sve se odvilo u desetak sekundi i bilo mi je jasno da će susjed zvati policiju imajući u vidu događaj od tjedan dana ranije – opisao je dalje optuženi rezimiravši da je pokojnog udario tri puta – dva šamara i jedna šaka u lice. Dodao je i da ga je takvim udarcima htio samo osramotiti. Prije tog događaja njih dvojca, otkrio je dalje, uopće nisu komunicirali. Osvrnuo se ujedno i na 23. kolovoz 2018.
- U jednoj kući u Gladovcu sam trebao vršiti popravke. Čisteći kuću sam pronašao bombu koja je bila zaštićena u kućištu te sam ju spremio u ormar u svojoj kući. Na nju sam zaboravio, izbivao dva mjeseca iz Gladovca, a po povratku na općinskom putu trava je bila zarasla, pa sam je pokosio, pokupio i odnio u šumu. Da bi tog 23. kolovoza, dok sam bio u dvorištu kuće, došla Dolores te rekla da je taj put njezin i trava njena, koju je posadio prije 29 godina njezin otac. Počela je vikati i s njom se nije moglo. Vikala je i na E.T., bila je nepravedna i prema 80-godišnjoj Z.Č., a kako sam joj pokušavao objasniti da sam se potrudio oko trave, ona je vikala na sav glas i dalje. A kad je vidjela da ju ne doživljavam jer sam zaključio da nije baš normalna s obzirom da je Z.Č. natjerala u plač, otišao sam do kuće i uzeo bombu. Odšarafio kućište, došao do Dolores, izvadio osigurač i bombu stavio na prsa govoreći joj da ću raznijeti nju i sebe. Htio sam je samo zaplašiti – pojasnio je još Vlahović, naglasivši da je u vrijeme kad su susjedi čuli svađu iz Samardžijine kuće, nekoliko sati prije pronalaska tijela, bio u ribolovu. Negirao je tvrdnje supruge pokojnog da mu je, nakon fizičkog sukoba, dok se saginjao po srp, zaprijetio prstom.
U sudnici se, inače, projektorom na velikom zidu pregledavao fotoelaborat s mjesta očevida mrtvog tijela, a koji je detaljno analizirala sudsko-medicinska vještakinja Marija Baković. Prizori u kojima je skončao Samardžija optuženi Vlahović je prvi put vidio i promatrao ih zgroženo.
Vještakinja je opisala prizor tijela i okruženje u kojem se nalazilo, a kako ga je policija fotografirala gotovo pet sati od pronalaska tijekom očevida, tijelo je imalo podljeve na desnoj strani jer je bilo položeno na desni bok, a imalo je i mrtvačke pjege.
- Udarac otvorenim dlanom po uhu je uzrokovao razdor lijevog bubnjića, jedan ispod lijevog oka, a sudeći prema svemu, veći udarac je mogao uzrokovati ozljedu kod desnog oka. Na obdukciji je utvrđeno krvarenje unutar moždanih ovojnica s lijeve i desne strane. Ta razdvojena mjesta krvarenja ne govore o tome da su bila dva udarca već je cjelokupno krvarenje utvrđeno unutar lubanjske šupljine moglo nastati jednim udarcem, pri čemu su bile ozlijeđene mosne vene na različitim mjestima, a sve ovisi o tome kako se mozak kretao unutar lubanje u tom trenutku – rekla je vještakinja.
Na upit odakle krv koju spominje supruga pokojnog, kada u svome iskazu govori da su ‘plahte bile natopljene krvlju i da ih je promijenila četiri‘, Baković odgovara da na tijelu oštećenog nisu utvrđene ozljede koje bi krvarile i da se eventualno moglo raditi o tekućini koja se cijedi kod preminulih osoba iz usta i koja nastaje pred smrt u agonalnoj fazi zbog otežanog disanja, pa dolazi do pucanja malih krvnih žila u plućima. Ali, ni tada te tekućine ne izgledaju crvene kao krv već ružičaste, ali laiku mogu nalikovati na krv.
