Ako još uvijek pokušavate smisliti što pokloniti svojoj djeci za Božić i kućni ljubimac čini vam se kao primamljiva i odlična ideja, imamo loše vijesti. Preslatko štene, mačić ili zeko ispod bora možda se čine kao savršen dar, ali kućni ljubimac kao poklon zapravo je jedna jako loša ideja i to iz više razloga.Zbog te ideje se u mjesecima nakon blagdana na ulice izbacuju životinje koje su bili pokloni, ali su odrasle i od novih vlasnika traže previše truda, pa ih oni jednostavno ostave. Životinja je stvorenje koje ima osjećaje i nije stvar koja bi se trebala poklanjati - o nabavci trebaju odlučiti roditelji, i to nakon pomnog razmišljanja o tome mogu li si financijski, vremenski, organizacijski i emotivno priuštiti ljubimca.
Vrijeme blagdana nije najbolje vrijeme za dovođenje novog kućnog ljubimca
Između rodbine koja dolazi u posjetu, obilja jela koja će se kuhati, kolača koje će se peći i darova za zamatati, nagomilat će se poprilično stresa. Blagdane volimo romantizirati, no činjenica je da, koliko god uživali u njima, oni crpe mnogo energije i ako bismo morali izabrati nepovoljno vrijeme za dovođenje kućnog ljubimca u obitelj, božićni bi praznici vrlo vjerojatno bili na samom vrhu popisa. Dovođenje novog kućnog ljubimca za svakoga će biti dodatan napor, a baš kao i vi, ni vaš ljubimac neće biti imun na stres. Ljubimca bi se u novu sredinu i obitelj trebalo uvoditi polako, a što će uz sve što se događa u vrijeme božićnih praznika, biti jako teško, piše Ženski recenzeraj.
Blagdanski ukrasi mogu biti opasni za znatiželjne ljubimce
Jedna od najvećih radosti blagdana je lijepo uređena kuća, no svi bi ukrasi i lampice mogli biti opasni, da ne kažemo i pogubni za znatiželjnog ljubimca u novom domu. Ne samo što grickanje lampica pod naponom može biti opasno, već jednako opasne mogu biti i neke biljke popularne u vrijeme blagdana: ljiljani mogu biti smrtonosni za mačke, božićne zvijezde mogu poremetiti probavni sustav životinja, imela je otrovna, a božikovina kod naših ljubimaca može izazvati povraćanje i proljev. Čak i borove iglice mogu biti otrovne ako ih naš ljubimac pojede. Uz biljke, tu su i svijeće, šljokice, umjetni snijeg i brojne druge potencijalno opasne stvari.
Kućni ljubimci su živa bića, a ne igračke
O kućnim ljubimcima ne biste trebali razmišljati kao o nečemu što će vašem djetetu biti zanimljivo poput nove igračke. Važno je djecu naučiti razliku između njihovih igračaka i kućnog ljubimca, i to od prve minute kada u njihov život uđe štene, mačić, zeko ili bilo koja druga životinja. Čak i ako vaše dijete moli za kućnog ljubimca i mislite da je dovoljno staro da preuzme odgovornost za njega, preporučuje se da se dovođenje ljubimca u obitelj odvoji od blagdanskih svečanosti.
Imajte na umu da djecu i kućne ljubimce morate cijelo vrijeme imati na oku
Koliko god vaša djeca željela kućnog ljubimca, ne možete ih ostaviti same s njim sve dok ne nauče kako se ponašati prema ljubimcu i kako se prema njemu odnositi s poštovanjem, ali i dok se vaš ljubimac ne navikne na vašu djecu. Sa životinjama se mora postupati nježno i pažljivo i upravo iz tog razloga mala djeca nikada ne bi smjela biti ostavljena sa životinjama sama ili bez nadzora, čak ni na trenutak. Iako djeca kada se naviknu na životinju mogu sudjelovati u laganim aktivnostima poput njegovanja, šetnje i igranja sa životinjom, roditelj mora biti potpuno spreman u početku biti primarni skrbnik za životinju.
Vaša djeca možda nisu spremna za ljubimca
Udomljavanje kućnog ljubimca velika je odgovornost i vaša djeca možda još uvijek nisu spremna za to. Stručnjaci savjetuju da budete spremni preuzeti punu odgovornost za kućnog ljubimca sve dok su vaša djeca mlađa od 12 godina. Imajte također na umu i to da se sa psima konkretno treba vježbati na otvorenom svaki dan, a što znači da je potrebno ogromno ulaganje vremena da se izdresira štene i da djeca definitivno nisu dovoljno zrela da se nose s tom odgovornošću.
Ljubimci značajno mijenjaju vaš život i ne bi trebali biti iznenađenje za mališane
Udomljavanje kućnog ljubimca mijenja cijeli život, od planiranja šetnji do zaštite vašeg doma i brige da vaš ljubimac bude nahranjen i napojen kad god je to potrebno. Čak i ako je ljubimac nešto što vaša djeca žele, trebali bi biti potpuno spremna na dodatnu odgovornost i promjenu svakodnevne rutine. Djecu je potrebno unaprijed upozoriti što se od njih očekuje i kako će im se život promijeniti umjesto da ih se jednostavno iznenadi na božićno jutro.
Morate biti sigurni da nitko u vašoj obitelji nije alergičan na tu vrstu životinja prije nego što ih odvedete kući
Ako dosad nikada niste imali ljubimca u kući, lako je moguće da još uvijek ne znate jeste li vi ili vaša djeca možda alergični na životinjsku dlaku. Otkrivanje alergije nakon što ste kućnog ljubimca doveli doma možda će značiti da ćete ga morati vratiti, a to će biti traumatično za životinju. Stručnjaci preporučuju provođenje vremena s kućnim ljubimcima prijatelja ili obitelji ili odlazak alergologu prije udomljavanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....