Bivša ploveća rezidencija Josipa Broza Tita i školski brod Jugoslavenske ratne mornarice Galeb otegljen je iz brodogradilišta Viktor Lenac natrag u Kraljevicu, nakon što su završeni radovi koji su trajali oko mjesec dana.
Tijekom dokovanja u Lencu na Galebu su izvedeni radovi pranja podvodnog dijela broda, ispuštanja zaostalih tekućina iz tankova dvodna s odstranjivanjem taloga, izmjena čeličnih limova na podvodnom i nadvodnom dijelu vanjske oplate, ugradnja Zn anoda, čišćenja osovinskih vodova i osovina kormila, demontaža sidara s uređenjem i antikorozivnom zaštitom te ponovnim vraćanjem, priprema površine podvodnog dijela trupa, pranje i pjeskarenje i antikorozivna zaštita. Nakon dovršetka ovih radova, Galeb je sada u temeljnoj plavoj i crvenoj boji te više nema korozije po oplati, što je priozor koji je dominirao na tom brodu posljednjih 15-ak godina, s time da se stanje s ruzinom iz godine u godinu pogoršavalo.
Radove na obnovi i prenamjeni broda Galeb, zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske, u brod muzej s pratećim komercijalnim sadržajima, obavlja tvrtka Dalmont iz Kraljevice koja je posao dobila na javnom natječaju, a sve bi trebalo biti gotovo do proljeća iduće godine. Uz radove izvedene u Viktor Lencu, do sada su izvršeni i radovi na kompletnoj sanaciji, uklanjanju i zbrinjavanju azbesta, obavljena je demontaža tikovih trenica s paluba, demontaža i sanacija nepotrebne brodske opreme te demontaža dijela opreme koja je predana Muzeju grada Rijeke na restauraciju. Izvršeni su i radovi na djelomičnoj izmjeni čeličnih limova nadgrađa te je obavljena demontaža i zbrinjavanje zidnih i stropnih drvenih obloga, ugradbenog namještaja i vrata.
Projekt obnove i prenamjene broda Galeb u brod muzej dio je projekta "Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine“ za koji je Grad Rijeka dobio 68.9 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija”. Obnova samog broda, koji je izgrađen 1937. za potrebe talijanske trgovačke mornarice, da bi ga obnovila i vratila u funkciju Jugoslavija nakon što je 1948. izvučen s morskog dna u riječkoj luci, koštat će ukupno 60,5 milijuna kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....