VAŽAN PROJEKT

Na Plitvicama održan Nacionalni seminar o uklanjaju barijera s rijeka

Njihovo micanje omogućava migriranje riba i drugih vrsta koje žive u rijekama i smanjuje rizik od poplava

Ilustracija

 Zoo Zagreb

Nakon početka uklanjanja barijera s Bijele rijeke ranije u svibnju, stručnjaci za pitanja voda i zaštitu prirode u Hrvatskoj okupili su se u četvrtak u Nacionalnom parku Plitvička jezera, gdje se održava Nacionalni seminar o uklanjanju barijera s rijeka,

- Njihovo micanje vraća prirodnu dinamiku toka vode, omogućava migriranje riba i drugih vrsta koje žive u rijekama i značajno smanjuje rizik od poplava i suša. Rijeke prirodno obavljaju brojne funkcije od kojih imaju koristi i pojedinci i zajednice, od osiguravanja vode za piće i hranu do reguliranja efekata klimatskih promjena. Zato su inicijative za uklanjanje barijera izuzetno važne i za prirodu i za ljude - poručili su iz organizacije WWF.

Nacionalni seminar, koji su organizirali WWF Adria, Nacionalni park Plitvička jezera i resorno ministarstvo sa Zavodom za zaštitu okoliša i prirode, je međunarodnog karaktera. Predstavljen je europski pokret uklanjanja brana i barijera, kao i konkretan primjer uklanjanja brana iz Francuske.

Stručnjaci iz NP Plitvička jezera predstavili su aktualni projekt prvog uklanjanja barijera u Hrvatskoj na Bijeloj rijeci, a predstavljen je i opsežni projekt Improve River Life koji provodi Zavod, a kroz koji će se izraditi katastar umjetnih pregrada na vodotocima u Hrvatskoj te lista prioritetnih lokacija za obnovu uklanjanjem ili osiguravanjem prohodnosti različitim prilagodbama. U panel diskusiji sudjelovali su predstavnici Zavoda, Nacionalnog parka Plitvička jezera, Hrvatskih voda, Javne ustanove Krš i More te WWF Adrije.

Osim što su štetne za prirodu i njen živi svijet, barijere su opasne i za ljude. Prema nedavno objavljenom Izvještaju Dam Removal Europe pokreta, do sada su zabilježena 82 incidenta uzrokovana preprekama na rijekama, a nastradalo je čak 129 osoba. Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. godine ima za cilj oslobađanje najmanje 25 tisuća kilometara vodotoka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 09:37