SPORAN NAJAM KAFIĆA

KRIM POLICIJA U KLOVIĆEVIM DVORIMA Veliki rat kulturnjaka zbog bizarne svađe u uglednom muzeju

V.d. ravnateljice Galerije Klovićevi dvori, Jasmina Bavoljak, u sukobu je s predsjednikom Upravnog vijeća te galerije Zvonkom Makovićem i članicom Vesnom Kusin, a Nedjeljni Jutarnji u posjedu je cjelokupne dokumentacije koju pročešljava krim policija. Istražuje se uloga Makovića u odluci da se kafić u galeriji iznajmi za 5000 kuna mjesečno, iako je taj natječaj poništila još pokojna ravnateljica
 Tomislav Krišto/CROPIX

Zbog prilično bizarne svađe između čelnih ljudi Galerije Klovićevi dvori, u središtu koje je davanje u najam prostora za kafić u sklopu muzeja, zagrebačka kriminalistička policija ušla je nedavno u tu instituciju i počela češljati njezino poslovanje.

Glavni akteri sukoba su, s jedne strane, predsjednik Upravnog vijeća Zvonko Maković i članica tog Vijeća, zamjenica zagrebačkoga gradonačelnika Vesna Kusin, te v.d. ravnateljice Jasmina Bavoljak s druge. Drugi članovi Upravnog vijeća (UV), i bivši i sadašnji, također se pojavljuju kao vinovnici okršaja, a pošteđena nije ni pokojna bivša ravnateljica Marina Viculin.

Prema dokumentaciji koja je u posjedu redakcije Nedjeljnog Jutarnjeg, sve je počelo prije godinu dana, 19. ožujka 2014., kad je tadašnja ravnateljica Viculin raspisala natječaj za davanje u zakup 111 četvornih metara velikog prostora u prizemlju, namijenjenog za ugostiteljstvo. Na natječaj su se javile zagrebačke tvrtke Treća sreća i Euroadria, a 9. travnja odabrana je Treća sreća koja je ponudila 5000 kuna plus PDV. Međutim, 25. travnja ravnateljica Marina Viculin - koja je početkom godine preminula nakon teške bolesti u 58. godini - šalje komisiji Klovićevih dvora interni dopis kojim zahtijeva da se natječaj poništi.

Poništenje natječaja

“...treba nam najmoprimac koji će, osim ugostiteljskih usluga, nuditi i druge sadržaje (...) koji će osigurati dnevni ritam na razizemlju Klovićevih dvora (...) Možda netko od naših ponuđača i može ponuditi takav program, no moj je propust da program nismo tražili (...) Stoga molim da u najkraćem roku poništimo natječaj i raspišemo novi”, piše u dopisu.

Tadašnja ravnateljica, dakle, priznaje da u natječaju nisu traženi nikakvi detalji o progamu, jer uistinu nisu. Ono što se tražilo standarni su uvjeti kao u svakoj javnoj nabavi, a Klovićevi su dvori u pozivu na nadmetanje naveli da zadržavaju pravo bez obrazloženja poništiti postupak prikupljanja ponuda i ne prihvatiti nijednu, ali o poništenju već prihvaćene ponude nema govora. Štoviše, u dopisima kojima se Treća sreća i Euroadria obavještavaju o poništenju natječaja ravnateljica Viculin ne spominje program, nego kao razlog navodi proceduralnu pogrešku: “Budući da je u preambuli Javnog natječaja (...) greškom naveden nevažeći Zakon o zakupu poslovnog prostora, isti je valjalo poništiti”.

Klovićevi dvori potom 29. svibnja raspisuju novi natječaj na koji su pristigle dvije prijave, no, Marina Viculin ni ovaj put ne prihvaća nijednu od ponuda - sada uzevši kao razlog činjenicu da se na natječaj nisu prijavila tri ponuđača - i opet poništava natječaj. Treća sreća i njezina direktorica Martina Oriold Andabaka 2. ožujka ove godine šalju dopis Zvonku Makoviću, predsjedniku Upravnog vijeća GKD-a, u kojem traže da se s njima potpiše ugovor.

Svađa oko novca

Prema stenogramima sa sastanaka Upravnog vijeća od 15. rujna prošle i 2. ožujka ove godine, čini se da Maković i Kusin koriste zavrzlamu s kafićem kako bi se obrušili na poslovanje Klovićevih dvora. Naime, na lanjskom sastanku došlo je prvo do burne prepirke oko, naravno, novca. Maković je tada konstatirao da su završeni projekti u financijskom minusu i da je to neprihvatljivo, što je prisnažila Vesna Kusin iznoseći da je Galerija u minusu od 528 tisuća kuna. Marina Viculin tada uzvraća da je Grad Zagreb dužan GKD-u 340 tisuća kuna za Picassa, a Kusin tvrdi da je dug manji - 263 tisuće.

