IZUMIRANJE?

Nova studija otkrila: Promjene u oceanima ugrožavaju i planktonske foraminifere

Populacije foraminifera smanjile su se za četvrtinu u posljednjih osam desetljeća

Ilustrativna fotografija

 Damir Zurub/Cropix

Prema novoj studiji pod nazivom „Migracija nije dovoljna za moderne planktonske foraminifere u promjenjivom oceanu“ („Migrating is not enough for modern planktonic foraminifera in a changing ocean“), objavljenoj 13. studenog 2024. u časopisu Nature, promjenjivi okolišni uvjeti mogli bi do kraja ovog stoljeća izazvati izumiranje nekih vrsta planktona što će imati poguban utjecaj na morske ekosustave i sposobnost oceana za skladištenje ugljikovog dioksida. To se posebno odnosi na planktonske foraminifere, jednostanične organizme od kojih mnogi imaju ljušture od kalcijevog karbonata, a njihov opstanak sve više ugrožava zagrijavanje oceana.

- Naši podaci pokazuju da se planktonske foraminifere, koje igraju ključnu ulogu u ciklusu CO2 u oceanima, bore za preživljavanje u klimi koja se prebrzo mijenja. Ti su organizmi poput čuvara oceana koji nas upozoravaju na drastične učinke zagrijavanja i zakiseljavanja oceana na morske ekosustave - izjavila je glavna autorica studije Sonia Chaabane, istraživačica u Institutu Max Planck za biofizičku kemiju i Europskom centru za istraživanje i obrazovanje u geoznanosti (CEREGE).

Istraživanje pokazuje da mnoge vrste migriraju prema hladnijim vodama, premještajući se do 10 kilometara godišnje. Podaci također otkrivaju da su neke vrste migrirale u dublje oceanske vode kako bi pobjegle od rastućih površinskih temperatura. Čak i uz ove prilagodbe, populacije foraminifera smanjile su se za četvrtinu u posljednjih osam desetljeća. Najveće gubitke pretrpjele su tropske vrste jer im intenzivno zagrijavanje u tim regijama remeti reproduktivne cikluse, piše Ekovjesnik.

Rastuće razine ugljikovog dioksida u oceanima, zajedno s problemom zakiseljavanja oceana, također smanjuju stvaranje kalcijevog karbonata (CaCO3) od kojeg foraminifere grade svoje ljušture. Prazne ljušture uginulog planktona tonu na morsko dno, a s njihovom smanjenom proizvodnjom pohranjuje se i manje ugljikovog dioksida.

- Rastuće emisije ugljikovog dioksida izazivaju zagrijavanje i zakiseljavanje oceana, mijenjaju staništa planktona i prijete organizmima kao što su planktonske foraminifere. Nismo sigurni da se ovi sitni organizmi mogu nositi s dosad neviđenim stopama promjene okoliša . Naši uvidi u prilagodbu foraminifera tijekom antropocena sugeriraju da im migracija neće biti dovoljna za osiguravanje preživljavanja. Time se naglašava hitna potreba da shvatimo kako će međudjelovanje klimatskih promjena, zakiseljavanja oceana i drugih stresora utjecati na preživljavanje velikog dijela morskih organizama“- navode autori studije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 12:41