Je li “šestica” u Madridu realni domet dominantnog i nedodirljivog hrvatskog kluba u sudaru s najboljim klubom 20. stoljeća? Ili je to, ipak, bilo previše brutalno - pitam Zvonimira Soldu, bivšeg trenera Dinama i FC Kölna?
- Ne može se na temelju jedne utakmice stvarati tablica vrijednosti hrvatskog nogometa. Ako je, primjerice, münchenski Bayern ‘popio’ četiri komada od Barcelone, to ne znači da je njemački nogomet, čiji je Bayern najbolji proizvod, inferioran u odnosu na europsku prvu ligu. Ne, jedna utakmica i jedan rezultat ne može biti mjerilo.
Što bi trebalo učiniti da se Dinamo približi prvoj ligi europskog nogometa? Veći budžet, kvalitetniji igrači, sposobniji menadžer ili nadareniji trener?
- Najvažnije bi bilo zadržati momčad tri godine, što je u hrvatskim uvjetima vrlo teško. Ne može se govoriti o stvaranju rezultata ako svake godine prodaš najbolje igrače. Formula je norveški klub Rosenborg, koji je deset godina bio prisutan u europskom nogometnom vrhu. Nisu prodavali igrače, nego su držali momčad na okupu...
Je li možda problem u slaboj ligi?
- Jaka liga je vrlo važna, preduvjet da bi se stvorila momčad koja može parirati najjačim klubovima. Da bi hrvatski klubovi bili konkurentni u europskim ligama, treba nam prva liga od deset klubova. Međutim, nogomet je u Hrvatskoj podcijenjen, nogomet je puno dao državi, a država za 20 godina nije sagradila niti jedan stadion, niti jedan jedini kamp. U svakom njemačkom selu sedmoligaš ima glavni teren i pomoćni s umjetnom travom, a Inter iz Zaprešića već godinama održava treninge iza gola na svom stadionu. Uvjeti za rad su nikakvi, a financije su u kritičnom stanju. Kako u takvim uvjetima možemo konkurirati Realu, Ajaxu ili Lyonu, čiji budžeti se mjere u stotinama milijuna eura - opravdava Dinamov debakl u Madridu Zvonimir Soldo koji je u Maksimiru, na vlastitoj koži, osjetio sve nedaće hrvatskog nogometnog sustava. Sustava kojega zapravo nema.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....