APEL

PETA poziva premijera Plenkovića da podrži potpunu zabranu vezanja pasa lancem u Hrvatskoj

Ta je praksa, navode u pismu, zabranjena u brojnim europskim državama, među kojima su Austrija, Njemačka, Mađarska i Malta
Ilustracija
 Sofiia Potanina/Alamy/Alamy/Profimedia

PETA, najveća svjetska organizacija za zaštitu životinja, pozvala je hrvatskoga premijera da podrži zabranu vezanja pasa lancem u Hrvatskoj.

PETA i međunarodne podružnice, uključujući u Francuskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj i Ujedinjenome Kraljevstvu, poslali su pismo kojim pozivaju hrvatskoga premijera Andreja Plenkovića i ministricu poljoprivrede Mariju Vučković da podrže potpunu zabranu vezanja pasa na lanac u Hrvatskoj.

Zabranu je predložila hrvatska udruga za zaštitu životinja Prijatelji životinja zajedno sa Skloništem Prijatelji Čakovec i Udrugom Pobjede. U svojem pozivu PETA i podružnice ističu strašnu fizičku i psihičku patnju koju trpe vezani psi. Organizacija poziva hrvatske dužnosnike da poduzmu mjere i podrže zabranu vezanja lancem – prakse koja je zabranjena u brojnim europskim državama kao što su Austrija, Njemačka, Mađarska i Malta, ali i u nekoliko saveznih država SAD-a. Patnja pasa izoliranih vezanjem na lanac izašla je pred oči javnosti u prosincu 2020., kada su volonteri koji su pomagali nakon potresa otkrili više slučajeva pasa vezanih lancem, napuštenih i ostavljenih da umru među ruševinama.

„Psi su društvene životinje i izrazito pate kad su izolirani i kad im je uskraćeno ispunjavanje nasušne potrebe za druženjem i interakcijom. Vezani na lancu, sami i izloženi teškim vremenskim uvjetima i prirodnim nepogodama kao što su potresi, bez mogućnosti da pobjegnu ili potraže zaklon – to je nepojmljiva okrutnost kojoj se mora stati na kraj bez odgađanja. Nezamislivo je da netko tako stravično postupa s tim izrazito društvenim bićima, koja s pravom nazivamo čovjekovim najboljim prijateljem”, smatra Petya Petrova, koordinatorica PETA-e Njemačka za Istočnu Europu.

Prema informacijama lokalnih aktivista za zaštitu životinja, u Hrvatskoj često nalaze pse s ogrlicama ili lancima bolno uraslima u vrat, što kod životinja uzrokuje neprekidnu patnju i teške bolove. Lišeni prikladne hrane, vode i veterinarske skrbi, sasvim se zanemaruju njihove emocionalne i društvene potrebe. Povrh toga, organizacija ističe da Europska konvencija o zaštiti kućnih ljubimaca, koju je potpisalo 25 europskih država, potiče vlade da pokažu da su posvećene osiguravanju uvjeta u kojima nijedna životinja neće trpjeti bol, patnju ili muku. Neodgodiva zabrana vezanja lancem važan je i nužan korak k postizanju tog cilja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 14:06