SPEKTAKL U MÜNCHENU

POGLEDAJTE 'ŠAMARANJE GOLOVIMA' NA ALLIANZ ARENI Barcelona je u finalu Lige prvaka!

Nakon četiri godine apstinencije Barcelona je ponovno finalist Lige prvaka. Premda su kapitulirali u Münchenu (2-3), Lionel Messi i društvo bez prevelikog su stresa obranili visoku prednost iz prve utakmice.

Miris senzacije širio se Allianz Arenom točno 15 minuta, jednu malu akademsku četvrt koliko je Barcelona zakasnila na uzvratnu polufinalnu utakmicu Lige prvaka, a onda je MSN trojac haklerskom akcijom u tri poteza osvojio cijelu polovicu terena i spakirao loptu iza Neurovih leđa. Na semaforu 1-1, Barcelona je ovjerila kartu za berlinski finale i revanširala se Bayernu za ono brutalno premlaćivanje otprije dvije godine u istoj ovoj nokaut-fazi natjecanja…

Neymarov gol je stigao u idealnom trenutku za Enriqueovu momčad budući da je Bayern poveo već u 7. minuti pogotkom Benatije, uz obilatu pomoć suparničke obrane koja je Alonsov ubačaj iz kornera odgledala ukočena kao pod narkozom. Publika je odmah počela mahnito tjerati svoju momčad u napad, u potjeru za sljedeća dva gola. Odbačeni su strateški okovi, na radost neutralnih zavrtjela se sjajna “run and gun” predstava u kojoj domaćin ipak nije mogao računati na uspjeh jer je “nekoliko hektara” terena pred Manuelom Neurom ostalo rijetko naseljeno. Barcelona se zaista nije morala namučiti za dva gola, nacrtana su prema istoj špranci. Messi s centra u prostor na desno krilo za nadirućeg Suareza, nakon toga asistencija Neymaru na drugu vratnicu i hladnokrvna Brazilčeva egzekucija. U 29. minuti ova je suradnja rezultirala 2-1 vodstvom “blaugrane”.

Ne znači ovo, međutim, da je Bayern bio sterilan kao u prethodne četiri utakmice (uoči Benatijina pogotka momčad Pepa Guardiole odigrala je šest sati bez pogotka). Baš naprotiv, dolazio je domaćin u vrlo intrigantne situacije, ali je neočekivano žilav otpor pružio Marc-Andre ter Stegen, mladi vratar koji je s nekoliko veličanstvenih obrana razvodnio Bayernovu ofenzivu i dopustio svojim suigračima u polju da bez panike dovedu utakmicu do poluvremena. Ter Stegen je iz rašlji iščupao Müllerovu loptu nakon udarca glavom, zatim i dva pokušaja Lewandowskog. U 40. minuti je refleksom hokejskog golmana zaustavio poljskog napadača u nestvarnoj prilici, lijevom rukom je odbio loptu nakon udarca iz neposredne blizine, da bi u nastavku akcije skokom na glavu izbacio loptu s gol-crte u korner.

Premda otpisan, Bayern je u nastavku igre zadržao visoki moral i nesmanjenim je intenzitetom nastavio jurnjavu za golovima i pozitivnim rezultatom, što je do kraja dvoboja nagrađeno sa dva gola i pirovom pobjedom. Barcelona se ukopala u mjestu, već u stanci je Enrique s terena povukao Suareza i u vatru ubacio Pedra, orijentacija na čuvanje rezultata i energije bila je očita. Bayern je takav rezervirani pristup kaznio krasnim golom Lewandowskog za 2-2 u 59. minuti. Poljak je na rubu kaznenog prostora na kovanici zavrtio Mascherana, izborio si kvadratni metar slobodnog prostora i majstorski pogodio kut.