- Curenje edemske tekućine iz pluća može biti i nekog značajnijeg volumena, ali je nemoguće da se natope četiri plahte. Kod oštećenog je utvrđen edem oba pluća, a u zapisniku o očevidu je opisano curenje tekućine iz usta – rekla je dalje vještakinja. Na daljnji upit je li doktorica u Domu zdravlja, kod koje je otišao Samardžija šest sati nakon okršaja te joj se požalio na strašnu glavobolju, trebala primijetiti podljev na licu ispod desnog oka, kaže da liječnici opće prakse nisu sudski medicinari te se fokusiraju samo na zdravstveno stanje, a manje na površinske ozljede.
Ujedno je kazala i da dinamika događaja koju je, pak, ta doktorica spomenula - da joj je oštećeni rekao da je osim šamaranja primio i više udaraca u glavu, a ne jedan kako tvrdi optuženi - također se može uklopiti u ozljede na području glave vidljive na obdukciji. Pucanje mosnih vena moglo je nastati uslijed, pojasnila je, ‘bilo kojeg udarca u predjelu glave, a zbog korištenja Varfarina, to pucanje nije moglo samozacijeliti već se krvarenje nastavilo‘.
Može li se na temelju fotografija reći u kojem je vremenu nastupila smrt? I je li za očekivati da se između 22 i 23 sata tu večer oštećeni svađao sa svojom suprugom, a o čemu su svjedočili neki susjedi - zanimalo je sutkinju, pa je vještakinja ukazala da su mrtvačke pjege dominantno smještene na desnoj strani tijela koje su se, pomicanjem istog tijekom očevida, pomicale i nisu bile fokusirane.
- Po tome smrt je nastupila unutar 12 sati otkad je tijelo fotografirano. A sa sudsko-medicinskog stajališta nije moguće da je između 22 i 23 sata bio aktivan. Jer kod oštećenika je nastupilo krvarenje unutar tvrde moždane ovojnice, toksikološkom analizom je utvrđeno da je koristio lijek Varfarin, liječnici se oko 14.30 požalio na glavobolju, što je nju potaknulo da mu izda uputnicu za Hitni bolnički prijem, a supruga Dolores je iskazala da je on po povratku kući od doktora otišao leći i da ga je našla mrtvog oko 3 ujutro. Glavobolja, umor, pospanost te poremećaj stanja svijesti su tipični simptomi krvarenja. S obzirom na veliku mokru mrlju ispod tijela i nalaz patologa od 350 ml urina u mokraćnom mjehuru, znači da je neko vrijeme prije smrti bio poremećene svijesti, polako je progredirao i nije se budio da ide na toalet. Ne mogu tvrditi sa sigurnošću da nije sudjelovao u kakvom sukobu čija se buka čula izvan kuće, ali s obzirom na sve navedeno, ne vidim medicinski logično objašnjenje za tako nešto.
- Da je oštećeni išao na Hitnu kao što mu je doktorica preporučila izdavši mu uputnicu, kakve bi bile šanse za njegovo preživljavanje? - pitala je odvjetnica Marina Sabljić. Vještakinja joj je na to odgovorila da bi ‘sigurno imao neke šanse za preživljavanje, ali da pritom ne može tvrditi da bi i preživio zbog svog zdravstvenog stanja, lijekova koje je koristio te kronične bolesti srca zbog koje je imao umjetni zalistak‘.
Stoga je specijalist neurokirurgije dr. Miroslav Gurašiš imao zadatak analizirati kompletnu medicinsku dokumentaciju i vještva te dati odgovor u kojoj mjeri je Varfarin, koji je pokojni koristio protiv zgrušavanja krvi, doprinio razvoju hematoma kao uzroka smrti. A važno je kroz pitanja neurokirurgu bilo i rasvijetliti je li sam oštećeni doprinio tragediji svojim neodlaskom na Hitnu po savjetu liječnice već je otišao kući i umro u snu najmanje 14 sati od zadobivenih udaraca.
