Utakmica posljednjeg kola skupine J na Svjetskom prvenstvu između Alžira i Austrije bit će pod posebnim povećalom. Naime, i jednoj i drugoj reprezentaciji više odgovara poraz zbog rasporeda koji slijedi u nokaut-fazi. Argentina je s dvije pobjede potvrdila prvo mjesto u skupini, a Alžir i Austrija s tri osvojena boda u najmanju ruku osigurali su treću poziciju, odnosno izvjesno mjesto među osam najboljih trećeplasiranih momčadi, i sada dolazi do paradoksalne situacije.
Naime, drugoplasirani u skupini J u šesnaestini finala igrat će protiv jednog od favorita Svjetskog prvenstva, Španjolske, dok će trećeplasirana momčad za protivnika imati, na papiru, lakšeg suparnika – drugoplasiranu momčad skupine G, vjerojatno Iran ili Belgiju.
Za Alžir je matematika jasna: pobjeda osigurava drugo mjesto i dvoboj sa Španjolskom; neriješeno ili poraz, međutim, mogli bi donijeti poželjnije treće mjesto. Za Austriju je računica još jednostavnija – moraju izgubiti kako bi pali na treće mjesto. S obzirom na to da će završne utakmice skupine J započeti tek nakon što završe sve ostale skupine, obje reprezentacije unaprijed će znati što je na kocki.
Florian Ederer, profesor ekonomije na Sveučilištu u Bostonu i vatreni navijač Austrije, u razgovoru za The Times kazao je kako obje reprezentacije imaju interes izgubiti.
- Moglo bi se dogoditi da je za obje momčadi bolje da ne pobijede u toj finalnoj utakmici - rekao je, dodajući:
- Zapamtite moje riječi: ovo će biti sramota Kansas Cityja!
Profesor Ederer tom je rečenicom podsjetio na jednu od najvećih kontroverzi u povijesti Svjetskih prvenstava, kada su 1982., zanimljivo, također Austrija i Alžir bili u središtu pozornosti. Naime, uoči posljednjeg kola skupine minimalna pobjeda tadašnje Zapadne Njemačke protiv Austrije obje bi momčadi odvela u drugi krug, ali istodobno izbacila Alžir s turnira. A tako je i bilo... Zapadna Njemačka rano je povela 1:0 preko Horsta Hrubescha, a zatim su obje reprezentacije ostatak utakmice provele u razmjeni dodavanja na sredini terena u kojoj nijedna momčad nije pokušala napraviti nešto više. Alžirci su prosvjedovali, ali uzalud. Ipak, FIFA je nakon tog turnira promijenila pravila i od tada se posljednje utakmice u skupini igraju u istom terminu kako bi se smanjila mogućnost kalkulacija.











Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....