PREOKRET ROME ZA VRH

Pobjedom u derbiju protiv Lazija (2-1), Roma se vratila na prvu poziciju u Serie A
AS Roma's montenegro forward Mirko Vucinic celebrates after scoring a penalty against Lazio during their Serie A football match at Olympic stadium in Rome on April 18, 2010. AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE

RIM - Edoardo Reja i njegov Lazio nisu uspjeli zaustaviti Romu koja je slavila pobjedu 2-1 u rimskom derbiju te tako nastavila utrku s Interom za “scudetto”. Roma se vratila na prvu poziciju, a uoči zadnja četiri prvenstvena kola drži bod prednosti ispred Intera (71-70) što garantira neizvjesnu završnicu u Serie A.

Dugo je trajalo slavlje igrača Rome poslije velike pobjede koja je izborena u uzbudljivoj utakmici u frenetičnoj, naelektriziranoj atmosferi. Tribine su gorjele, “romanisti” su bili u ekstazi...

Nakon zadnjeg sučeva zvižduka umalo je na travnjaku izbila opća tučnjava, igrači Lazija nisu mogli podnijeti slavlje “romanista”. U euforiji i slavlju Totti im je pokazivao “palac dolje”, kao poruku da će ispasti iz Lige, pa su neki izgubili živce.

Derbi koji je ponudio sjajan ambijent, tri gola, rezultatski preokret, vatromet nogometa te silnu nervozu na tribinama i na travnjaku (devet žutih i jedan crveni karton) opravdao je očekivanja.

Reja neće moći mirno spavati nakon ove uzbudljive večeri u Rimu. Izgubio je derbi i opet se približio opasnoj zoni ispadanja na samo tri boda. Izgubio je utakmicu u kojoj je potpuno blokirao Romu, posebno u prvom poluvremenu kad Totti i društvo nisu uspjeli napraviti ozbiljnu šansu. Reja je izgubio utakmicu iako je Lazio prvu dionicu riješio u svoju korist s 1-0, golom Rocchija u 14. minuti da bi na samom početku drugog dijela imao i penal.

Ali upravo taj penal odredio je pobjednika. Centarfor “nebeskoplavih” Floccari tukao je loše, po sredini vratiju, taman u noge vrataru Juliu Sergiu. Umjesto da potvrdi pobjedu Lazija, Floccari je vratio Romu u život.

Reja, porijeklom Slovenac, imao je nesreću da je na svojoj strani imao Srbina Kolarova (izborio je penal za Lazio, ali je kasnije skrivio penal iz kojeg je Roma izjednačila), a protiv sebe fantastičnog Crnogorca Mirka Vučinića.

- Ovo je najbolji osjećaj koji se u nogometu može postići. Pobjeda u ovakvoj utakmici uz takav osobni doprinos čini me posebno sretnim. Obrana penala bila je ključ pobjede, to nam je dalo poticaj, jer da su poveli 2-0 ne znam što bi se dogodilo. Ipak, dokazali smo da zaslužujemo držati vrh Serije A - zaključio je crnogorski napadač – rekao je junak rimskog derbija.

Vučinić je bio kreator preokreta. Crnogorac je prvi gol zabio iz penala u 53., a drugi za pobjedu Rome iz odlično izvedenog slobodnjaka u 63. minuti. Navijači Rome slavit će Vučinića, ali i trenera Claudia Ranierija koji je nadmudio Edoarda Reju, na poluvremenu je povukao indisponirane Tottija i De Rossija, a u vatru je poslao Meneza i Taddeia. Bio je to ključ preokreta.

- Nismo iskoristili penal i to je razlog našem porazu. Igrali smo dobro, nadigrali smo Romu, ali to nam je u ovoj situaciji slaba utjeha. Zaslužili smo više, ali očito da je ovo godina Rome. Žao mi je zbog nereda na kraju utakmice, ali Totti se nije smio ponašati na onakav nesportski način i zaslužio je deset utakmica suspenzije, rekao je trener Lazija Edoardo Reja.

LAZIO – ROMA 1-2 (1-0)

LAZIO (3-4-1-2): Muslera – Dias, Stendardo (od 7. Biava), Radu – Lichtsteiner (od 65. Zarate), Brocchi, Ledesma, Kolarov – Mauri - Rocchi, Floccari (od 74. Cruz).

ROMA (4-3-1-2): Julio Sergio – Cassetti, Juan, Burdiso, Riise – Perrotta, Pizarro, De Rossi (od 46. Taddei) – Totti (od 46. Menez) – Toni, Vučinić (od 83. Brighi).

Strijelci: 1-0 Rocchi (14., as. Ledesma); 1-1 Vučinić (53.,11-m); 1-2 Vučinić (63.) Sudac: Paolo Tagliavento. Žuti kartoni: Brocchi, Kolarov (Lazio) te Juan, Riise, De Rossi, Toni, Totti, Taddei, Menez (Roma). Crveni karton: Ledesma (Lazio) u 90+1. Stadion: Olimpijski. Gledatelja: 60.000