Polarni medvjedi i narvali (vrsta kitova) koriste čak četiri puta više energije da bi uspjeli preživjeti na svom terenu, a svemu tome krivo je topljenje leda na Arktiku, prenosi Guardian. Životinje koje su se savršeno prilagodile životima u ekstremnim uvjetima sada imaju problema u prilagodbi novim životnim uvjetima.
Medvjedi su uglavnom vrsta lovaca koja "sjedi i čeka", dok narvali love bez da rade neke nagle i brze pokrete. Sada se i jedni i drugi muče da bi preživjeli, ističe se u studiji objavljenoj u Journal of Experimental Biology.
Tome kumuje činjenica da mora u kojima su navikli da ima velikih komada leda, na kojima su mogli zastati i odmoriti se, toga više nemaju. Otopili su se i leda je svakog desetljeća 13 posto manje.
Studije pokazuju kako polarni medvjedi sada moraju prosječno plivati po tri dana dok ne nađu tuljane, jer je i njih sve manje. Zbog toga prelaze veće udaljenosti i troše daleko više energije. S obzirom na to da su inače izjelice, zbog toga su sve mršaviji i često se događa da umiru od gladi.
- Svijet Arktika je sada mnogo nepredvidljiviji za ove životinje - istaknuo je Terrie Williams, jedan od autora studije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....