UPALA INSPEKCIJA

Radnik u poznatoj mesnoj tvrtki zaposlen kao čistač, kažnjen jer su ga uhvatili kako vješa iznutrice: ‘Radio sam što su mi rekli‘

Sud je zaključio da je državljanin Indije bio u zabludi o protupravnosti djela, ali i da se morao informirati o propisima

Ilustrativna fotografija

 Str/afp/profimedia/Str/afp/profimedia

Državljanin Indije E.K. (27), inače mehaničar po zanimanju, došao je u Hrvatsku trbuhom za kruhom. Tražeći posao, skrasio se na istoku zemlje i zaposlio se u proizvodnom pogonu poznate Mesne industrije kao državljanin treće zemlje. Nije ni slutio pritom da bi mogao, ako u pogon stigne Državni inspektorat, imati problema.

No vrlo brzo je tijekom inspekcijskog nadzora otkriveno da je radio na poslovima pomoćnog radnika za koji mu nije bila izdana dozvola za boravak i rad, odnosno potvrda o prijavi rada pa mu je odmah uručen prekršajni nalog ‘težak‘ 920 eura jer se ogriješio o članak 88.st. 3. Zakona o strancima. Na isti je odmah uložio prigovor i tijekom sudskog postupka pojasnio što je mislio, shvatio, znao, odnosno nije znao...

Naime, E.K. bio je zaposlen na poslovima čistača uz regularnu dozvolu, međutim, inspektorica rada ga je hodajući po pogonu zatekla kako radi pomoćne poslovne, odnosno vješa iznutrice na kuke. I taj je posao, kako su joj otkrile njegovi radni kolege kroz razgovor, radio unazad dva tjedna.

- U Hrvatsku sam došao raditi, a u toj mesnoj tvrtki sam radio na poslovima mesara. I nisam znao na koje su me poslove zapravo prijavili, ali ja se nikada nisam bavio poslovima čišćenja. I zato se ne smatram krivim za ovaj prekršaj jer mi nitko nikada nije rekao na što su me prijavili već sam radio sve što su mi rekli da radim. Molim ujedno sud za što brže okončanje ovog postupka koji mi teško pada. Potrošio sam puno novca da dođem u Hrvatsku raditi. A kad ovaj problem riješim, bit ću na miru godinu, dvije i onda ću se vratiti kući u Indiju – rekao je mladi strani radnik prekršajnom sucu.

Neovisno o njegovoj obrani, sud je zaključio da je 27-godišnji E.K. počinio prekršajno djelo kako mu se stavlja na teret, no jedino je bilo sporno je li imao saznanja da je prijavljen za poslove čistača, odnosno je li bio u zabludi o protupravnosti prekršaja jer po hrvatskim propisima smije raditi isključivo na poslovima za koje mu je izdana dozvola. Inače, iz zapisnika koji je E.K. bio vlastoručno potpisao navedeno je da poznaje engleski jezik u govoru i pismu, da je prijavljen na HZMO i HZZO od prvog dana na puno radno vrijeme te da mu je poslodavac dostavio primjerke prijava kao i da je od početka radio kao pomoćni radnik, a nikad na poslovima čišćenja.

Na kraju je sud zauzeo stav da je državljanin Indije bio upoznat s poslovima za koje je dobio dozvolu za rad i za koje je radno mjesto sklopio Ugovor o radu i bio prijavljen nadležnim tijelima pa da je stoga njegova obrana da nije bio upoznat isključivo usmjerena ka umanjenju odgovornosti.

Ali sud je s druge strane prihvatio njegove navode da je u Hrvatsku došao raditi, da je radio sve što su mu poslodavci rekli i da je smatrao da nema zapreka raditi ono što mu poslodavac naloži tako da je okrivljeni "bio u zabludi o protupravnosti djela odnosno o njegovoj zabranjenosti."

- Međutim, ta zabluda je bila otklonjiva jer je kao državljanin treće zemlje bio dužan i morao se informirati o propisima koji reguliraju rad državljana trećih zemalja. Da je navedeno učinio, lako bi spoznao protupravnost počinjenog djela – zaključio je sud koji je stranog radnika na kraju odlučio "lupiti" po džepu znatno manjim iznosom od inicijalnog. Mora platiti 150 eura uz mogućnost popusta, odnosno plaćanja dvije trećine kazne u kratkom roku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 08:27