Ribe iz porodice Gasterosteidae (koljuške) poznate su po mužjacima koji brinu za svoje potomstvo, dok ženke to ne čine. Kako ujedno mužjaci imaju i veći mozak od ženki, znanstvenici sa Sveučilišta Britanske Kolumbije zapitali su se je li ova pojava povezana s brigom o potomstvu.
U studiji objavljenoj u časopisu Ecology and Evolution pod nazivom “Reversed brain size sexual dimorphism accompanies loss of parental care in white sticklebacks” uspoređeni su mužjaci različitih vrsta i populacija koljuški. Ovdje se radi o vrstama mužjaka koje brinu o potomstvu i mužjacima jedne vrste koji ne brinu o svome potomstvu, piše Geek.
Rezultati su pokazali da mužjaci vrsta koje brinu o potomstvu imaju veći mozak od ženki iste vrste, a mužjaci vrste koja ne brine o potomstvu imaju manji mozak od svojih ženki.
Vrsta koljuške kod koje mužjaci imaju manji mozak od svojih ženki prilično je mlada vrsta, nastala prije otprilike deset tisuća godina. Iz tih spoznaja i dobivenih rezultata znanstvenici zaključuju da postoji mogućnost pojave promjene u ponašanju, tj. prestanka brige o potomstvu istovremeno kada je ova novonastala vrsta smanjila moždanu masu.
Ovo je jedna od prvih studija koja povezuje brigu o potomstvu i veličinu mozga i pokazuje kako se mozak može drastično promijeniti u kratkom vremenu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....