Kad su 2020. godine na dubini od 600 metara znanstvenici vidjeli dugo, želatinozno stvorenje, bili su prilično iznenađeni. Nije stvar u tome da takav prizor nisu očekivali u podmorju obala Zapadne Australije, nego nisu mislili da će vidjeti biće koje je djelovalo kao dugačko uže, jer takvo nešto u životu nisu imali priliku vidjeti. Bilo je zaista ogromno.
Riječ je o stvorenju imena sifonofora, a oni koji su je vidjeli nagađaju da je to nova vrsta iz roda Apolemia. Sv su bili očarani spiralnim bićem kojeg su vidjeli.
- To stvorenje imalo je prekrasnu energiju i svi smo se upitali - ok, što je zapravo ovo - rekla je za Guardian Nerida Wilson iz Muzeja zapadne Australije.
Istraživači nisu imali previše vremena za promatranje, jer su se morali vratiti na površinu. No, snimili su neobično stvorenje i uzeli mali komadić njegovog ili njenog tijela.
Sifonofore su stvorenja koja nalikuju meduzama i pripadaju istoj vrsti, no njihova su tijela drugačija. Izgledaju, otprilike, kao da se stotine malenih meduza spoji u jedno tijelo. Iako je sifonofra jedan organizam, no nije baš poput nas. Nije da ima tijelo u kojem svaki organ ima svoju zadaću, nego ima samostalne dijelove. Jedan je zadužen za hranjenje, drugi za kretanje, treći za reprodukciju...
Ono što je posebno zanimljivo, kod ove spiralne sifonofore jest da je postala kandidatkinja za najduže stvorenje na svijetu. Procjenjuje se da je dugačka 45 metara, što je duže čak i od plavih kitova. Naravno, to je samo procjena, jer se još uvijek proučavaju snimke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....