GLASANJE

Alati budućnosti: AI može pomoći zaštititi kitove od klimatskih promjena

Kako bi im pomogla, Nacionalna uprava za oceane i atmosferu upotrijebila je alate koje je razvila tvrtka Google

Ilustrativna fotografija

 Mark Carwardine/nature Picture Library/profimedia

Od 2014. godine znanstvenici slušaju jedinstveno glasanje kitova, ili “biotwang”. Poseban zvuk koji šalju ovi sisavci, a podsjeća na škripanje metala, prvi je put otkrio podvodni uređaj u blizini Marijanskog otočja. Istraživači su 2018. godine zaključili da ga proizvodi skupina brazdenih kitova, koji pripadaju vrsti kitova usana koji žive u toplim oceanima.

No kada i gdje brazdeni kitovi proizvode ove posebne zvukove? Snimanje zvukova na morskom dnu, koje se provodilo tijekom dužeg vremenskog razdoblja, moglo je dati odgovor na to pitanje — ali su znanstvenici ipak morali detektirati “biotwangove” kroz 200 tisuća sati snimaka, piše Green.

Kako bi im pomogla, Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) upotrijebila je alate koje je razvila tvrtka Google, nadajući se da će umjetna inteligencija i strojno učenje uspjeti analizirati 500 terabajta podataka.

Plan je uspio: analiza je identificirala biotwangove u zvučnim podacima iz zapadnog dijela sjevernog Pacifika — i otkrila sezonske obrasce u glasanju. Većina biotwangova zabilježena je u vodama kod Marijanskog otočja i obližnjeg otoka Wake, što dokazuje da su ovi zvukovi specifični za populaciju brazdenih kitova koja prolazi kroz ovo područje tijekom svojih dvogodišnjih migracija. Vokalizacije su bile najčešće u veljači i travnju, a vrhunac su dosegle između kolovoza i studenoga. Više ih je bilo tijekom El Niña 2016. godine, dok su se smanjile tijekom La Niñe 2021., što ukazuje da oceanske struje i oscilacije također utječu na migracijske obrasce kitova.

U članku objavljenom u časopisu Frontiers in Marine Science, istraživači zaključuju da kitovi imaju “kompleksan raspon migracija, najvjerojatnije povezan s promjenjivim oceanografskim uvjetima u toj regiji”. S obzirom na ubrzanje klimatskih promjena, predviđaju da će se migracijski obrasci kitova pomicati prema polovima zajedno s oceanskim strujama – prisiljavajući ove sisavce da putuju na veće udaljenosti i ulažu više napora kako bi pronašli hranu.

- Sad znamo da brazdeni kitovi proizvode biotwangove, kao i da imaju geografske i sezonske obrasce glasanja. Ove informacije daju našim znanstvenicima bolji uvid u raspodjelu populacije i obrasce kretanja, što će nam pomoći da bolje zaštitimo ovu vrstu - priopćili su iz NOAA-e.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 00:12