ČAROBNI ARGENTINAC

Ivan Rakitić prvi je Hrvat od 1997. i Davora Šukera osvajač Primere. Kako ju je odigrao - za duboki naklon
MADRID, SPAIN - MAY 17: Lionel Messi of Barcelona celebrates as he scores their first goal during the La Liga match between Club Atletico de Madrid and FC Barcelona at Vicente Calderon Stadium on May 17, 2015 in Madrid, Spain. (Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)
 Gonzalo Arroyo Moreno / 2015 Getty Images

Gotovo je, kako se i očekivalo. Barceloninu 23. titulu prvaka Španjolske potpisao je Lionel Messi. I do jučer, i sinoć junak i pobjednik. U 65. minuti Messi je odigrao dupli pas s Pedrom pa sa desetak metara ljevicom matirao Oblaka. To je bila presuda. Vratili su Atleticu za prošlu godinu. Četiri puta igrali su ove sezone Crveno-bijeli i Blaugrana, sve utakmica su dobili Katalonci i imaju što slaviti. Ivan Rakitić prvi je Hrvat od 1997. i Davora Šukera osvajač Primere. Kako ju je odigrao - za duboki naklon.

Luis Suarez ipak je dobio poštedu, a Pedro šansu u napadu. Barcelona je igrala dominantno, prednjačila u posjedu i šansama, Messi je svako malo dolazio u priliku, ali Jan Oblak je sigurno, ponekad i vrlo efektno branio do 65. minute. Atletico je imao samo jednu ozbiljnu šansu u prvom poluvremenu, udarac Gimeneza glavom izvrsno je zaustavio Bravo.

Lionel Messi lako je stizao u prilike, pucao na različite načine... Jednom sa 16 metara ljevicom, pa glavom nakon centaršuta, a što nije zaustavio Oblak ili netko iz obrane ( Juanfrana je lopta jednom pogodila u ruku!) ostalo je na gredi, kao prilikom slobodnjaka s ruba kaznenog prostora s desne strane. Barcelona je imala niz atraktivnih poteza, Neymar, Iniesta i Messi prije svih, i Ivan Rakitić je bio vrlo dobar, raspoložen i razigran, čak je "prodao" i tunel. Spor je ostao oko prekršaja na Daniju Alvesu, kad je sudac Undiano Malleco svirao slobodan udarac, ne jedanesterac. Prekršaj je bio oko crte. Kasnije, u posljednjoj minuti prvog poluvremena Dani Alves je izvrsno šutirao, međutim Oblak je i u toj prilici bio na visini zadatka.

Atletico se mučio, napadači Torres i Griezmann su bivali odsječeni, a sredinji red nije bio vezni red jer gotovo ništa nije uspjevao povezati. Mnoga dodavanja u upropaštena. Tek u 55. minuti Torres je imao prvu veću prijetnju, šutirao je sa desetak metara, pod pratnjom, obranio je Bravo.

U drugom dijelu Atletico je bio ambiciozniji, Godin je nakon kornera glavom pucao preko gola, startovi su im bili rezolutniji, akcije češće. Barcelonini napadi teško su prolazili, dok Messi nije probio obranu. A onda se otvorilo, Neymar je došao u dvije super prigode, u drugoj situaciji Rakitić je povukao napad, Messi poslužio Brazilca koji totalno promašio šut, lopta je otišla daleko iznad grede. Iako je bio sam, u čistoj šansi. U 77. minuti Pedro je imao trenutke nadahnuća, driblinge i udarac, doduše kraj gola.

Diego Simeone uveo je Marija Mandžukića u 72. minuti, domaćin se nije predao, Bravo je morao istaknuti da obrani šut Siqueire iz daljine. No, Atleticov nogomet je težak, s malo inspiracije, a kad nema dovoljno energije to se itekako vidi. Messi je dalje čarobirao na razne načine, ali Barcelone nije zabila drugi gol koji bi joj omogućio mirnu završnicu. Oblak mu je "skinuo" slobodan udarac u 90. minuti. Rakitić je igrao do 86. minute, imao je 73 točna dodavanja od 85 izvedenih.

Kolo do kraja Barcelona ima četiri boda više od Reala koji je kod Espanyola u prvom poluvremenu nastupio kako je to karakteristično za momčadi koje samo odrađuju posao, Carlo Ancelotti nije puno mijenjao sastav (Hierro je dirigirao s klupe jer je Ancelotti suspendiran!), ipak domaćin je bio ravnopravan. U tom razdoblju gosti su imali tek jednu pravu šansu, Ronaldo je nije iskoristio. Kompaktni Espanyol, koji je neočekivano zaigrao u rasporedu 3-5-2, pucao je u više navrata, pogotovo Sanchez i Sergio Garcia. Međutim, u drugom poluvremenu Real je preuzeo konce i relativno brzo zabio te na kraju uvjerljivo dobio. Ronaldo je s lijeve strane ušao u kazneni prostor i nisko pogodio za prvi od tri svoja gola. Vodstvo je držao do 73. minute kad je izjednačio Stuani, da bi Marcelo u 79. pogodio za 2:1 u korist Reala. Ronaldo mu je asistirao, a potom dotukao domaćina (4:1). No, ništa im nije pomoglo!