PRIMERA

Barcelona pobjedom došla na drugo mjesto, Realu samo jedan bod protiv Levantea

Levante's midfielder Xavi Torres (R) vies for the ball with Real Madrid's German midfielder Mesut Ozil during their Spanish league football match at Valencian City stadium in Valencia on September 25, 2010. AFP PHOTO / JOSE JORDAN

Nogometaši Barcelone pobijedili su u Bilbau domaći Athletic s 3-1 u ogledu 5. kola španjolskog nogometnog prvenstva.

Drugo poluvrijeme bilo je znatno sadržajnije od prvog, uostalom, sva četiri pogotka pala su u nastavku, a dva od njih u samoj završnici. Iz prvog poluvremena najvažnije je spomenuti da je Athletic već od 34. minute igrao s igračem manje, jer je tada Amorebieta dobio izravni crveni karton zbog starta nad Iniestom.

Barcelona je povela u 55. minuti iz akcije koju je pokrenuo Iniesta, nastavio Villa, a Seydou Keita je finim prizemnim udarcem lijevom nogom pogodio mrežu domaćeg vratara Iraizoza. Na 2-0 povisio je Xavi u 74. minuti udarcem s dvadesetak metara, a lopta se pritom malo i odbila od jednog domaćeg igrača.

David Villa u 87. minuti je dobio izravni crveni karton zbog udaranja suparničkog igrača bez lopte, a dvije minute kasnije domaćin je smanjio prednost španjolskog prvaka. Udarac Javia Martineza glavom Valdes je uspio obraniti, no, lopte se dokopao De Marcos koji je poslužio Gabilonda, a ovaj je bez problema iz neposredne blizine gurnuo loptu u mrežu.

Domaći su nakon toga, nošeni hukom s tribina, krenuli sa svim snagama u napad, a Barcelona je krenula u kontru ''tri na dva''. Pedro je poslužio Busquetsa, koji je snažnim udarcem s desetak metara postavio konačnih 1-3.

Barcelona je s ovom pobjedom skočila na drugo mjesto na ljestvici s 12 bodova, jednom manje od vodeće Valencije, ali jednim više od najvećeg rivala Reala.

Real Madrid pod vodstvom Josea Mourinha spotaknuo se u 5. kolu španjolskog prvenstva odigravši tek 0-0 na gostovanju kod slabašnog Levantea.

Bila je to utakmica u kojoj je Real očekivano dominirao od samoga početka, no, na kraju Mourinhovi igrači nisu našli put do mreže suparničke momčadi.

Imao je "kraljevski klub" čak 69% loptu u svom posjedu, kao i 25 udaraca prema golu Levantea, ali Cristiano Ronaldo, Mesut Özil, Gonzalo Higuain i društvo nisu uspjeli savladati Manuela na vratima malog kluba iz Valencije, koji za usporedbu nije imao niti jedan udarac u okvir Realovog gola.

Posljednju veliku priliku za gol vrijedan tri boda imao je Real u posljednjoj, četvrtoj minuti sudačke nadoknade, ali je Higuain nakon sjajne asistencije Pedra Leona bezuspješno pokušao driblati vratara Manuela.

Realu je ovo drugi ovosezonski remi u pet odigranih kola, a očito je da madridski velikan i dalje ima problema s efikasnošću, budući je u pet kola postigao tek šest golova.

U prvom odigranom susretu 5. kola španjolskog nogometnog prvenstva Valencia je slavila na gostovanju kod Sportinga u Gijonu 2-0 i tako privremeno zasjela na vrh ljestvice.

Oba su gola postignuta već u prvom poluvremenu, u razmaku od samo četiri minute, a strijelci su bili Mehmet Topal u sedmoj i Roberto Soldado u desetoj minuti.

Četvrta je to ovosezonska pobjeda Valencije (uz jedan remi), dok je Sporting upisao treći poraz.

Hrvatski napadač u redovima poražene momčadi Mate Bilić dobio je priliku od 69. minute, ali se nije uspio značajnije istaknuti.

Primera, 5. kolo:

Levante – Real Madrid 0-0

Sporting Gijon – Valencia 0-2 (Topal 7, Soldado 10)

Athletic Bilbao – Barcelona 1- 3 (Gabilondo 89 / Keita 55, Xavi 74, Busquets 90+1)