MALVERZACIJE

Objavljeno kako su poduzetnik iz Kutine i još dvojica izvukli milijune na obnovi od potresa: ‘Nije ni oštećeno!‘

Uhićeni su vlasnik tvrtke iz Kutine (64) te vještak za graditeljstvo i inženjer elektrotehnike koji su mu pomogli u prijevari

Ilustrativna fotografija

 Ranko Suvar/CROPIX

Europsko tužiteljstvo provelo je još jednu akciju u Hrvatskoj - uhićene su tri osobe zbog sumnje da su počinile kazneno djelo subvencijske prijevare "teške" oko 2,5 milijuna eura, a vezane za obnovu nakon potresa.

N1 doznaje da je uhićen vlanik tvrtke iz Kutine, vještak za graditeljstvo i inženjer elektrotehnike koji su mu pomogli u prijevari.

O najnovijoj akciji u kojoj su otkrivene malverzacije s novcem za obnovu od potresa oglasio se i MUP, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

- Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta - SSKOK Zagreb, dovršili su kriminalističko istraživanje nad tri muškarca i to nad 64-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenih dijela Subvencijska prijava i Krivotvorenje isprave te nad 65-godišnjakom i 69-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela Krivotvorenja isprave i pomaganja u počinjenju Subvencijske prijevare.

Sumnja se da je 64-godišnjak, od siječnja 2022. do listopada 2023. godine, aplicirao na natječaj Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja pod naslovom „Vraćanje u uporabljivo stanje kroz zamjenu energetske infrastrukture, energetskih, postrojenja i energetskih sustava u području proizvodnje električne energije“ i to za drugo poduzeće koje je u vlasništvu trgovačkog društva u kojem je on odgovorna osoba, a sve u cilju ostvarivanja nepripadne imovinske koristi. Navedeno je činio iako je bio svjestan da poduzeće ne ispunjava formalne uvjete natječaja za ostvarivanje bespovratne potpore velikih razmjera financirane iz Fonda Solidarnosti Europske unije, to jest da infrastruktura poduzeća nije oštećena u seriji potresa iz prosinca 2020. godine, čijoj su sanaciji ili poboljšanja i modernizacije infrastrukture i namijenjena novčana sredstva.

Vodeći se ostvarivanjem nepripadne imovinske koristi, 64-godišnjak je angažirao ostalu dvojicu osumnjičenika da svaki iz svoga djelokruga rada - struke (sudski vještak za graditeljstvo i ovlašteni inženjer elektrotehnike) sačine krivotvorenu dokumentaciju koja bi zadovoljavala uvjete natječaja, a na što su isti pristali.

Odlučivši pomoći 64-godišnjaku, unatoč svjesnosti da nisu nastala oštećenja na elektroenergetskoj mreži, ostala dva osumnjičenika su sačinila dokumentaciju koja lažno prikazuje činjenično stanje, oštećenja kao i same troškove sanacije (4.282.752,67 eura) koji uvelike premašuju troškove poboljšanja i modernizacije infrastrukture u vidu postavljanja novih solarnih panela s akumulatorskim baterijama na teret Fonda Solidarnosti Europske unije (2.551.595,99 eura)

Prvoosumnjičeni je prijavu i popratnu dokumentaciju dostavio nadležnom ministarstvu čiji su djelatnici povjerovali u istinitost sadržaja prijave i njenih priloga te su prijavu ocijenili prihvatljivom, slijedom čega je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja s trgovačkim društvom sklopilo Ugovor o dodjeli bespovratnih financijskih sredstava za operacije koje se financiraju iz Fonda.

Nakon sklapanja ugovora, osumnjičeni 64-godišnjak je podnio dva zahtjeva za isplatu potpore u ukupnom iznosu od 2.202.062,58 eura te mu je ukupno isplaćeno 1.758.030,14 eura, dok je ostatak trebao biti isplaćen po obavljanju svih potrebnih provjera.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, osumnjičeni su u zakonskom roku predani pritvorskom nadzorniku, dok je kaznena prijava podnesena Uredu europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj, objavio je MUP.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 17:20