PORTUGALCI U RIJECI

Nakon Betisa i Lyona niti Vitoria iz Guimaraesa nije uspjela svladati Rijeku
 Goran Sebelic / CROPIX

Kantrida je ostala neosvojiva tvrđava za Europljane ove sezone, nešto što Maksimir sanja još od doba Croatije devedesetih. Nakon Betisa i Lyona niti Vitoria iz Guimaraesa nije uspjela svladati Rijeku, u 5. kolu skupine I Europske lige završilo je bez pogodaka, čime su se obje momčadi oprostile od natjecanja.

U završnici su jedni i drugi jurili pobjedu, jer Lyon je vodio protiv Betisa. Najbolju su imali domaći u 82. minuti: Kvržić je dubinskom loptom pronašao Benka u 16-ercu, no najbolji Rijekin strijelac je oklijevao, pa loše pucao, ravno u vratara! Na drugoj strani Vargić je u 88. minuti obranio prvo Russijev, pa Tomanéov udarac izbliza i spasio bod domaćima.

Matjaž Kek se kolegi Ruiju Vitoriji suprotstavio s najavljenih 4-4-2, s Benkom i Kramarićem u napadu, potonji se spuštao iza centra kad su gosti kretali u napad sa svoje polovice da popuni sredinu gdje su Portugalci, s pet veznih, uključujući dva povučena krila u 4-1-4-1, imali čovjeka više.

Tjelesno jači Vitorijini igrači kao da su čekali da se domaći ispušu pa da preuzmu kontrolu, smire igru, nametnu se posjedom, dignu stražnje bokove i kreiraju pobjedu. No, plan im nije teklo glatko, Kekovi igrači forsirali su dubinska proigravanja otprve čak i pod cijenu pogreške, samo da ne dopuste predah i suparnikovoj zadnjoj liniji.

Prvi su zaprijetili domaći, u 13. minuti Alispahić je parabolom sa 25 metara pogodio gornji dio grede. Šest minuta kasnije Alispahić je dijagonalom slijeva nabacio na peterac za Kvržića, čiji udarac glavom je Douglas uspio obraniti, a obrana gostiju očistiti.

U 20. minuti prva prijetnja Vitorije, Tomané se izvukao na lijevu stranu i zavrnuo u sredinu, a Barrientos pokušao petom, lopta je prohujala malo pokraj Vargićeve vratnice. Imali su gosti iz Guimaaresa još nekoliko opasnih situacija nakon prekida, no domaća obrana je uspijevala sve osujetiti. U 42. minuti ponovno su Riječani na štihu, Kvržić je izdržao dvoboj leđima i gurnuo loptu za Alispahića, a ovaj s ruba 16-erca pucao za malo neprecizno.

U drugom poluvremenu ponovno su domaći prvi zaprijetili, Benko je u 48. minuti iz slobodnog udarca istegnuo Douglasa. S druge strane, Vargić je obranio Santosov pokušaj glavom. Potom je Kramarić pobjegao po desnoj strani, Olimpio morao spašavati prekršajem za prvu javnu opomenu na utakmici. Ambicioznije su krenuli gosti u nastavak nadmetanja, saznali su da je na Gerlandu 'nula', što im je odgovaralo, visoko su pritisnuli domaće, digli su zadnju liniju do centra i krenuli po vodstvo, no time su ostavljali prostor za protunapade hrvatskom predstavniku.

U 56. minuti, nakon prekida i gužve, Tomečak je okušao ljevicu, ali je pucao previsoko. U 58. je Knežević u zadnji tren spasio ispred natrčavajućeg Maazoua. U 60. je Tomečak blokirao Tomanéa. Nisu Riječani uspijevali pas-igrom odgovoriti na presing suparnika, nego samo dugim loptama, novećinu su ih osvajali gosti i brzo vraćali na Rijekinu polovicu, ne dopuštavši predah domaćoj obrani. U 64. minuti Benko se othrvao čuvaru i pucao sa 20 metara, ali u Douglasa.

U međuvremenu je Lyon poveo, što je odgovaralo i Rijeci i Vitoriji pod uvjetom da pobijede. Uveo je trener gostiju i trećeg napadača, Matiasa, prerasporedio lijevu i desnu stranu, Kek odgovorio veznim, Sharbinijem, prešao na 4-2-3-1. U posljednjih 10 minuta Vitoria prelazi na 4-2-4, Kek odgovara čvrstim i svježim Brezovcem u sredini, da matira Vitoriju. Nakon što je Benko propustio zicer Kek ga je zamijenio Krstanovićem, no na udarac je došao samo Anas i bio neprecizan... *

RIJEKA - VITORIA 0:0

RIJEKA: Vargić - Tomečak, Knežević, Marić, Bertoša - Kvržić, Maleš, Močinić, Alispahić - Kramarić, Benko

VITORIA: Douglas - Amorim, Oliveira, Ba, Addy - Barrientos, Olimpio, Andre, Tomane - Maazou, Santos

KRAJ UTAKMICE

89. minuta - Tomane je opalio s desetak metara, ali Vargić brani njegov udarac

88. minuta - Još jedna dobra prilika za Rijeku! Sharbini je povukao loptu do kaznenog prostora, ali slab udarac u završnici otišao je pored gola

82. minuta - Kvržić je odlično gurnuo loptu za Benka koji je izbio sam oči u oči s vratarom Vitorie, pokušao ga 'zarolati', ali njegov slab udarac u konačnici završio je u naručju Douglasa

78. minuta - Andre je nanizao nekoliko igrača Rijeke i opalio iskosa s petnaestak metara, ali lopta je otišla visoko iznad grede

64. minuta - Benko se odlično izborio za loptu na tridesetak metara od gola, sjurio se prema vratima Virorije, pucao s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla ravno u vratara Douglasa

58. minuta - Tomane uputio centaršut, a u zadnji trenutak ispred Maazoua izbija Knežević

53. minuta - Tomane je pokušao glavom, ali lopta je otišla ravno u Vargića

47. minuta - Pokušao je Benko iz slobodnog udarca s 25 metara, ali Douglas brani

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

42. minuta - Kvržić se odlično zagradio i dodao loptu za Alispahića koji je pucao s ruba šesneasterca, ali lopta je otišla pored vratnice

37. minuta - Addy je nabacio iz slobodnog udarca, a udarac Tomanea glavom lakoćom zaustavlja Vargić

21. minuta - Barrientos je pokušao petom prevariti Vargića, ali lopta je srećom po Rijeku otišla malo pored lijeve vratnice

19. minuta - Alispahić je uputio odličan centaršut, a Kvržićev udarac glavom brani Douglas

17. minuta - Addy je ubacio u kazneni prostor Rijeke, ali Bertoša u zadnji trenutak izbacuje ispred Maazoua

13. minuta - Alispahić je opalio s tridesetak metara, ali lopta je nesretno završila na gredi

9. minuta - Kvržić je glavom prebacio loptu do Benka koji je pokušao iz voleja s ruba šesnaesterca, ali nije uspio zahvatiti loptu na željeni način

4. minuta - Bertoša je prošao odlično po lijevoj strani, ali njegov ubačaj u konačnici izbija Olimpio

1. minuta - Utakmica je počela!

Na Kantridi nestalo struje

Sat vremena uoči početka utakmice 5. kola Europske lige između Rijeke i Vitorije Guimaraes na Kantridi je nestalo struje i jedino što je radilo na stadionu bio je semafor.

Srećom, organizatori su vrlo brzu uklonili kvar i prema zadnjim informacijama utakmica će se sasvim sigurno odigrati.

20. rujan 2024 19:40