I dok u miru Opatije Tomislav Mijatović sprema najbolje hrvatske košarkaše za dvije utakmice kvalifikacija za SP u Kataru, gostovanje kod Cipra u petak i tri dana kasnije domaćinstvo Izraelu u Osijeku, najbolji hrvatski klubovi stoje u mjestu. Reprezentacija je uvijek ogledalo uspjeha sporta, no njegova baza bi trebali biti klubovi, generatori onoga što bi se kasnije trebalo pretočiti i u reprezentaciju.
Hrvatska košarka već godinama vrluda između dvije krajnosti, a taj nesklad na kraju dana ne uspijeva obje priče podići na neku višu razinu. Nikada kao danas, čini se, razlika između reprezentacije i klupske zbilje nije bila veća.
Hrvatska je proteklog tjedna u sparnoj Goriziji odigrala jedini test uoči Cipra i Izraela i tu položila oružje pred raspucanom Italijom. Mijatović je dozirao minutažu najvećim zvijezdama i to je radio svjesno, nauštrb rezultata. Zna on, znaju igrači, svi su toga svjesni kako u sljedeći ponedjeljak, ako se i drugi puta u ovim kvalifikacijama sredi Izrael, a kontra Cipra bilo bi i nepristojno o nečemu drugom razgovarati nego o čistoj pobjedi, Hrvatska će biti jednom nogom na SP-u. Gdje nas nije bilo od 2014. godine.
Cibona je prije dva tjedna osvojila naslov prvaka Hrvatske i od tada do danas, u rekordno kratkom vremenu, ne prestaje zabijati autogolove. Igrokaz u kojemu se vratila u ABA ligu, jer je to, navodno, bio uvjet igranja Eurokupa, pretvorio se u igranje FIBA-ine Lige prvaka, ali i ostanka u ABA ligi, pa se nitko ne može oteti dojmu da je jedini interes u cijeloj ovoj priči vratiti se u regionalno dvorište.
I nije to jedini percepcijski fijasko kluba pod Tornjem unazad samo nekoliko dana. Prvo je klub napustio najskuplji igrač prošle sezone, Justin Roberson, koji se skrasio u rumunjskoj Valcei. Dobro, u nekoj skici momčadi podebljanog proračuna tražio se neki igrač, stranac, na bekovskoj poziciji koji može, za razliku od Robersona, nešto zabiti, ali i biti na lopti, kreirati za druge. Ipak, kako je krenulo s prijelaznim rokom, nitko ne može biti siguran da se za Robersonom itekako neće žaliti.
Jer, upravo je otišao i najbolji Cibonin igrač, MVP finala, Slovenac Žan Mark Šiško. Kojega je klub želio ostaviti, koji je želio ostati u klubu, koji je za Cibonu imao i manju cijenu nego što je to bila za bilo koga drugoga. Ali, Šiško će nastaviti karijeru u Udinama.
Novac nije razlog zašto je otišao, a jedan od većih problema za Šiška u procjeni sezone koja slijedi bilo je samoubojstvo koje klub čini s prijavom tri usporedna natjecanja.
I neće Šiško biti jedini koji će iz toga razloga zaobići Cibonu. Uostalom, iako je konac lipnja, iako Cibona zna s kojim proračunom raspolaže, za sada postoje samo naznake nekih eventualnih pojačanja. I ništa se još službeno nije dogodilo.
Iako je trebala imati, ako ne duplo, a onda bar za trećinu veći proračun u odnosu na svoje najveće konkurente, suluda ideja o tri natjecanja natjerala je klub da slaže široki roster, jer će neki igrači biti tu samo za PH. Ali i na njih će se potrošiti. Tu je već Cibona spustila razliku u proračunu u odnosu na Zadar i Split, a nakon odlazaka Robersona i Šiška, postavlja se pitanje i hoće li ono što će kupiti umjesto njih dvojice biti bolje od onoga što su imali i što su mogli zadržati. Ili će se njihove zamjene platiti skuplje, a bit će to lošiji igrači?
Ciboni hitno treba, zbog cijelog cirkusa u kojemu se trenutačno nalazi, potpis nekog kapitalca. A boljeg od Roka Badžima, člana najbolje petorke reprezentacije, čak i sada, kad je cijela reprezentacija na okupu, teško će naći...
Za to vrijeme Zadar je ekipirao struku. Roko Jurlina je doveo Stipu Modrića za trenera, vratio se u stožer Toni Dijan, a kako je riječ o treneru koji je otišao s mjesta pomoćnika Danijelu Jusupu protekle sezone, a sad se vraća na mjesto asistenta Stipi Modriću, može se zaključiti da sve skupa ima veze i s Jusupom. Sasvim je jasno da povratak u stožer kondicijskog trenera Marija Mandira sigurno ima veze s Jusupovim odlaskom.
A Jusup bi mogao u Split, nakon što su opet zapeli pregovori s Ivanom Tomasom...










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....