Tko je Krešimir Vlajčević? Na Poljudu su decidirani glede odgovora na postavljeno pitanje: Vlajčević nije disciplinski sudac, on je glasnogovornik Izvršnog odbora HNS-a! Čovjek, koji je objavljivanjem sankcija protiv Hajduka (zbog neodigranog derbija u Maksimiru) radikalizirao situaciju između HNS-a i splitskog kluba. Je li Krešimir Vlajčević doista neprijatelj Hajduka?
- Deplasirano je uopće braniti se od napada na osobnoj razini. Pokušaj mog diskreditiranja neće riješiti Hajdukove probleme. Činjenica jest da najviše disciplinskih prijava dolazi k meni protiv Hajduka. Ali, ne pišem ja prijave. Moj je zadatak da ih riješavam sukladno Disciplinskom pravilniku HNS-a. Mislim da sam čak bio benevolentan spram Hajduka tijekom ove sezone.
Prve četiri prijave zbog uporabe pirotehničkih sredstava sankcionirao sam s minimalnih 5.000 kuna. Tek peti slučaj sam kaznio s 10.000. Prema Disciplinskom pravilniku HNS-a, ali i FIFA-e i UEFA-e, uporaba pirotehničkih i eksplozivnih sredstava je zabranjena. Odnosno, svako korištenje smatra se izazivanjem nereda, a međunarodne asocijacije vrlo su rigorozne prema takvim pojavama - ističe Vlajčević, inače odvjetnik iz Zaboka.
Uoči početka sezone povjerenik natjecanja Josip Brezni i disciplinski sudac Krešimir Vlajčević dobili su potporu klubova Prve HNL. Jedini klub koji nije ''digao ruku'' za Vlajčevića bio je Hajduk. To je prvi puta od 1999. otkada Vlajčević obnaša dužnost disciplinskog suca da nije imao plebiscit svih sudionika natjecanja.
- Otvoreni napadi na mene s Poljuda započeli su nakon nereda na Kantridi u prošlom prvenstvu. Odnosno, od trenutka kada sam Hajduk kaznio s 200.000 kuna, a Rijeku sa 100.000. I tada sam išao ''na ruku'' Hajduku. Mogao sam ih kazniti s najmanje dvije utakmice bez gledatelja. Najviše su mi zamjerili što sam više kaznio njih kao goste nego Riječane koji su bili organizatori utakmice. No, gotovo identičan slučaj imali smo nedavno na San Siru u Milanu. HNS se žalio na propuste domaćina, odnosno organizatora susreta, ali je svejedno zbog divljanja svojih navijača morao platiti 80.000 eura. Talijani samo 15.000.
Što konkretno znači kazna godine dana zabrane obnašanja dužnosti u nogometu za četvoricu članova Hajdukovog Nadzornog odbora?
- Potpisavši da se natječe u HNL-u Hajduk je prihvatio i sva prava i obveze koje iz toga prizlaze. Tako i disciplinsku odgovornost HNS-a. Članovi Nadzornog odbora dioničkog društva i dalje mogu obnašati svoju dužnost u Hajduku, ali ne mogu ništa raditi unutar sustava nogometne organizacije. Isto vrijedi i za predsjednika Uprave kluba, Marina Brbića.
Igrače i stručni stožer Hajduka praktički ste amnestirali (samo su nogometaši, koji se nisu pojavili na terenu novčano kažnjeni s 3.000 kuna). - Nastojao sam zaštiti klub. Bio sam maksimalno benevolentan spram Hajduka. Prema pravilniku, mogao sam kazniti svakog igrača sa šest mjeseci do godine dana neigranja. No, smatram kako su igrači za ono što se dogodilo u Maksimiru najmanje krivi.
Je li bilo pritisaka na vas uoči donošenja ove odluke?
- Niti sada niti tijekom ovih 15 godina koliko radim posao disciplinskog suca nije bilo izravnih pritisaka. Bilo je u početku telefonskih poziva, pokušaja da mi se nešto diskretno sugerira. Onako diplomatski, ''u rukavicama''. No, uvijek sam sve odluke donosio autonomno, u okviru svojih nadležnosti.
Sve odluke disciplinskog suca Krešimira Vlajčevića na razini su prvostupanjske presude. Hajduk će vjerojatno iskoristiti instituciju podnošenja žalbe i aktivirati prošlog tjedna konstituiranu (od strane Odbora za hitnost) Komisiju za žalbe HNS-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....