KVALIFIKACIJE ZA EURO

U najjačoj subotnjoj utakmici Srbija se porazom na Pirinejima dodatno udaljila od plasmana na EP, Njemačka nije imala problema s Gruzijom, a neki imaju razloga za slavlje usprkos rezultatu...

Iako su visoko poraženi (6:1), jučerašnji dan će zlatnim slovima ostati upisan u zasad vrlo tankoj knjizi zvanoj "Nogomet na Gibraltaru". Naime, ovaj britanski prekomorski posjed na ulazu u Mediteran prije dvije godine primljen je u UEFA-u, a aktualne kvalifikacije prvo su im službeno natjecanje. Pogađate, dogodila se senzacija, Gibraltar je postigao premijerni pogodak! Kakva je to bila erupcija radosti i ponosa... Nacionalni junak zove se Lee Casciaro, po zanimanju - policajac, a nekoliko rundi u gibraltarskim kafanama okrenut će se na račun Aarona Payasa. Asistenta i - odvjetnika. Jedini koji se nije veselio bio je gibraltarski vršitelj izborničke dužnosti Davie Wilson. Čistokrvni Škot, rođen u Kilwinningu!

Njemačka je došla do treće pobjede u Skupini D nakon što se u prvoj trećini susreta mučila s gruzijskim bunkerom. Ipak, Reus i Muller su u pet minuta (39, 44) koncem prvog poluvremena riješili sve brige oko potvrde kvalitete. Rezultat je na koncu 2:0, iako je mogao biti veći da Marca Reusa dvaput nije zaustavila vratnica... Gruzija, pak, niti jednom nije zaprijetila Neueru.

Nije čudno da je Rumunjska pobijedila Farske Otoke, čudno je da je slavlje bilo minimalno, a jedini pogodak na susretu postigao je Keseru u 21. minuti. Očito su Farani pohvatali nogometne konce što su potvrdili u prošlom kolu pobjedom nad Grčkom, iako im je kapetan sinoć morao ostati u domovini zbog - problema na poslu. Sjeverna Irska je s dva gola Kylea Laffertyja iskazala ozbiljnu nakan odlaska na francuski EURO, trenutačno su drugi sa svega bodom zaostatka za Rumunjskom u skupini F gdje su Mađarska i Grčka odigrale bez pogodaka. Svi danas, eto, igraju nogomet, tako je i Armenija umalo iznenadila Albaniju kojoj su preokret krajem susreta donijeli Taulant Xhaka te Gashi.

Takav epilog nije išao u prilog Srbiji koja nakon sinoćnjeg poraza u Lisabonu ima jedan bod iz četiri susreta i miljama je daleko od EURO-a. Nije ni čudno kada obrana s Bastom, Ivanovićem, Nastasićem i Kolarovom dopusti Carvalhu da buši nemoćnog Stojkovića sa šest metara. Sjajan pogodak Matića (61) ubrzo je poništen od strane Coentraa koji je Portugalu omogućio vrh skupine I.

U Dublinu je Irska nakon početničke greške Wilsona koju je iskoristio Slawomir Peszko konstantno stiskala Poljake. Brady je u 52. minuti pogodio stativu, ali Shane Long je nakon kornera donio Zelenima bod u prvoj minuti sudačke nadoknade. Zasluženo!

Rezultati kvalifikacija za Euro 2016:

SKUPINA D

Irska - Poljska 1-1 (Long 90+1 / Peszko 26)

Gruzija - Njemačka 0-2 (Marco Reus 39, Thomas Mueller 44)

Škotska - Gibraltar 6-1 (Shaun Maloney 18-pen, 34-pen, Steven Fletcher 29, 77, 90, Steven Naismith 39/ Lee Casciaro 20)