SLUČAJNI ULOV

EU upozorava Hrvatsku na zaštitu morskih ptica, kornjača i kitova

Potreban je nastavak rada i donošenje konkretnih mjera očuvanja kako bi se spriječile daljnje negativne posljedice

Ilustrativna fotografija

 Damir Zurub/Cropix

Europska komisija pokrenula je postupak protiv Hrvatske zbog nedostatka sustava za praćenje i sprječavanje slučajnog ulova (eng. bycatch) morskih ptica, kornjača i kitova u ribolovnim aktivnostima. Hrvatska sada ima dva mjeseca da odgovori i poduzme potrebne mjere kako bi osigurala očuvanje ovih osjetljivih vrsta u skladu s Direktivom o staništima i pravilima europske mreže Natura 2000, pišu iz Udruge Sunce, a prenosi Otvoreno more.

- Slučajni ulov jedna je od prijetnji morskim pticama u Jadranu. Kroz projekt LIFE Artina pet godina radili smo na zaštiti gregule, kaukala i sredozemnog galeba.

Napravljeni su prvi koraci u suočavanju s ovim problemom, od suradnje s ribarima na testiranju ribolovnih alata prilagođenih na način da smanje mogućnost slučajnog ulova do identifikacije ključnih morskih područja za ptice.

Međutim, potreban je nastavak rada i donošenje konkretnih mjera očuvanja kako bi se spriječile daljnje negativne posljedice! S obzirom na rastuće prijetnje poput prekomjernog izlova ribe, slučajnog ulova i razvoja obnovljivih izvora energije na moru, Hrvatska mora hitno djelovati te usvojiti i provesti mjere očuvanja kako bi naše more ostalo sigurno za morske ptice i druge osjetljive vrste.

Pitamo se hoće li ovo upozorenje Europske komisije potaknuti nužne promjene? - pitaju se iz Sunca.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. veljača 2025 17:02