TREĆI PORAZ 'VUKOVA'

Cibona je ostala korak do senzacije, a utakmicu je izgubila u skoku (40-23), a pobjedu Olympiacosa zapečatio je Vujčić
Marko Tomas of Cibona Zagreb (C) jumps to score against Olympiacos' during their Euroleague top 16 basketball game in Athens on February 10, 2010. AFP PHOTO / STR
 AFP

ZAGREB - Tamo gdje su i daleko skuplje i iskusnije momčadi ove sezone gubile sa 15 i više razlike, Cibona se držala u utakmici do posljednje minute. Bojan Bogdanović čak je šutirao tricu za produžetak.

S ovakvim rezultatom iz Pireja, žal za propuštenom prilikom protiv Caje Laborala još je veća. Velimir Perasović i njegovi momci mogu biti ponosni na učinjeno u Dvorani mira i prijateljstva, u kojoj je Cibona prije 25 godina osvojila prvi od dva naslova europskog prvaka.

Kad je Cibona sa svojom najvećom generacijom bila na krovu Europe, Olympiacos je bio druga europska liga. Danas su uloge zamijenjene, s tom razlikom što je Cibona, unatoč nevjerojatnom nesrazmjeru u budžetima, bila konkurentna Olympiacosu, a prije 25 godina Grci se nisu mogli približiti ni na 20 razlike.

S malo dužom klupom, jednim centrom više, nekim poput Jareda Homana (koji je s Maroussijem u tjedan dana pobijedio i Panathinaikos i Olympiacos), pitanje je bi li Grci stigli do osme uzastopne euroligaške pobjede.

Cibona je utakmicu izgubila u skoku (40-23), a domaći su uspjeli uhvatiti čak 17 lopti u napadu. Možda bi taj omjer bio manji da je više mogao igrati Lukša Andrić, ali zbog problema s osobnim pogreškama na parketu je bio samo 20 minuta.

Gordon, Tomas i Bogdanović nadigrali su vanjsku liniju Olympiacosa, a jedino je Miloš Teodosić predstavljao pravu prijetnju (trice 5/7, 5 asistencija). Pitanje pobjednika odlučeno je u posljednjih pet minuta, a Ciboni je presudio Nikola Vujčić, autor posljednjih šest poena Olympiacosa.

Olympiacos – Cibona 78-75

Olympiacos (78): Papaloukas 2, Penn, Childress 11 (1/5), Vujčić 16 (0/3), Halperin 2 (2/2), Kleiza 10 (1/2), Mavrokefalides 10 (2/5), Glyniadakis, Papanikolaou, Beverley, Teodosić 17 (2/2), Schortsanitis 10.

Cibona (75): Vrbanc, Gordon 20 (6/8), Bogdanović 15 (3/3), Troha, Radošević, Andrić 12, Bagarić 2, Zubčić 3 (1/1), Udrih, Tomas 23 (3/3).

Košarkaška Euroliga, Top 16, 3. kolo:

Skupina G

Unicaja – Žalgiris 86-68

CSKA – Prokom 84-73

Redoslijed: 1. CSKA 3-0, 2. Prokom 2-1, 3. Unicaja 1-2, 4. Žalgiris 0-3

Skupina H

Redoslijed: 1. Olympiacos 3-0, 2. Caja Laboral 1-1 (-1), 3. Himki 1-1 (-1), 4. Cibona 0-3

20. rujan 2024 19:24