CIJENA ČASTI

NITKO MU NE ŽELI DATI POSAO, SVI GA GLEDAJU KAO PREPREDENOG PEDOFILA Učitelj pravomoćno pobio optužbe da je seksualno napao dijete, a život mu razoren

 Danijel Soldo / CROPIX

Učitelju razredne nastave iz jednog ličkog mjesta država mora platiti 11.666 kuna odštete i oko 3000 kuna sudskih troškova jer ga je optužila za pedofiliju.

Mjere opreza

On je, međutim, na sudu pravomoćno pobio optužbe za to kazneno djelo, a onda nepravomoćno u parničnom postupku na Općinskom sudu u Gospiću dobio presudu s odštetnim zahtjevom u svoju korist.

On je bio zaposlenik jedne manje područne škole. Nakon što je osumnjičen da je počinio kazneno djelo spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta spolnom zloporabom djeteta mlađeg od 15 godina, 7. svibnja 2014. određen mu je istražni zatvor u kojem je bio 30 dana. Nakon izlaska se morao držati zaštitnih mjera suda, odnosno nije se smio približiti na manje od 200 metara osnovnoškolskim i obrazovnim institucijama te određenim osobama na manje od 100 metara.

Veliki stres

Dobio je zabranu obavljanja poslovne aktivnosti, odnosno rada na radnome mjestu učitelja te zabranu uhođenja žrtve ili druge osobe na manje od 100 metara. Zbog toga ga je škola suspendirala. Te mjere su ukinute u kolovozu iste godine, no u rujnu je dobio otkaz, a u listopadu je uslijedila optužnica koju je pobio dvjema presudama u svoju korist.

U svojoj tužbi navodi kako ga je sve to jako pogodilo pa je zbog doživljenog stresa morao zatražiti i psihijatrijsku pomoć. Navodi da je teško preživljavao boravak u maloj prostoriji 2 x 3 metra s osobama iz kriminalnog miljea, što je imalo za posljedicu teški stres, poremećaj prilagodbe, napetost, nervozu, nesanicu, strah koji je trajao cijelo vrijeme pritvora i suđenja pa je javio i poremećaj tlaka.

Naknadu štete potražuje zbog neutemeljenog uhićenja i zadržavanja u pritvoru te napominje da je slučaj bio medijski praćen, što je za tužitelja bilo ponižavajuće jer je obiteljska osoba koji ima troje malodobne djece, suprugu i roditelje, ugledne i poštovane građane. Nakon izlaska iz pritvora i primjenom mjera opreza kojim mu je bila ograničena sloboda kretanja, komuniciranja i rada trpio je duševne boli zbog povrede časti, ugleda, dostojanstva, sloboda i prava osobnosti.

Naknada štete

Više nikad se nije vratio na poslove učitelja razredne nastave, a nakon toga prilikom otvaranja bilo kojeg radnog mjesta u njegovoj struci ne prolazi na natječajima u svojoj sredini, čime je dodatno oštećen i mora se stalno nekome ispričavati, objašnjavati, dangubiti, sramotiti. U šest navrata pokušao je pronaći posao na školama na području Like, ali nijednom nije prošao na natječajima. Uz ovu štetu trpio je, navodi, i materijalnu koju je procijenio na 3000 kuna, a odnosila se na nemogućnost redovnih poslova gradnje kuće, čuvanja djece, odlazaka na razgovore radi novog zaposlenja, odlaska k liječniku itd.

RH u ovom je postupku zastupalo Državno odvjetništvo u Gospiću koje nije sporilo da je učitelj proveo 30 dana u istražnom zatvoru, kao i da je u konačnici oslobođen optužbe za kazneno djelo pa mu priznaje i zatraženu svotu, osporivši samo kamate na neimovinsku štetu te iskazanu svotu imovinske štete, što je sud djelomično i uvažio.

- Pravna osnova za dosudu naknade neimovinske štete tužitelju zbog duševnih boli pretrpljenih zbog povrede časti i ugleda i ograničenja slobode kao temeljnog ustavnog prava proistječe prvenstveno iz Ustava Republike Hrvatske, po kojem svatko tko je bio nezakonito lišen slobode ili osuđen, ima u skladu sa zakonom pravo na odštetu te mu pripada pravo na naknadu štete zbog povrede prava osobnosti - zaključio je gospićki sud.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 09:16