Kad se tlo treslo u Zagrebu, a potom i u Petrinji, naši psi nisu reagirali. U prvom su slučaju oba udara prespavali, a u drugom smo bili kod groomera i nisu uopće izgledali uznemireno. No, mnogi vlasnici su tih dana pričali kako su se njihovi psi nekoliko sekundi prije udara probudili, počeli uznemireno juriti po stanu, istrčali ispred kuće... Zbog toga se povela živahna rasprava među vlasnicima pasa o tome osjete li oni potrese prije nas ili ne.
Činjenica je da imaju izraženije osjete od nas i da zbog toga neke stvari čuju i osjete prije nego mi. Kad je riječ o potresu, oni će osjetiti podrhtavanje tla i čuti buku koja ga prati. Mi dio te buke uopće nećemo čuti, jer nam sluh nije toliko istančan kao njihov. No, kad bismo to čuli, sasvim je sigurno da bismo se i mi uznemirili baš kao i oni.
Psi mogu čuti 47.000 - 65.000 Hz, a odrasli ljudi mogu čuti samo zvukove do 20.000 Hz. Međutim, glavna razlika je osjetljivost uha. Psi mogu čuti zvukove daleko lakše i tiše, što znači da mogu čuti potres prije nas. Budući da im taj zvuk nije nešto što im je poznato, počet će paničariti, piše World dog finder.
Drugo moguće objašnjenje zašto psi osjećaju potrese prije nas jest da osjećaju P valove. Kada se dogodi potres, on šalje dvije vrste valova - P valove i S valove. P valovi su prvi, a kraći su i puno ih je teže otkriti od S valova. S valovi su oni koji uzrokuju ogromno podrhtavanje tla koje osjećamo.
Budući da psi imaju osjetljivija osjetila od nas, sasvim je moguće da osjećaju i slabije valove. Imaju svoje osjetljive šape na tlu i sasvim je moguće da mogu osjetiti da se to događa prije nas.
Najzanimljiviju studiju o ovoj temi napravio je Stanley Coren. Testirao je mogu li psi imati sezonski afektivni poremećaj kada je potres jačine 6,8 pogodio sjeverozapad Pacifika. Prikupio je pozamašnu količinu podataka o ponašanju 200 pasa nekoliko sati prije nego što je pogodio potres.
Proučavajući ih, primijetio je neke zanimljive promjene u njihovom ponašanju. Od 200 pasa njih 14 imalo je oštećenje sluha, a 13 nije pokazalo značajnije promjene u ponašanju. Od svih ostalih pasa u studiji, 49 posto je pokazalo znakove uznemirenosti, veće aktivnosti i anksioznosti čak 24 sata prije potresa.
Coren je iznio teoriju da psi mogu čuti seizmičku aktivnost koja se događa prije stvarnog potresa. Neposredno prije potresa, u tektonskim pločama ima mnogo manjih pukotina i pomaka. Psi sa svojim osjetljivim ušima potencijalno bi ih mogli čuti i početi pokazivati znakove tjeskobe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....