Petnaest minuta poslije i raspoloženi je Thomas Müller za nadahnutu partiju nagrađen pogotkom sa slične distance. Nakon kraće opsade kaznenog prostora “rolicu” je gurnuo Schweinsteiger, a Muller sa 18 metara matirao Ter Stegena. Bayern je u rukama držao pobjedu, ali i dalje kratak za tri pogotka, do kraja meča zadovoljio se tek kontrolom lopte. Ivan Rakitić proveo je na terenu 71 minutu, pretrčao gotovo devet kilometara i tek sporadično sudjelovao u građenju Barcine igre (26 dodira, 81 posto preciznosti).

BAYERN - BARCELONA 3:2 (Benatia 6', Lewandowski 59', Müller 72' / Neymar 15', 29')

BAYERN: Neuer - Boateng, Benatia, Rafinha, Bernat, Lahm (od 68. Rode), Schweinsteiger (od 87. Martinez), Alonso, Müller (od 87. Götze), Alcantara - Lewandowski

BARCELONA: Ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Rakitic (od 72. Mathieu), Busquets, Iniesta (od 75. Xavi) - Messi, Suárez (od 45. Pedro) , Neymar

KRAJ UTAKMICE

88. minuta - Bayern je u posljednjih desetak minuta pokušao stići do još jednog pogotka, ali izgleda kako će ovih 3:2 ipak biti i konačan rezultat

GOOL 74. minuta - Müller je pokušao dati loptu u prostor, ali ona se odbila do Schweinsteigera koji ju je potom ponovno dao za Müllera, a ovaj ju je elegantno s ruba kaznenog prostora pospremio u mrežu za vodstvo Bavaraca

72. minuta - Iz igre je izašao naš Ivan Rakitić, a umjesto njega novi igrač na terenu je stoper Rakitic Mathieu

GOOL 59. minuta - Lewandowski je prihvatio loptu na rubu šesnaesterca, izbacio se na desnu nogu i opalio za izjednačenje na Allianz Arenu

52. minuta - Lionel Messi je pokušao pucati s desetak metara, ali mu je u šut odlično ušao Boateng

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

40. minuta - Alcantara je genijalno prošao kroz sredinu terena, pucao, ali lopta se odbila do Lewandowskog koji puca s desetak metara, a Ter Stegen refleksno brani

38. minuta - Nakon ubačaja u kazneni prostor, Schweinsteiger je bio najviši u skoku, ali njegov udarac glavom Ter Stegen je odbio u korner

GOOL 29. minuta - Suarez je upisao drugu asistenciju i ponovno je strijelac Neymar

28. minuta - Neymar je uposlio Messija koji je prihvatio loptu na desetak metara, i opalio punom nogom, ali Neuer brani

27. minuta - Müller je dodao do Lewandowskog koji je pucao špicom, ali lopta je otišla ravno u ruke Ter Stegena

19. minuta - Müller je pucao glavom, ali Ter Stegen vršcima prstiju zaustavlja njegov pokušaj

GOOL 16. minuta - Pogodak u režiji MSN-a na Allianz Areni! Messi je idealno poslužio Suareza koji je potom dodao na drugu stranu za Neymara kojem nije bilo teško pospremiti loptu u praznu mrežu s desetak metara

GOOL 7. minuta - Nakon ubačaja iz kuta, Benatia je bio najviši u skoku i glavom zatresao mrežu Barce za vodstvo domaćina

5. minuta - Alves je dao odličnu loptu u prostor za Raktitića koji je pokušao zapucati isprve, ali Neuer zaustavlja njegov pokušaj

2. minuta - Lahm je odlično probio bok, ali njegov pokušaj da vrati povratnu loptu u kazneni prostor je propao. Lopta je za Barcelonu

1. minuta - Utakmica je počela!

Iako je Bayern upisao težak poraz na Nou Campu od Barcelone (3:0), Allianz Arena puna je do vrha gdje se 70 tisuća ljudi nada čudu i još uvijek vjeruje u prolaz Bavaraca. Glavni sudac utakmice bit će Englez Mark Clattenburg.

21. rujan 2024 10:49