PROŠIRENA ISTRAGA

Otkrili novu muljažu naše poduzetnice koja je dobila milijune iz EU fondova, a nije zasadila niti smokvu

Ured europskoga javnoga tužitelja tvrdi da je Vanja Gnjidić je još jednom prijevarom izvukla oko 59.000 eura

Ilustracija

 Lucija Očko/Cropix

Ured europskoga javnoga tužitelja proširio je istragu protiv riječke poduzetnice Vanje Gnjidić koja je prošle godine bila osumnjičena zbog malverzacija s potporama za uzgoj smokava na području otoka Jakljana teškim oko 2 milijuna eura.

EPPO je sada dodatno sumnjiči za izvlačenje oko 59.000 eura. EPPO je o proširenju izvijestio na svojim web stranicama.

"Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu donio je odluku o proširenju istrage protiv četiri okrivljenika i jednog trgovačkog društva zbog subvencijske prijevare i pranja novca, i to zbog sumnje u još jednu subvencijsku prijevaru koju su počinili jedna od okrivljenih osoba i još jedno trgovačko društvo.

U listopadu 2023. godine, EPPO u Zagrebu pokrenuo je istragu u vezi s dodjelom bespovratnih sredstava Europske unije za poljoprivredu u sklopu natječaja „Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva“ ukupne vrijednosti 2,5 milijuna eura.

Natječaj je bio sufinanciran sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) po stopi od 85% te Državnog proračuna Republike Hrvatske po stopi od 15%. Smatra se da je jedna od okrivljenih osoba, u razdoblju od veljače 2015. do listopada 2023., bila u dogovoru s preostale tri osobe, s ciljem da prijevarom dođe do bespovratnih sredstava Europske unije za poljoprivredu.

Tijekom istrage otkriveno da je ta ista okrivljena osoba počinila još jednu subvencijsku prijevaru, i to podnošenjem lažne prijave za izravna plaćanja kroz Integrirani administrativni kontrolni sustav (IAKS) za mjere ruralnog razvoja, financirane iz EPFRR-a, u ime drugog trgovačkog društva.

Obzirom da je posjed poljoprivrednog zemljišta bio jedan od glavnih kriterija prihvatljivosti prijave, postoji sumnja da je, prije podnošenja prijave okrivljena osoba stvorila privid da ispunjava konkretan kriterij prihvatljivosti na način da je prijevarnim radnjama stekla zakup poljoprivrednog zemljišta velike površine u državnom vlasništvu. Nakon toga, u razdoblju između svibnja 2019. i srpnja 2021. godine, ta je okrivljena osoba podnijela Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju tri zahtjeva za plaćanje, koji su sadržavali neistinite podatke.

Agencija je na temelju prva dva zahtjeva isplatila 58.885,91 eura, dok je u trećem zahtjevu utvrdila nepravilnosti, zbog čega nije došlo do još jedne isplate u iznosu od 6.839,33 eura. Zbog toga je EPFRR pretrpio gubitak od 58.885,91 eura.

U daljnjem tijeku istrage provest će se potrebne istražne radnje kako bi se utvrdile sve okolnosti navodnih kaznenih djela", navode u priopćenju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 12:42