DŽEKO MVP BUNDESLIGE

Neumorni Olić pogodio i pred Mourinhom!

Reuters

Odigrano je i posljednje, 34. kolo njemačkog nogometnog prvenstva. Golovima su kraj sezone obilježila i dvojica hrvatskih igrača, Ivica Olić i Boris Vukčević.

Bayern München je već i ranije osigurao naslov prvaka, 22. ukupno u povijesti kluba, a svoju je titulu potvrdio gostujućom pobjedom nad Herthom u Berlinu 3-1.

Prvi je gol za bavarski sastav, svoj 11. ovosezonski zabio Ivica Olić iskosa s lijeve strane na asistenciju Arjena Robbena. Kasnije je Hertha uspjela izjednačiti preko Ramosa (u 59. minuti), ali je potom Robben svojim 16. i 17. ovosezonskim golom donio Bayernu 20. pobjedu.

Olić je igrao do 78. minute kada ga je zamijenio Miroslav Klose, dok je Danijel Pranjić ušao u igru na poluvremenu.

Osim Olića od hrvatskih se igrača u posljednjem kolu upisao i mladi 20-godišnji veznjak Hoffeheima Boris Vukčević. Zabio je rođeni Osječanin Stuttgartu u domaćem remiju 1-1 izjednačujući gol u 44. minuti glavom nakon asistencije Sejada Salihovića. Bio mu je to premijerni bundesligaški gol ove sezone. Igrao je do 79. minute, dok je Josip Šimunić u obrani Hoffenheima odigrao svih 90 minuta.

Osim Bayerna, sljedeće će sezone u Ligi prvaka igrati i Schalke koji je u posljednjem kolu remizirao kod Mainza 0-0 ( Ivan Rakitić igrao svih 90 minuta), dok će trećeplasirani Werder tražiti svoj put ka najelitnijem klupskom nogometnom natjecanju kroz kvalifikacije.

U Europa ligi igrat će Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund i Stuttgart, dok je HSV Mladena Petrića ostao korak kratak od izlaza u Europu budući je završio na sedmom mjestu. U posljednjem je kolu Petrićev HSV remizirao kod Werdera (1-1, Petrić 90 minuta), a za osvajanje šestog mjesta trebao je slaviti na Weserstadionu, te je istovremeno Stuttgart trebao izgubiti od Hoffenheima, ali se ništa od toga nije dogodilo.

Iz lige ispadaju Bochum i Hertha, dok će Nürnberg u razigravanje za opstanak. Nürnberg je u posljednjem kolu učinio svoj dio posla i savladao Köln hrvatskog trenera Zvonimira Solde s 1-0 sjajnim golom Andreasa Ottla iz slobodnog udaraca iz 88. minute, ali je istovremeno Hannover slavio kod Bochuma s 3-0 i zadržao prednost od dva boda na posljednjem mjestu u sigurnoj zoni.

Na kraju spomenimo još i dvije domaće pobjede istovjetnim 3-1 rezultatima, onu Freiburgovu protiv Borussije Dortmund, te Wolfsburgovu protiv Eintrachta iz Frankfurta.

U Freiburgovom slavlju sudjelovala su dvojica hrvatskih predstavnika, Ivica Banović do 58. minute, a Mensur Mujdža svih 90 minuta, dok je u slavlju Wolfsburga zabio Edin Džeko i tako ponio epitet najboljeg strijelca lige s 22 postignuta gola.

Zabio je bosansko-hercegovački napadač treći gol za Wolfsburg u 34. minuti nakon asistencije sunarodnjaka mu Zvjezdana Misimovića, koji se prethodno i sam upisao u strijelce budući je zabio otvarajući gol na utakmici.

Bundesliga, 34. kolo:

Bochum – Hannover 0-3 (Bruggink 9, Hanke 24, Pinto 45)

Freiburg – Borussia Dortmund 3-1 (Idrissou 60, Cisse 70, 90 / Barrios 47)

Hertha – Bayern München 1-3 (Ramos 60, Olić 20, Robben 74, 87)

Hoffenheim – Stuttgart 1-1 (Vukčević 44 / Cacau20)

Mainz – Schalke 0-0

Borussia Mönchengladbach – Bayer Leverkusen 1-1 (Brouwers 56 / Helmes 34)

Nürnberg – Köln 1-0 (Ottl 88)

Werder – HSV 1-1 (Pizarro 58 / Van Nistelrooy 82)

Wolfsburg – Eintracht Frankfurt 3-1 (Misimović 21, Riether 31, Džeko 34 / Altintop 86)

Džeko najbolji golgeter i najučinkovitiji igrač

Bosansko-hercegovački nogometni reprezentativac u redovima Wolfsburga Edin Džeko (24) ponio je epitet najboljeg strijelca Bundeslige s 22 postignuta gola.

Prošle je sezone Džeko u poretku najboljih strijelaca s 26 golova ostao iza klupskog mu suigrača Grafitea koji je postigao dva više, ali je sada golom u posljednjem kolu izbio sam na čelo poretka.

Zabio je Džeko u posljednjem, 34. kolu treći gol za "vukove" u 3-1 domaćoj pobjedi nad Eintrachtom i tako iza sebe ostavio Stefana Kießlinga (Bayer Leverkusen, 21 gol) i Lucasa Barroisa (Borussia Dortmund, 19 golova).

Ukupno je Džeko u dresu Wolfsburga sada postigao 56 bundesligaških golova, te je samo gol kratak od najboljeg ligaškog strijelca kluba iz "vučjeg grada" Diega Klimowicza.

Na ljestvici najboljih strijelaca lige na diobi 12. mjesta s Brazilcem Grafiteom nalazi se hrvatski reprezentativac u redovima Bayerna Ivica Olić, koji je ukupno postigao 11 golova.

Na kraju kažimo da je Džeko završio sezonu kao najefikasniji igrač lige gledano skupno zbroj golova i asistencija. Naime, Džeko je ukupno skupio 32 boda (22 gola + 10 asistencija), četiri više od drugoplasiranog Stefana Kießlinga (21 gol + 7 asistencija) i šest više od trećeplasiranog Kevina Kuranyija (18 golova + 8 asistencija).