ZOI, SKIJAŠKO TRČANJE

Švedska do prvog zlata, Norvežanke bez medalje u štafeti

Švedskoj je ovo, nakon pet srebara i dvije bronce, prvo zlato osvojeno na ovogodišnjim ZOI, a za njega je najzaslužnija Charlotte Kalla koja je sjajno otrčala posljednju izmjenu

Švedska ženska reprezentacija u skijaškom trčanju u sastavu Ida Ingemarsdotter, Emma Wiken, Anna Haag i Charlotte Kalla osvojila je naslov olimpijskih pobjednica u štafetnoj utrci na 4x5 kilometara na ZOI u Sočiju.

Švedskoj je ovo, nakon pet srebara i dvije bronce, prvo zlato osvojeno na ovogodišnjim ZOI, a za njega je najzaslužnija Charlotte Kalla koja je sjajno otrčala posljednju izmjenu, nadoknadila 25.7 sekundi zaostatka za vodećom Finkinjom, te u završnom sprintu ciljem prošla sa 0.5 sekundi prednosti ispred srebrne Finkinje Kriste Lahteenmaki i 0.9 sekundi ispred brončane Njemice Denise Herrmann.

Kalli je ovo treća medalja na ZOI u Sočiju, ranije je osvajala srebra u pojedinačnim utrkama na 15km i 10km.

Za srebrne Finkinje nastupile su Anne Kylloenen, Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen i Krista Lahteenmaki, dok su za brončane Njemice trčale Nicole Fessel, Stefanie Boehler, Claudia Nystad i Denise Herrmann.

Inače, Švedskoj je ovo prvo zlato u ženskoj štafeti na ZOI od 1960. i Squaw Valleya, te prva medalja u ovoj disciplini od Grenoblea 1968.

Braniteljice naslova Norvežanke najveće su razočaranje ove utrke, jer su završile na tek petom mjestu sa 53.6 sekundi zaostatka za Šveđankama, a podbacile su i domaće Ruskinje koje su završile na šestom mjestu sa 1:06.6 minuta iza pobjednica.