CRNA STATISTIKA

Broj ubojstava žena od strane bliskih osoba iz godine u godine je u porastu. Je li sustav zakazao?

Muškarac koji je ubio suprugu u Novalji i onaj koji je izbo nožem suprugu u Gospiću prekršili su mjere zabrane prilaska
 Goran Šebelić/Cropix

"Nemoj, nemoj, što to radiš?" Bilo je to posljednje što su čuli neki od susjeda u Čakovečkoj ulici u Borovu naselju oko 19 sati 29. listopada iz kuće u kojoj je živjela 38-godišnja knjigovotkinja osnovne školi Borovo s dvoje djece. Te večeri kod nje je bila i prijateljica, a došao je i 45-godišnji S. A., Vukovarac s norveškom adresom s kojim je bila u vezi nakon razvoda.

Ubrzo nakon tih riječi zvuk sirene Hitne pomoći proparao je maglovitu noć i medicinski tim pokušao je sve da bi spasio život majci dvoje djece. Zbog teških ozljeda nožem u trbuh žena je preminula iste večeri u Memorijalnoj bolnici "Dr Juraj Njavro" u Vukovaru. Njezina partnera već nakon sat i pol policija je uhitila. Ustanovit će da je imao 1,7 promila alkohola u krvi.

Ovo je kratki opis posljednjeg u nizu ovogodišnjih ubojstava koji, iako hrvatski zakoni ne poznaju kategoriju "femicida", možemo klasificirati u kategoriju ubojstava počinjenih na štetu žena, a počinili su ih uglavnom supruzi, bivši supruzi, djeca ili izvanbračni partneri.

Poražavajuća statistika

Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, majka dvoje malodobne djece 13. je žrtva i poražavajuća je statistika da su od ukupno 26 ubojstava u Hrvatskoj u njih 13 bile žene. U usporedbi s 2021., iako je brojkama nezahvalno "licitirati", bila su dva ubojstva manje na štetu žena - njih 11.

Od ukupnog broja ubojstava na štetu članova obitelji, odnosno bliskih osoba, u deset mjeseci 2022. evidentirano je 19. Njih 12 je počinjeno na štetu žena, što je čak za 35,7 posto više u odnosu na isto razdoblje 2021. godine, kada je evidentirano 14 ubojstava na štetu članova obitelji, a osam ih je počinjeno na štetu žena. Do 30. listopada 2022. 65 žena je teško ozlijeđeno, a u 2021. teško ih je ozlijeđeno 97.

S obzirom na podatak da je osumnjičeni i za ovaj zločin bio evidentiran zbog kaznenih djela, od MUP-a smo još ranije zatražili podatak imaju li evidenciju koliko je osumnjičenih za ubojstvo žena u trenutku izvršenja ubojstva ili pokušaja ubojstva imalo neku od zaštitnih mjera, poput zabrane približavanja, ali odgovor je da MUP nema takvu evidenciju.

Takav podatak bude poznat tek kad se slučaj nasilja dogodi i to počinu istraživati mediji, kao što se to dogodilo kad je Jure M. (36) 22. kolovoza ove godine nožem izbo 27-godišnju suprugu i njezina prijatelja. Svega nekoliko dana ranije prijavila ga je za prijetnje smrću, ali mu nije bio određen istražni zatvor, već samo mjere opreza zabranom približavanja.

Neefikasne mjere opreza

Desetak dana kasnije, 31. kolovoza D. G. (54) dočekao je oko osam sati svoju suprugu B. G. (39) ispred butika i usmrtio je, a nakon toga je počinio samoubojstvo u obiteljskoj kući. Svega 20-ak dana ranije dobio je sudsku zabranu prilaska zbog nametljivog ponašanja. Svake se godine u povodu obilježavanja Nacionalnog dana suzbijanja nasilja nad ženama, 22. rujna objavljuju statistike, prigodna obraćanja o tome što će se poduzimati da se to nasilje spriječi, pa je tako bilo i ove. Međutim, svjedoci smo da je broj ubojstava žena od strane bliskih osoba iz godine u godine u porastu. S pravom se postavlja pitanje - je li sustav zakazao?

Do kraja ove godine, kako nam je odgovoreno iz Ministarstva pravosuđa i uprave, u tijeku su e-Savjetovanja o izmjenama Kaznenog zakona, Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o sudovima. U tijeku su i analize Pravilnika o načinu izvršenja mjera opreza i Pravilnik o načinu provedbe pojedinačne procjene žrtve. Educirat će se i specijalizirati suci u predmetima nasilja u obitelji i nasilja prema ženama, a mreža podrške žrtvama kaznenih djela proširit će se na još 10 sudova. Hoće li to biti dovoljno?

Može li itko jamčiti da će 38-godišnjakinja koja je ubijena u Borovu naselju 30. listopada ujedno biti i zadnja u nizu žena ubijenih u 2022. godine od bliskih osoba? To je pitanje na koje je teško znati odgovor, ali poznavajući hrvatski "ritam zločina", teško je biti optimist.

Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 11:31