“V. K. objašnjava kako je nastao dug te da je na kraju Grad pristao na trošak od 9,225.000 kn za izložbu ‘Picasso’. Galerija Klovićevi dvori je sama priskrbila 6,000.000 kn, a dogovor je da će razliku od 3,225.000 MK (Ministarstvo kulture, op. a.) i Grad podijeliti popola. Istovremeno je na press konferenciji pred izložbu objavljeno da će Grad i MK dati po 250.000 eura”, stoji u zapisniku sa sjednice.

Potom je predočena analiza Vesne Kusin. Po njoj je Galerija godinu ranije po programima dobila 1,207 milijuna kuna, a da 2014. traži 5,376 milijuna pa stoga treba odustati od nekih izložbi. Dalje konstatira da je Ministarstvo kulture 2014. Klovićevim dvorima isplatilo 816 tisuća kuna po programu, a Grad Zagreb 953 tisuće kuna, na što je Ministarstvo dodalo 411 tisuća. “M. V. tvrdi da Grad Zagreb nije dao toliko novca za programe te da se samo 528 tisuća od toga odnosi na dug za izložbu ‘Picasso’ iz prošle godine, a da se dodatni iznos MK tiče trogodišnjih programa, a ne samo ovogodišnjih (...) i podsjeća da postoji još i dug od 160 tisuća kuna za izložbu ‘Cluny’”, piše u transkriptu.

Nakon tog plesa milijuna, u kojemu svatko ima svoju verziju istine, krenula je borba oko 5000 kuna teškog najma za kafić. Verbalni okršaji nastavili su se i 2. ožujka, kad je na dužnost v.d. ravnateljice već stupila Jasmina Bavoljak.

Što tvrdi M. V.?

Na tadašnjoj sjednici Upravnog vijeća bili su i novi članovi, Mladen Lučić i Vesna Jurić Bulatović, koje je na otvorenju predsjednik Zvonko Maković “pozdravio i ukazao na nepravilnosti u njihovu imenovanju” jer su postavljeni u Vijeće na četiri godine, umjesto do kraja mandata članova koje mijenjaju.

“ZM će o tome obavijestiti ministricu kulture”, piše u stenogramu. Potom slijedi osobni obračun, ovaj put imeđu Makovića i Kusin te v.d. ravnateljice.

“Gospođa Vesna Kusin traži od v.d. ravnateljice da se ispriča njoj i predsjedniku UV za neprimjerene uvrede koje im je nanijela rekavši da su njih dvoje bivšu ravnateljicu ‘otjerali u grob’. Gospođa Bavoljak je odgovorila kako su to glasine, na što se Z. Maković pozvao na razgovor što ga je imao s ministricom kulture koja ga je nazvala kasno navečer 22. siječnja 2015. i u dugom razgovoru koji su vodili, između ostalog, rekla i to što o njemu i Vesni Kusin govori Jasmina Bavoljak (...) JB je ponovila kako su to glasine, na što je ZM rekao kako je ministrica kulture institucija koja sigurno ne širi glasine, a ako je potrebno, on će dati da se s njegova mobitela skine sadržaj tog razgovora koji je trajao 26 minuta. Na ponovno inzistiranje V. Kusin i Z. Makovića, J. Bavoljak im se ispričala”, piše u zapisniku.

Otvaranje sanduka i postavljanje izložbe slika Marca Chagalla, muzejski tehničar Damir Babić i kustosica Marina Vinculin

Tisuće i milijuni

Potom se prisutni opet nabacuju iznosima od nekoliko stotina tisuća do nekoliko milijuna kuna i opet svaka strana ima svoju verziju istine. Šefica računovodstva Jelida Picukarić iznosi da su potraživanja za prihode poslovanja 339,66 tisuća kuna, a dugovanja 669 tisuća, od čega na materijalne troškova otpada 374, a na zaposlene 288 tisuća, dok je za razliku od duga od 2,8 milijuna kuna prisutnog godinu ranije, sadašnji dug 669 tisuća kuna. Prihod je, nadalje, bio nešto viši od deset milijuna kuna, a rashodi nešto manji od osam milijuna. Od Ministarstva kulture Klovićevi su dvori dobili 4,23 milijuna kuna, od Grada Zagreba 3,28, a vlastiti prihodi su bili 2,59 milijuna kuna. Picukarić zaključuje da je Galerija “u pozitivi” od 2,12 milijuna kuna te da je nakon namirenja minusa od 1,72 milijuna kuna iz 2013. ostalo 405 tisuća. Vesna Kusin na to konstatira da je “godina završena u fiktivnom plusu”, Picukarić odgovara da to nije istina, a Kusin uzvraća da je Galerija zapravo u minusu od 500 tisuća kuna.

