BENITEZ U PROBLEMIMA

Arsenal preokretom protiv Liverpoola utišao Anfield

Arsenal's Russian midfielder Andrei Arshavin (C) celebrates after scoring his sides second goal during their English Premiership football match against Liverpool at Anfield, Liverpool, north-west, on December 13, 2009. AFP PHOTO/ PAUL ELLISFOR EDITORIAL USE ONLY Additional licence required for any commercial/promotional use or use on TV or internet (except identical online version of newspaper) of Premier League/Football League photos. Tel DataCo +44 207 2981656. Do not alter/modify photo.

Nogometaši Arsenala slavili su nad Liverpoolom 2-1 na Anfieldu u derbi utakmici 16. kola Premiershipa. Čovjek odluke bio je Rus Andrej Aršavin.

U prvom poluvremenu Liverpool je bio puno kvalitetnija momčad na travnjaku, a najbolju priliku na utakmici imao je već u 12. minuti kada je Fernando Torres izbio sam pred Manuela Almuniju, ali je pucao ravno u Arsenalovog vratara s ruba kaznenog prostora.

Već u sljedećoj minuti cijeli je Anfield bio na nogama u iščekivanju jedanaesterca, nakon starta Williama Gallasa nad Stevenom Gerrardom, ali je sudac Howard Webb ostao nijem.

Ipak, “redsi” su bolju igru u prvom dijelu ipak uspjeli okruniti golom, a strijelac je bio Dirk Kuyt koji je pospremio jednu odbijenu loptu nakon lošeg izletavanja i izbijanja Almunije.

U drugom je poluvremenu Arsenal istrčao odlučniji, a kod izjednačenja u 50. minuti imala je londonska momčad puno sreće. Prošao je s desne strane Samir Nasri, ubacio potom u sredinu, a ondje je Glen Johnson nes(p)retno prevario Pepea Reinu i ugurao loptu u vlastitu mrežu.

Do pobjedničkog je gola Arsenal došao u 58. minuti preko Rusa Andreja Aršavina. Zabio je Aršavin s nekih 14 metara u sam desni vratarev kut topovskim udarcem, prethodno se oslobodivši Glena Johnsona. Bio je to Aršavinov nevjerojatni peti premierligaški gol Liverpoolu na Anfieldu otkako je stigao u Arsenal iz Zenit St. Peterburga u siječnju ove godine (21. travnja u remiju 4-4, Aršavin je zabio sva četiri gola za “topnike”).

- Teško mi je to objasniti. Liverpool nas je nadigrao u prvom poluvremenu. Inače uvijek nastojim biti smiren i sabran, ali dobro je što nakon 13 godina još uvijek mogu iznenaditi igrače. Ušli smo ukočeno u utakmicu u strahu od nepobjeđivanja u derbijima, budući smo izgubili od Chelseaja i Manchester Uniteda. Jednom kad više nismo imali što izgubiti kontrolirali smo utakmicu, iako smo kod prvog gola imali malo sreće. Tada se strah preselio na Liverpoolovu stranu, a nakon našeg drugog gola Liverpoolov ritam je pao i mislim da nismo bili u opasnosti cijelo drugo poluvrijeme - izjavio je Arsene Wenger.

- Autogol je sve promijenio. U prvom smo poluvremenu bili uistinu dobri, no nakon izjednačenja smo počeli griješiti. Učinite li prekršaj nad nekime u kaznenom prostoru onda je to penal. Naš cilj i dalje ostaje isti, mjesto među najboljih četiri momčadi - zaključio je menadžer Rafael Benitez.

Na kraju kažimo da je Eduard da Silva odgledao utakmicu s klupe za rezerve.

Ova pobjeda je Arsenalu bila prva na Anfieldu nakon 2003., a njome su na najbolji način iskoristili subotnje kikseve Manchester Uniteda (domaći poraz od Aston Ville 1-0) i Chelseaja (domaći remi s Evertonom 3-3). Sada Arsenal ima 31 bod, tri manje od drugoplasiranog Manchester Uniteda i šesta manje od lidera Chelseaja, ali i utakmicu manje.