JUTARNJI U UKRAJINI

‘Do prije tri dana smo izrađivali plinske cijevi, a sad radimo ježeve za zaustavljanje tenkova‘

Čelični trokut jednostavno izrežemo i napravimo manje ježeve za bušenje guma, govori nam voditelj postrojenja Serhij
 Matija Djanjesic/Cropix

'Ruski brode, idi u k....', koči se na golemom jumbo-plakatu u jednom od predgrađa Lavova, grada na zapadu Ukrajine u kojemu posljednjih nekoliko dana boravi ekipa Jutarnjeg lista.

Sada već gotovo kultne riječi iz radijske poruke ukrajinskih vojnika stacioniranih na Zmijskom otoku u Crnom moru, upućene ruskom brodu koji je zatražio njihovu predaju, a koje su obišle svijet, postale su jedan od simbola obrane zemlje. "Mi smo to tu stavili", kaže nam uz smijeh mladić iz civilne zaštite.

image

Kompanija koja se bavila proizvodnjom cijevi i razvodnih ormara za plin, zbog rata su se prebacili na izradu protutenkovskih blokada

Matija Djanjesic/Cropix

Zavaruju cijevi

Plakat se nalazi ispred tvornice plinskih instalacija RGC Production. Ili, točnije, tvornice koja je nekada proizvodila plinske instalacije. Od subote imaju sasvim novi, ratni "biznis model".

Ovdje se više ne proizvode suvremeni bojleri i instalacije za 12 svjetskih zemalja. Ovo je sada, kao i sve ostalo što imamo prilike vidjeti u Lavovu, još jedan kotačić u pogonu ukrajinskog obrambenog sustava. Dok prolazimo krugom tvornice, oko nas sijevaju iskre, radnici užurbano zavaruju cijevi i bojaju ih u prepoznatljivu žutu boju.

"Naša tvornica se silom prilika morala specijalizirati za proizvodnju ježeva", govori nam voditelj postrojenja Serhij, referirajući se na jednostavne, ali iznimno efektivne barikade za zaustavljanje oklopnih i drugih vozila.

image

Kompanija koja se bavila proizvodnjom cijevi i razvodnih ormara za plin, zbog rata su se prebacili na izradu protutenkovskih blokada

Matija Djanjesic/Cropix

"Ježevi su zaista jako potrebni zbog niza kontrolnih punktova koji sada niču diljem Ukrajine. Pokazali su se učinkoviti. Nedugo nakon što je agresija krenula, počeli smo ih proizvoditi. Napad je bio u srijedu i zbog agresije je cijela proizvodnja stala. U subotu smo pozvali sve radnike da se hitno vrate u tvornicu. Iako ne moraju raditi tijekom vikenda, svi su se odazvali", objašnjava nam Serhij. Goleme željezne konstrukcije sastavljaju od metala koji im stiže iz drugih tvornica. Niti proizvođači metala njima naplaćuju sirovinu, niti oni ježeve napravljene od tog metala naplaćuju državi, dodaje. "Državno upravljano gospodarstvo. Rat je."

Pokazuje nam kako su već postojeće metalne profile za plinske instalacije nabrzinu prenamijenili u sredstva za rat.

"Vidite, ovaj čelični trokut služio je kao dio plinske razvodne kutije. Sada taj čelični trokut jednostavno isječemo i napravimo manje ježeve za bušenje automobilskih guma. Tu se probuše male rupe i između se povežu lancem", objašnjava nam Serhij dok nas vodi kroz ovu tvornicu pokazujući nam svaku fazu proizvodnje.

Metalne grdosije

Pred našim očima kutnjaci za metalne ormare postaju oštri metalni čičci povezani lancem, identični onima pokraj kojih smo i sami morali manevrirati na vojnim punktovima dok smo ulazili u Lavov. No, pravi proizvod je ipak nešto drugo: golemi metalni ježevi koji su dovoljno veliki da zaustave i tenkove. "Ježiki" - tako ih zovu Ukrajinci. Te metalne grdosije teške su i nekoliko stotina kilograma, a rade se od tri međusobno zavarene metalne cijevi koje se povežu u sredini. Proizvode ih u dvije veličine. Oni veći napravljeni su od debelih metalnih cijevi za plinovode.

image
Matija Djanjesic/Cropix

Kontrolni punktovi

Gledamo kako se jedna pošiljka "ježika" upravo sprema za utovar na kamion i slanje na kontrolne punktove oko grada.

Punktove kojih je oko Lavova, grada koji je donedavno predstavljao koliko-toliko mirnu enklavu u ratom devastiranoj zemlji, iz sata u sat sve više. I kojih, ako je suditi prema proizvodnji ježeva, nikad dosta jer ih ovdje dnevno izrađuju u količinama dovoljnim da napune i nekoliko kamiona.

image

Jumbo plakat postavljen na nekoliko lokacija diljem grada

Matija Djanjesic/Cropix

Premda je Lavov dosad bio jedan od rijetkih većih gradova koji nije bio izravno napadnut, svakim se danom sve više utvrđuje. Praktički svake večeri i ovdje se oglašavaju sirene za zračnu uzbunu. Ljudi većinom ne paničare, već im je prešlo u naviku da siđu u skloništa i pričekaju da opasnost prođe.

Dosad su, na sreću stanovnika Lavova, sve uzbune bile lažne. No, svi se ovdje slažu da je pitanje samo - dokad.

image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 21:42