Nakon još svađa oko novca, ponovno slijede osobna trvenja. Kusin napada v.d. ravnateljice Bavoljak da je išla u Luksemburg raditi izložbu i da je s njom išao njezin suprug te da je tražila da luksemburški partneri Galerije i njemu plate putne troškove, za što je “mogla dobiti momentalni otkaz, a nije joj oduzeta ni lipa od plaće”. A “postojao je i drugi primjer koji neće spominjati”. Potom se raspravlja o nesretnom kafiću i dolazi do zaključka da Treća sreća ima “apsolutno pravo”. Maković poručuje da su zadovoljili uvjete i “da se konzultirao u Gradskom uredu o njima i dobio potvrde da su odlični”. Kusin navodi da je “zaključak da UV stoji iza natječaja” i upućuje Treću sreću na razgovor s v.d. ravnateljice. 5. svibnja održan je novi sastanak UV-a, nakon kojeg je Mladen Lučić odaslao okružni mail, šokiran ponašanjem Makovića i Kusin.

“... bio sam dosta zatečen načinom vođenja od strane predsjednika Zvonka Makovića, koje ne mogu nazvati drugačije do neprihvatljivim, odnosno apsolutističkim i netolerantnim”.

Ostao je konsterniran tijekom točke dnevnog reda o biranju ravnateljice Bavoljak.

“Za vrijeme čitanja dodavao je neprekidno svoje maliciozne komentare u čemu je sudjelovala i Vesna Kusin (...) Z. M. je rekao da bi trebalo razgovarati i o moralnom profilu kandidatkinje. Potom je izvukao fotokopiju putnog naloga (...), potom fotokopije nekih opomena o suspenziji i izostancima s posla J. B. Iako sam bio zgrožen tom policijskom metodom, nisam želio pitati odakle mu ti podaci jer sam mislio da ih je zatražio od kadrovske i da je to legitimno”.

Pokazalo se da nije, jer je Lučić pitao voditeljicu kadrovske službe koja mu je rekla da je to uzeto bez njezina znanja. Potom je riječ uzela Vesna Kusin, “rekavši kako je J. B. kršila disciplinu inzistiranjima da na službeni put u Luksemburg ide sa svojim suprugom i da mu se plate troškovi te da je izložbu Vlahe Bukovca, koju je trebao GKD raditi u Nizozemskoj, prodala Igoru Zidiću, odnosno Modernoj galeriji”, navodi Lučić koji naposljetku rezimira: “Sporni podaci koje J. B. navodi u svom programu su točni, odnosno neistinito su ih prikazali Z. M. i V. K. Z. M. je na nelegitiman način došao do osobnih dokumenata iz dosjea J. B. J. B. na nikakav put u Luksemburg sa svojim suprugom o trošku GKD-a nije otišla. GKD nije ni sa kim dogovorio izložbu Vlahe Bukovca, odnosno J. B. je nije otela i prodala Zidiću”.

Plave bluze

Zvonko Maković 5. svibnja kao predsjednik UV-a potpisuje odluku kojom se smatra da je prvi natječaj za kafić jednostrano poništen i da nema prepreka za sklapanje ugovora s Trećom srećom. Zanimljivo je da se još dva mjeseca prije nego što je on tu odluku potpisao, konkretno 3. ožujka, Jasmini Bavoljak javlja Martina Oriold Andabaka s tvrdnjom da ju je Maković obavijestio kako je UV jednoglasno zaključilo da uvažava njihovu žalbu. Uslijedila je intenzivna prepiska između Andabake i Bavoljak, koja je, zasad, okončana ovaj tjedan kada ravnateljica Klovićevih dvora 11. svibnja piše direktorici Treće sreće: “Obavještavam vas da do daljnjeg ugovor neće biti potpisan iz pravno formalnih razloga”.

A ti “pravno formalni razlozi”, čini se, nose plave uniforme, jer je u srijedu Andabaka od Sanje Šare iz ureda ravnateljice dobila novi mail.

“Na zahtjev ravnateljice ovime vas obavještavamo da su nas posjetili djelatnici Policijske uprave zagrebačke, Sektora kriminalističke policije, upravo u vezi natječaja.”

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 08:32