VIDEO

Kakadu mjesec dana živio u trgovini: Jeo je brioše, čuvar mu davao vodu, pojavila se glasina da će ga upucati

Papiga je dobila ime Mickey i privukla je pozornost svojim mjestom stanovanja i prehrambenim navikama

Ilustracija

 Sabih Jafri/alamy/alamy/profimedia

Živjeti u trgovini mjesec dana i za svaki obrok jesti brioše ne zvuči loše. Govorimo o ljudskoj perspektivi i boravak u trgovini, kao i prehrambene navike, tada bi bile stvar izbora. No, ako smo kakadu koji se uletio u trgovinu u Sydneyju i ne zna izaći, pa mjesec dana jede pecivo, perspektiva je drugačija. Ipak, ptici valja odati priznanje, jer je živjela najbolje što je mogla u danim okolnostima.

Kakadu je dobio ime Mickey i privukao je pozornost javnosti svojim mjestom stanovanja i prehrambenim navikama. Pokušalo ga se istjerati, ali nije znao naći put van i uspaničio se. Potom je dovedena Oldy Lady Doris, ženka kakadua, kako bi potaknula Mickeyja da izleti. U prvi mah se činilo da bi se to moglo dogoditi, jer je on dobro reagirao na njenu blizinu. No, premda je na početku poletio prema tlu, netko je otvorio vrata za izlaz u nuždi, taj ga je zvuk izbezumio i ponovno je odletio van dometa. Dok su stručnjaci smišljali kako da ga ulove, a da ga ne ozlijede, na internetu su se pojavile priče o tome da će ga upucati. To nije bila istina, ali svi znamo kako na internetu netko nešto kaže, pa bez ikakve provjere svi budu uvjereni da je to istina. Premijer je to odmah demantirao i istaknuo kako se neće ubiti nijedna divlja životinja. Dodao je kako je Mickey postao ‘spirit animal‘ cijelog grada.

- Ne, nismo ga planirali upucati. Nismo ga htjeli ubiti niti je to ikad bio plan. Stručnjaci su ga na kraju uspjeli uloviti, nakon što je ptica provela zaista previše vremena u toj trgovini. Vjerujem da će uskoro biti na slobodi, nakon što ga veterinari pregledaju i provjere je li s njim sve u redu - rekla je Penny Sharpe, ministrica zaštite okoliša u saveznoj državi New South Wales, za Guardian.

Za sada je poznato kako je ptica fizički dobro. Gladna, naime, nije bila, jer se dobro hranila u trgovini. No, jasno je da se treba odmoriti i oporaviti od mjesec dana stresnog života, u kojem su ga dobar dio vremena ljudi pokušavali uloviti. Osim toga, problem je bila i svjetlost.

- Nesretna ptica nije ni časa bila u mraku tijekom mjesec dana. Jela je brioše i pila vodu. To joj je ostavljao noćni čuvar, kojem je prirasla srcu - istaknuli su iz organizacije Sydney Metropolitan Wildlife Services koja je kakadua ulovila i koja brine o njemu. Oni su ti koji će ga pustiti na slobodu, čim ptica bude spremna da se vrati u prirodu.

A ta priroda, nadaju se svi, neće biti trgovina. Osim ako se kakadu ‘navukao‘ na brioše.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 12:11