Ova je zvjezdača iz roda Astropecten, stanovnica pjeskovitih i muljevitih dna Jadranskog i Mediteranskog mora, pravi stručnjak kada je riječ o održavanju podmorja čistim te stoga vrlo korisna i za akvarije. Naime, zakopava se u pijesak kako bi se sakrila od predatora ili kako bi pronašla hranu. Hrani se organskom tvari iz pijeska i time sprječava daljnje otpuštanje štetnih spojeva koji nastaju prilikom razgradnje u vodu. U isto vrijeme, prevrtanjem pijeska obogaćuje ga kisikom i omogućuje opstanak živog svijeta u njemu.
Pripadnici ove porodice (Astropectinidae) za kretanje koriste fleksibilne „vodene nožice“ na trbušnoj strani tijela, dok im pri zakopavanju i prekopavanju pijeska dodatno pomažu uočljive bodlje na krakovima.
- Ova je zvjezdača pravi noćni lovac pa se tako tijekom dana zakopava, a predvečer izlazi u potragu za beskralježnjacima od kojih su na „meniju“ najčešće školjkaši. Zanimljivo je da većina vrsta roda Astropecten može tijekom hranjenja izbaciti želudac u kojemu se nalaze probavni enzimi pa tako razgradnja hrane počinje prije unosa u tijelo - objavili su iz pulskog akvarija.
Zvjezdače imaju nevjerojatnu sposobnost regeneracije pa u opasnosti odbacuju krak, a na njegovu mjestu kasnije naraste novi. Neke se vrste mogu čak i klonirati, pri čemu se podijele na dva dijela te iz svakog nastane nova zvjezdača.
- Pretpostavlja se da u oceanima i morima živi oko 2000 vrsta zvjezdača, a za većinu vrsta još ne znamo koliko su brojne te gdje ih sve možemo naći - dodali su.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....