AKVARIJ PULA

Kirnja je lovac iz zasjede: skrivena u rupama, podmorskim pećinama ili olupinama brodova

Trenutačno se ne nalaze na Crvenoj listi ugroženih vrsta jer nisu dovoljno istražene da bi se pouzdano procijenilo stanje

Ilustrativna fotografija

 Ivana Nobilo/Cropix

Tropsku golemu kirnju (Epinephelus lanceolatus) zaposlenici pulskog akvarija, kako i sami kažu, hrane nakon što najprije obrok daju morskim psima, a za to vrijeme ona se smješta uvijek na isto mjesto u bazenu, između stijena. Kada vidi akvariste, prilazi površini te nestrpljivo čeka. Kirnja je lovac iz zasjede: skrivena u rupama, podmorskim pećinama ili olupinama brodova, čeka da joj se približi plijen, brzo otvara velika usta stvarajući tako usisnu silu i uvlači ga s vodom.

Ovo je jedna od najvećih koštunjača na svijetu koja se hrani manjim morskim psima i juvenilnim kornjačama, uz ribu i rakove. Zanimljivo je da, zbog prelova i naglog smanjenja populacija morskih pasa diljem svijeta, kirnje zauzimaju mjesto vršnih predatora u hranidbenoj mreži, no za razliku od njih troše manje energije pa se rjeđe i hrane.

- Naša tropska golema kirnja brzo raste te je trenutačno duga nešto manje od 1,5 metra. Inače, maksimalna zabilježena duljina tijela ove vrste je 3,6 metra, a masa 400 kilograma. U prirodi žive solitarno na koraljnim i kamenim grebenima te lagunama duž cijele obale Indijskog oceana, u Indo-pacifičkoj regiji te istočnom Tihom oceanu, a životni vijek im je 40 godina - pojasnili su iz akvarija.

Trenutačno se ne nalaze na IUCN-ovoj Crvenoj listi ugroženih vrsta jer nisu dovoljno istražene da bi se pouzdano procijenilo stanje divljih populacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. veljača 2025 05:02