- Kao uzrok smrti utvrđen je razvoj akutnog subduralnog hematoma. Riječ je o nakupini krvi ispod tvrde moždane ovojnice uzrokovanog krvarenjem iz pokidanih mosnih vena. Razvija se postupno s vremenom i u razmaku od nekoliko sati daje različitu kliničku sliku. Kod nekih pacijenata odmah kod udarca je vidljivo da su izgubili svijest, a kod drugih, kao što je u ovom slučaju bilo, subduralni hematom se razvija polako, a ozlijeđena osoba ne mora nakon ozljeđivanja imati vanjske naznake da se u glavi taj hematom razvija. Takva osoba može hodati i izgledati normalno sve do trenutka kad hematom u glavi postane klinički manifestan, a ukoliko se nakon prve faze razvoja simptoma (glavobolje, pospanosti, umora) ne pruži pravodobna medicinska pomoć, stanje se progresivno pogoršava te dolazi do gubitka svijesti, kome i smrtnog ishoda – pojasnio je vještak, podsjetivši da je u slučaju pokojnog Samardžije došlo do takvog razvoja hematoma kao posljedice djelovanja vanjske sile. Pritom je kao važan moment u cijeloj priči istaknuo da je oštećeni koristio lijekove protiv zgrušavanja krvi nakon operacije srca te otkrio da taj lijek, pored korisnog djelovanja ima i drugu stranu, odnosno ‘vrlo ozbiljno moguće neželjeno djelovanje‘.
- Varfarin izaziva, odnosno sklon je pojačanom krvarenju, bilo spontanom ili nakon ozljeđivanja. Kao neurokirurg mogu reći da je taj lijek u bitnom mogao doprinijeti razvoju hematoma kao uzroka smrti tako što je uslijed mogućnosti kontroliranja krvarenja iz ozlijeđene mosne vene nakon udarca, bilo spriječeno normalno zgrušavanje ozlijeđene žile u mozgu. I na taj način je spomenuti lijek u bitnom mogao doprinijeti razvoju hematoma i smrtnom ishodu. U slučaju da oštećeni nije uzimao navedeni lijek, opet bi priroda ozljede subduralnog hematoma kao uzroka smrti mogla dovesti do smrtnog ishoda, ali šanse za to bi bile značajno manje bez uzimanja lijeka nego s njegovim korištenjem. Međutim, koliko točno iznosi ta vjerojatnost za jedan ili drugi ishod, ne mogu precizirati jer taj postotak varira po različitim istraživanjima. No, mogu reći da bi bez uzimanja tog lijeka i uz pravodobnu medicinsku intervenciju šanse za izbjegavanje smrtnog ishoda bile značajno veće, pojasnio je dalje vještak naglašavajući da je ‘moguće da se nakon udarca i bez uzimanja tog lijeka ne bi razvilo ništa, odnosno da ne bi došlo do gubitka života‘.
Odgovarajući dalje na pitanja suda, vještak je kazao i da bi osoba, koja koristi taj lijek, u bilo kojem dijelu tijela, pa i mozgu, mogla bez ikakvog djelovanja vanjske sile zadobiti krvarenje. Pritom pojašnjava da je kod liječenja osoba koje uzimaju Varfarin, kao i onih koje ga ne koriste, za uspješno liječenje subduralnog hematoma vrlo važan čimbenik vrijeme koje je proteklo od trenutka ozljeđivanja do trenutka medicinske intervencije odnosno operacije, jer što se brže zahvatom ukloni hematom iz mozga, to je veća šansa da do smrti ne dođe.
- Da se oštećeni odmah javio na hitni bolnički prijem odmah kad je bio upućen, bi li bila nužna operacija ili bi se krvarenje moglo sanirati nekom vrstom liječenja?, zanimalo je branitelja optuženog na što mu je vještak odgovorio da se ‘nakon analize cjelokupnog tijeka događaja i uvidom u obdukcijski nalaz vidi da bi operacija bila potrebna‘. Pritom se ujedno složio s vještakom sudske medicine da su za nastanak ovakvih posljedica, zaključio je vještak, bila potrebna dva udarca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....