PULA

Objavljen rad o novim nalazima mnogočetinaša čvrstih podloga na području srednjeg Jadrana

Ekosustav našeg mora odlikuje se bogatom bioraznolikošću, a prema posljednjem popisu zabilježene su 764 vrste ovih životinja
 Fakultet prirodnih znanosti u Puli

S Fakulteta prirodnih znanosti u Puli objavili su kako je njihov zaposlenik, asistent Ante Žunec u sklopu izrade svoje doktorske disertacije objavio je rad o novim nalazima mnogočetinaša čvrstih podloga na području srednjeg Jadrana.

- Ekosustav Jadranskog mora odlikuje se bogatom bioraznolikošću mnogočetinaša, s ukupno 764 zabilježene vrste prema posljednjem popisu. Tijekom istraživanja na čvrstim podlogama istočnog srednjeg Jadrana 2018. godine otkrivena je nova vrsta za Jadran, Syllis kabilica, te dvije vrste prvi put zabilježene u istočnom Jadranu: Syllis tyrrhena i Streblosoma nogueirai, a uočena je i strana vrsta Lysidice collaris - poručili su s fakulteta.

Rad je dostupan na poveznici.

Hrvatska enciklopedija mnogočetinaše (Polychaeta) opisuje kao razred najjednostavnijih kolutićavaca. Tijelo im pokriva tanka kutikula. Većina diše cijelom površinom tijela, a neki škrgama. Osjetni organi za dodir raspoređeni su po cijelome tijelu. Mnogočetinaši su ugl. stanovnici morskoga dna, a tek manji broj vrsta živi u planktonu. Vrste koje žive u cijevima što ih izlučuje kutikula imaju vijenac lovki, ticala i vitica. Tijelo im se može znatno regenerirati.

Uglavnom su jednospolne životinje, a spolne stanice ispuštaju u vodu. Različite vrste hvataju plijen na različite načine: neke procjeđuju morsku vodu i hrane se planktonom, a neke se hrane org. otpadcima i algama. Mnogočetinaši su podijeljeni u 64 porodice, a ima ih više od pet tisuća vrsta. U Jadranu živi više od 500 vrsta. Predstavnici: obična pjeskulja (Arenicola marina), obični cjevaš (Serpula vermicularis), morska gusjenica (Aphrodite aculeata).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. veljača 2025 20:02