McLAREN PREUZEO VRH

Hamilton i Button prvi na cilju nakon velike pogreške Red Bulla!

Najbizarniji i najdramatičniji događaj se zbio 18 krugova prije kraja kada su se na stazi "poljubila" dva vozača Red Bull Renaulta
Red Bull's Australian driver Mark Webber drives ahead of Red Bull's German driver Sebastian Vettel at the Istanbul Park circuit on May 30, 2010, during the Turkish Formula One Grand Prix. AFP PHOTO / MUSTAFA OZER

ZAGREB - To što su u Turskoj napravili vozači Red Bulla klasična je priča o kravi koja uspije proliti sve mlijeko. Mark Webber i Sebastian Vettel imali su u rukama dvostruku pobjedu za momčad Red Bulla do 40. kruga. Tada je međusobni obračun za prvo mjesto upropastio izglede momčadi za veliku pobjedu.

Vettel je pokušao proći pokraj Webbera, nijedan vozač nije htio popustiti i sudar je bio neizbježan. Vettel je odustao odmah, a Webber je morao u boks, i na kraju završio na trećem mjestu. Odmah nakon utrke čelnici momčadi su stali na stranu Vettela, ipak je on Red Bullovo dijete, dok je trkaća javnost poput Laude i Brundlea favorizirala australskog vozača.

- Nisam kriv za dodir. Pogledajte snimku na kojoj se vidi da je Mark dodirnuo mene - pokušao je objasniti Vettel kako je momčad ostala bez važnih bodova, no čelnik Red Bulla Cristian Horner bio je neutješan:

- Poanta je da zajedno kao momčad pobijedimo ostale, a mi smo McLarenu danas poklonili više od četrdeset bodova. To je katastrofa.

Da se može i drugačije, pokazali su nekoliko krugova kasnije vozači McLarena. I Button i Hamilton imali su na stazi izravan dvoboj za prvo mjesto, ali su to izveli malo pametnije. Sudara nije bilo, a Hamilton je odjurio prema pobjedi na Velikoj nagradi Turske. Kako bi se spriječilo daljnje utrkivanje, iz boksa je javljeno Buttonu da štedi gorivo i priča je bila završena. Bitka za Britaniju u Istanbulu pripala je Hamiltonu.

Iduća utrka vozi se 13. lipnja u Montrealu. Velika nagrada Kanade vratila se u kalendar nakon godinu dana stanke.