KLIMATSKE PROMJENE

Plastični otpad u moru motiv nove prigodne poštanske marke

Male morske životinje, beskralješnjaci, ribe i ptice mogu progutati vrlo male čestice plastike
 Hrvatska pošta

Plastični otpad u moru motiv je nove prigodne poštanske marke koju će Hrvatska pošta pustiti u optjecaj 20. travnja s prikazom ribe napravljene od plastike koja simbolizira onečišćenje mora, priopćila je srijedu Hrvatska pošta. Tema prigodne poštanske marke je borba protiv klimatskih promjena.

Autorica je studentica dizajna Enea Knežević čiji je mentor u projektu bio izvanredni prof. Tomislav Vlainić na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izdanje je realizirano u sklopu kolegija Projektiranje - vizualne komunikacije 3 na drugoj godini preddiplomskog studija dizajna na Studiju dizajna.

Nominalna vrijednost marke iznosi 1,14 eura, a otisnuta je u 30.000 primjeraka i u arčiću od 10 maraka. Hrvatska pošta izdala je i FDC - prigodnu omotnicu prvog dana. Prigodni tekst za letak napisala je prof. dr. Ivančica Ternjej.

"U svijetu se godišnje proizvede više od 90 milijardi kilograma plastike. Velike količine plastike, nažalost, završe u morima: čak oko 80 posto odnosno osam milijuna tona godišnje, a najveći onečišćivači plastikom su Kina, Indonezija i Filipini. Prema znanstvenim pretpostavkama, do 2025. u morima i oceanima bit će 250 milijuna tona plastike, a do 2050. količina plastike bit će znatno veća od ukupne količine ribljega fonda", istaknuto je u priopćenju.

Velika štetnost plastičnog otpada proizlazi iz toga što razlaganje plastičnih materijala traje vrlo dugo. Primjerice, za razgradnju plastičnog pribora za jelo treba 1000 godina, a plastičnih vrećica najmanje 20 godina.

Prema podatcima UNEP-a (UN-ova programa za okoliš) u morima 70 posto plastike potone na dno i plastika koja tako dospijeva u more šteti ekosustavu, morskim organizmima, pticama i ljudima.

U vodenim ekosustavima najugroženije su ribe, školjkaši i ptice. Male morske životinje, beskralješnjaci, ribe i ptice mogu progutati vrlo male čestice plastike (tzv. mikroplastiku) zato što životinje plastiku najčešće zamijene za hranu. Ako čestice plastike dospiju u morski hranidbeni lanac, preko konzumnih vrsta riba, glavonožaca i školjkaša dospijevaju i do čovjeka.

Plastični materijali su u vrlo širokoj primjeni u našim životima, količina plastike koja se svakodnevno baca opterećuje naš okoliš te šteti i prijeti našem opstanku na ovom planetu.

Hrvatska je tijekom protekle godine ukinula uporabu plastičnih vrećica - to je tek prvi korak u smanjivanju plastičnog otpada. Recikliranje i pravilno gospodarenje plastičnim otpadom nije luksuz, nego potreba modernog doba, poruka je uz prigodnu poštansku marku.

image
Hrvatska pošta
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 00:49