PORAZ BLACKBURNA

Dva gola Kalinića nisu dovoljna, poraz Tottenhama, Arsenal na vrhu!

Aston Villa - Blackburn 6-4, Arsenal - Bolton 4-2, Liverpool - Tottenham 2-0
Arsenal's Croatian forward Eduardo (L) vies with Bolton Wanderers' English midfielder Gavin McCann during the English Premier League football match at The Reebok stadium, Bolton, north-west England on January 17, 2010.AFPPHOTO/ANDREW YATES. FOR EDITORIAL USE Additional licence required for any commercial/promotional use or use on TV or internet (except identical online version of newspaper) of Premier League/Football League photos. Tel DataCo +44 207 2981656. Do not alter/modify photo

Nikola Kalinić napokon je proradio. Nakon silnih promašaja u posljednje vrijeme, hrvatski je nogometaš postigao dva gola za Blackburn, ali njegovom klubu to nije pomoglo za plasman u finale Carling Cupa.

Aston Villa je na svome Villa Parku u iznimno sadržajnoj utakmici slavila sa 6-4 i tako se s ukupnih 7-4 plasirala u finale u kojem će igrati protiv Manchestera, ali još ne zna kojega. U utorak je City svladao United s 2-1, a uzvrat se na Old Traffordu igra idući tjedan.

Blackburn je u Birmingham doputovao sa zaostatkom 0-1 iz prve utakmice, a u uzvratu je za Roverse sve krenulo kao iz bajke. Nakon 26 minuta imali su prednost 2-0 i to zahvaljujući upravo Kaliniću. Bivši napadač Hajduka u desetoj je minuti pucao glavom nakon kornera, a lopta se od jednog Villinog igrača odbila u mrežu.

Samo 16 minuta kasnije Kalinić je započeo akciju za drugi pogodak. Dodao je loptu Mortenu Pedersenu na desnoj strani, ovaj ju je ubacio u kazneni prostor, Martin Olsson je pucao glavom, ali Brad Guzan je obranio njegov udarac. No, lopta se odbila do Kalinića koji ju je poslao na pravo mjesto. Hrvatskom su reprezentativcu to bili treći i četvrti pogodak u Carling Cupu, a jednom je bio precizan i u FA Cupu, upravo protiv Aston Ville.

Njegovi pogoci u srijedu, međutim, nisu bili dovoljni. Villa se u 30. minuti vratila preko Stephena Warnocka, a kola su za Roverse krenula nizbrdo devet minuta kasnije kad je Christopher Samba skrivio jedanaesterac i zaradio crveni karton. S bijele je točke točan bio James Milner, koji je na taj način vratio Aston Villi ukupnu prednost.

Drugo je poluvrijeme donijelo još četiri gola u mreži Blackburna kojem nisu pomogli pogoci Olssona (škaricama) i Bretta Emertona.

Nogometaši Arsenala pobijedili su Bolton 4-2 na svom Emiratesu u zaostaloj utakmici 2. kola Premiershipa i tako barem privremeno zasjeli na čelo prvenstvene ljestvice. U drugom susretu protiv Boltona u samo četiri dana "topnici" su zaostajali 0-2 već u 28. minuti utakmice.

Poveo je Bolton nakon nespretnog ispucavanja Gaëla Clichyja u vlastitom kaznenom prostoru loptu, kada je glavom za Tima Cahilla loptu spustio Kevin Davies, a Australac je s ruba peterca prizemnim udarcem matirao Manuela Almuniju. Na 2-0 za goste povećao je Matthew Taylor iz jedanaeetrca u 28. minuti koji je prethodno skrivio Denilson na Lee Chu-Youngu.

Ipak do poluvremena su "topnici" uspjeli smanjiti preko Tomaša Rosickog koji je iskoristio dodavanje Cesca Fabregesa i udarcem u desni gornji kut matirao Boltonovog vratara Jaaskelainena. U nastavku je momčad Arsenea Wengera uspjela doći do potpunog preokreta golovima Cesca Fabregasa i Thomasa Vermaelena. Prvo je Arsenalov kapetan svojim 11. ovosezonskim golom u 52. minuti izjednačio, da bi Thomas Vermaelen u 65. zabio iz neposredne blizine nakon što mu je Fabregasovo ubacivanje iz kuta glavom proslijedio Abou Diaby. Andrej Aršavin samo je potvrdio pobjedu domaćina u 85. minuti golom koji je Arsenalu donio barem privremeno skok s trećeg na čelno mjesto premierligaške ljestvice ispred Chelseaja, koji ima utakmicu manje.

Arsenal kao i Chelsea ima 48 bodova i gol razliku +34, ali je zbog više postignutih golova na vrhu Arsenal.

U redovima Arsenala hrvatski je reprezentativac Eduardo da Silva igrao do 2. minute sudačke nadoknade kada ga je zamijenio Theo Walcott, dok je s druge strane Ivan Klasnić ušao u igru kod Boltona u 81. minuti umjesto Lee Chung-Yonga.

U drugoj odigranoj utakmici, onoj zaostaloj iz 21. kola, Liverpool je s 2-0 na Anfieldu pobijedio Tottenham. Oba gola za "redse" zabio je Nizozemac Dirk Kuyt, prvi u 6. minuti, a drugi iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi. Bili su to njegov šesti i sedmi ovosezonski prvenstveni gol.

Liverpool je bio konkretnija momčad iako je igrao bez ozlijeđenih Fernanda Torresa i Stevena Gerrarda, te je tako došao do važne pobjede u borbi s izravnim konkurentom u borbi za četvrtu poziciju, posljednju koja vodi u Ligu prvaka.

U redovima Tottenhama Vedran Ćorluka i Luka Modrić su odigrali svih 90 minuta, dok je Niko Kranjčar zamijenjen u 65. minuti. Vodeći je gol Kuyt zabio van ruba kaznenog prostora u vratarov desni donji kut na asistenciju Alberta Aquilanija, dok je pobjedu potvrdio iz ponovljenog kaznenog udarca zbog preranog utrčavanja gostujućih igrača u šesnaesterac.

Carling Cup, polufinale, uzvratna utakmica:

Aston Villa – Blackburn 6-4 (Warnock 30, Milner 40 - 11m, Nzonzi 53 - ag, Agbonlahor 58, Heskey 62, Young 90 / Kalinić 10, 26, Olsson 63, Emerton 84), prva utakmica 1-0

Premiership, zaostala utakmica 2. kola:

Arsenal – Bolton 4-2 (Rosicky 44, Fabregas 52, Vermaelen 65, Aršavin 85 / Cahill 7, Taylor 28-11m)