Nastupajućeg vikenda, u subotu i nedjelju, 20. i 21. lipnja zagrebački bazen Svetice podno zapadne tribine maksimirskog stadiona udomaćit će 40. izdanje Međunarodnog plivačkog mitinga "Zlatni medvjed", a u organizaciji Plivačkog kluba Medveščak. U godini u kojoj ovaj klub obilježava osam desetljeća od utemeljenja.
U Sveticama se očekuje nastup oko 350 plivačica i plivača iz Poljske, Mađarske, Slovenije, Egipta, Austrije, Švicarske, Crne Gore, BiH, Srbije... Dakako, najviše će biti domaćih predstavnica predstavnika, više od 250. Očekuje se dolazak cijele juniorske, kao i dobar dio seniorske vrste. Juniorke i juniori hvataju još zadnju normu za svoje EP (srpanj mjesec), ali i neki seniori za najveće kontinentalno nadmetanje, Europsko prvenstvo koje će se u kolovozu održati u Parizu.
Jedna od najvećih pozornosti, nema sumnje, bit će usmjerena prema najiskusnijem u našim redovima, dvostrukim olimpijcem Nikolom Miljenićem.
- Ne sjećam se više svog prvog nastupa na Zlatnom medvjedu jer je od tada prošlo puno vremena, ali kada danas pogledam svoj put, mogu biti jako ponosan. Da me netko pitao kada sam imao 10 godina bih li bio zadovoljan s onim što sam ostvario dosad, rekao bih, apsolutno da - zbori medveščakovac Nikola.
- Dva nastupa na olimpijskim igrama, europska medalja i finala velikih natjecanja nešto su o čemu sam kao dijete mogao samo sanjati. Danas sam svjestan koliko sam toga postigao i pokušavam uživati u svakom treningu, svakom natjecanju i svakom trenutku jer znam da svaka sportska karijera jednog dana završi.
Europska medalja koju Miljenić spominje, ona je prosinačka iz 2025., iz poljskog Lublina u štafeti 4x50 na EP u 25-metarskim bazenima.
- Naravno da mi je ta europska medalja donijela dodatno samopouzdanje, ali rekao bih da sam već godinama bio vrlo blizu tom rezultatu. Imao sam i dosta pehova i situacija u kojima je medalja mogla doći i ranije. Zato tu medalju doživljavam kao potvrdu svega što sam radio tijekom godina. Ona mi govori da smo na pravom putu i daje dodatnu vjeru u ono što radimo. Posebno mi je drago što je do takvog uspjeha u isto vrijeme došao i moj klupski kolega Luka Cvetko. To cijelu priču čini još ljepšom.
Što možemo od Nikole očekivati sljedećeg vikenda u Sveticama?
- Forma je u uzlaznoj putanji i vjerujem da ću na Zlatni medvjed doći u svom najboljem izdanju. Očekujem kvalitetne i uzbudljive utrke, te veliku borbu za medalje. Ovo natjecanje uvijek ima posebnu atmosferu, a nastup pred domaćom publikom dodatni je motiv svakom sportašu. Posebno je to meni Zlatni medvjed jer sam doslovno dijete Medveščaka, a onda i ovog mitinga. Prvi put sam na tom natjecanju bio kao klinac od 7 godina. Tada još jasno nisam nastupao, nego sam pomagao u organizaciji, nosio košare i skupljao autograme starijih plivača. Dvadeset godina kasnije ponovno sam ovdje, samo u potpuno drugačijoj ulozi. U međuvremenu sam upravo na Zlatnom medvjedu isplivao olimpijsku normu za svoje prve olimpijske igre, one u Tokiju 2021. zbog čega ovo natjecanje za mene ima posebnu emotivnu vrijednost. Cijelu svoju karijeru proveo sam u Medveščaku. To je moj jedini klub i mjesto na kojem sam odrastao kao sportaš i kao osoba. Mogu slobodno reći da su me Medveščak i ljudi koji su bili uz mene tijekom svih ovih godina oblikovali u osobu kakva sam danas - zaključio je Miljenić.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....