NEMAJU NEPRIJATELJE

Glodavci s drugog kraja svijeta namnožili se u okolici Dubaija, ne zna se odakle oni tamo

Premda preciznih brojki nema, smatra da bi ih u tom području moglo biti dvjestotinjak

Mare

 ZOO Zagreb

Do nedavno smo otprilike znali gdje žive koje divlje životinje. Kada bi se spomenula neka vrsta, mogli smo pogoditi o kojem je dijelu svijeta bi mogla biti riječ. No, to se promijenilo i sada živimo u vremenu u kojem činjenica da je u akciji krokodil ili slon ne znači baš ništa. I pritom ne mislimo na životinje u ZOO vrtovima, nego one na slobodi. Neke smo prenijeli na drugi dio svijeta slučajno, druge namjerno, treće su bile ‘slijepi putnici‘. No, sasvim je sigurno da su te selidbe dovele do pravog kaosa u lokalnim ekosustavima.

Nova je vrsta zabilježena u Ujedinjenim Arapskim Emiratima još prije nekoliko godina, a sada su brojke nevjerojatno porasle, čini se. Premda vlasti u Dubaiju nisu odgovorile na pitanja novinaraiz Associated Pressa o tome žive li na njegovom području patagonske mare, činjenica je da je pronađeno nekoliko mrtvih glodavaca u blizini tog grada. Zbog toga se smatra da bi ih u tom području moglo biti dvjestotinjak.

Novinar AP-a naišao je, naime, na najmanje pet mrtvih mara tijekom nedavnog posjeta jezerima Al Qudra, golemom pustinjskom području 40 kilometara južno od centra Dubaija. Prilikom drugog posjeta vidio je više čopora životinja, uključujući jednu majku koja je još dojila mladunče.

Inače, mare su glodavci koji žive u centralnoj i južnoj Argentini. Nije baš da je riječ o susjedstvu, pa je jasno kako je ovdje na stvari nešto drugo, a ne prirodna migracija. I premda moramo priznati da nam se dopada ideja da su ove životinje odlučile preseliti i potom same došle u UAR, taj scenarij nije vjerojatan. No, jesu li pobjegli iz zatočeništva ili je riječ o ljubimcima koji su nekome dosadili, vjerojatno će zauvijek ostati ostati misterij.

- Ovaj veliki glodavac uobičajena je vrsta u zoološkim zbirkama i nedvojbeno je pronašao put iz zatočeništva. Redovito ih se može vidjeti kako spavaju ili jedu travu usred kružnih tokova u Al Qudri. Ova vrsta nije prilagođena životu u sušnom okruženju, iako u nedostatku svojih uobičajenih grabežljivaca, poput puma, može preživjeti u visoko modificiranim staništima s plantažama drveća, travnjacima i jezercima - napisao je Jacky Judas, koji dugo proučava sisavce u UAE, u poglavlju u nedavno objavljenoj knjizi ‘Prirodna povijest Emirata‘, piše Independent.

Mare su se u ovoj zemlji u divljini prvi put pojavile 2020. godine, na vrhuncu pandemije koronavirusa.Mnogi su ih vidjeli u Al Qudri i na otoku Saadiyat u blizini glavnog grada Abu Dhabija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:52