SLAVLJE ARSENALA

Chelsea's Didier Drogba celebrates after scoring against Manchester United during their English Premier League soccer match at Old Trafford in Manchester, northern England, April 3, 2010. REUTERS/Phil Noble (BRITAIN - Tags: SPORT SOCCER) NO ONLINE/INTERNET USAGE WITHOUT A LICENCE FROM THE FOOTBALL DATA CO LTD. FOR LICENCE ENQUIRIES PLEASE TELEPHONE ++44 (0) 207 864 9000
 Reuters

Nogometaši Chelseaja odnijeli su pobjedu u velikom derbiju protiv Manchester Uniteda na Old Traffordu (2-1). Londončani su se s tri boda vratili na vrh Premiershipa, pet kola prije kraja imaju dva boda više od “crvenih vragova”.

FERGUSON: DROGBA JE BIO U OČITOM ZALEĐU

Treba spomenuti da je momčad Carla Ancelottija do pobjede pogurao pomoćni sudac koji je previdio ogromno zaleđe kod pogotka Didiera Drogbe za 2-0 u 79. minuti. Salomon Kalou je gurnuo loptu sunarodnjaku koji je nedvojbeno ostao u zaleđu, ali suci to nisu primijetili.

Vrlo se lošim pokazao i glavni sudac Mike Dean koji je u prvom poluvremenu najprije ostao nijem nakon prekršaja Jurija Žirkova na Ji-Sung Parku u kaznenom prostoru, a zatim se ista stvar dogodila i na drugoj strani kad je Gary Neville srušio Nicolasa Anelku.

Ipak, istina je da je Chelsea ukupno gledano u subotu bio bolji. Manchester je bez udarne igle Waynea Rooneyja djelovao prilično nemoćno i pred menadžerom Alexom Fergusonom su očito velike brige kako nadoknaditi napadača koji je ove sezone zabio 34 pogotka u svim natjecanjima.

Do vodstva su gosti došli u 20. minuti. Florent Malouda, koji je posljednjih tjedana u velikoj formi, s lijeve je strane ušao u kazneni prostor, ostavivši iza sebe Valenciju, Nevillea i Fletchera, potom zavrnuo loptu u sredinu, a Joe Cole je briljantnim potezom petom prevario Edwina van der Sara.

Nakon spornog pogotka Drogbe, koji je, inače, početak utakmice dočekao na klupi, Manchester je vratio nadu u 81. minuti. Nanijevu loptu s lijeve strane vratar Chelseaja Petr Čech je odbio do Federica Machede od čijih je prsa ušla u mrežu. Do potpunog preokreta Manchester ipak nije pronašao put. Chelsea je napravio veliki korak ka naslovu koji je posljednji put osvojio 2006. godine za vladavine Josea Mourinha.

Nogometaši Arsenala zadržali su šanse i nade u osvajanje naslova engleskog prvaka teškom domaćom pobjedom nad Wolverhamptonom 1-0.

Odlučujući gol za "topnike" postigao je Danac Nicklas Bendtner u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Povukao je Bacary Sagna s desne strane i precizno ubacio, a Bendtner je glavom zatresao mrežu na oduševljenje publike na Emiratesu.

U utakmici u kojoj je momčad Arsenea Wengera bila oslabljena za neigranje ozlijeđenih Cesca Fabregasa, Andreja Aršavina i Williama Gallasa, od početka je priliku dobio i hrvatski reprezentativac Eduardo da Silva. Najbolju je priliku Eduardo imao već u 11. minuti kada mu je sjajnu priliku namjesto Rosicky, ali je njegov udarac bio neprecizan. Ponovo je napadač "vatrenih" zaprijetio u 52. minuti, ali je pri udarcu izgubio ravnotežu i poslao loptu daleko od vratiju. Wenger ga je zamijenio u 79. minuti i umjesto njega uveo Carlosa Velu.

Treba spomenuti da je Arsenal od 66. minute igrao s igračem više nakon isključenja Karla Henryja i njegovog grubog starta na Rosickog s leđa.

Tottenham Nike Kranjčara, Vedrana Ćorluke i Luke Modrića izgubio je na Stadionu svjetla protiv Sunderlanda 3-1. Dva je gola Spursima zabio njihov bivši napadač Darren Bent, a zanimljivo je da je Bent propustio realizirati dva jedanaesterca. Zabio je Bent već u otvarajućoj minuti utakmice iz neposredne blizine, potom je realizirao prvi od tri dosuđena jedanaesterca dosuđena za svoju momčad u 29. minuti, ali je propustio realizirati penale u 41.i 62. minuti. Točnije, oba mu je puta udarce zaustavio Heurelho Gomes.

Treba spomenuti da je jedanaesterac u 41. minuti skrivio Luka Modrić prekršajem na Fraizerom Campbellom. Spursi su u 72. minuti uspjeli smanjiti na 2-1 golom Petera Croucha glavom nakon ubacivanja Nike Kranjčara, ali je do kraja zabio Zenden i donio tri boda Sunderlandu.

Modrić je odigrao svih 90 minuta, Kranjčar je ušao na poluvremenu umjesto Benoita Assoua-Ekotta, dok je Vedran Ćorluka zbog ozljede gležnja propustio susret.

Blackburn Nikole Kalinića (ušao u 80. minuti) nije uspio pobijediti na gostovanju kod posljednjeplasiranog Portsmoutha (0-0) iako su "mornari" od 60. minute igrali s igračem manje (isključen Anthony Vanden Borre).

S druge strane, Bolton Ivana Klasnića poražen je na svom Reebok stadionu od Aston Ville s 1-0. Jedini je gol na utakmici zabio Ashley Young već u 11. minuti, a hrvatski je napadač za poraženi sastav zaigrao od 57. minute.

Manchester City je s lakoćom pobijedio Burnleyja na Turf Mooreu sa 6-1 i tako skočio na četvrto mjesto na ljestvici. Već nakon 20 minuta igre imali su "građani" prednost 4-0, do poluvremena 5-0, a u tom je periodu dva gola postigao Emmanuel Adebayor, a po jedan Craig Bellamy, Carlos Tevez i Patrick Vieira.

U nastavku je Vincent Kompany zabio i šesti gol za City, a obraz je domaćinu koliko toliko spasio Steven Fletcher.

Sastav Roberta Mancinija je ovom pobjedom preskočio Tottenham na četvrtom mjestu na ljestvici, posljednjem koje vodi u Ligu prvaka, te sada od londonskog sastava ima bod viška (59-58).

Burnleyju, koji ove sezone igra u elitnom razredu engleskog nogometa po prvi put nakon 1976. godine, je ostvareni poraz čak osmi u zadnjih devet utakmica i nalazi se u zoni ispadanja, na pretposljednjem mjestu ljestvice s tek 24 osvojena boda.

Premiership, 33. kolo:

Burnley – Manchester City 1-6 (Fletcher 71 / Adebayor 4, 45, Bellamy 5, Tevez 7, Vieira 20, Kompany 58)

Arsenal – Wolverhampton 1-0 (Bendtner 90+4)

Bolton – Aston Villa 0-1 (Young 11)

Portsmouth – Blackburn 0-0

Stoke – Hull City 2-0 (Fuller 6, Lawrence 90)

Sunderland – Tottenham 3-1 (Bent 1, 29-11m, Zenden 86 / Crouch 72)