Vrijeme je za veliku igru! Srijeda je i više nema vremena za razmišljanje o tome kako bi trebalo biti. U Litvi počinje Europsko prvenstvo kakvo nikada dosad nismo vidjeli, sa čak 24 reprezentacije. Ako je netko zaslužio biti domaćin najmasovnijeg košarkaškog reprzentativnog skupa, onda je to Litva, jedina europska država u kojoj je košarka ispred i iznad svakog drugog sporta. Da, čak i ispred nogometa.
Prije samo 22 godine u Zagrebu, dok je Jugoslavija još bila kompletna, te je imala najbolju košarkašku reprezentaciju na kontinentu, za naslov europskog prvaka borilo se samo osam momčadi. U pet utakmica dolazilo se do zlata. U Litvi će sve reprezentacije odigrati pet utakmica, a šestu samo 12 nacionalnih momčadi koje izbore drugi krug. Tada će tempo postati lakši.
- Mi smo reprezentacija kojoj iskustvo sigurno nije plus, ali zato imamo mladost. I to u takvom ritmu, kad će biti presudno koliko će se tko brzo oporavljati, može biti presudno. No, i u drugim, iskusnijim reprezentacijama nitko ne može reći da zna kako je to odigrati pet utakmica u šest dana. Svima će to biti novost - kaže kapetan Hrvatske Marko Popović, zbog čijeg će povratka u Žalgiris naša reprezentacija sigurno pobrati dodatne simpatije kod lokalnih košarkaških “luđaka”, jasno, sve dok s druge strane ne bude Litva.
Sa 29 godina Marko Popović je najstariji igrač Hrvatske, jedini iz naše reprezentacije koji je u pogonu već od Švedske 2003. Osmorica Vrankovićevih izabranika nikada nisu igrali na Eurobasketu, a Draperu i Simonu ovo će biti prvo reprezentativno natjecanje na najvišoj razini. Ostali su bili ili na SP-u prošle godine u Turskoj (njih sedmorica) ili na Olimpijskim igrama u Pekingu, poput Rudeža.
Od srijede će nam svi oni, jer u ovakvom će se ritmu utakmica sigurno naći prostora za sve igrače, prezentirati kako su se pripremili u prethodnih 45 dana zajedničkog života. Hrvatska je u pripremnim utakmicama znala djelovati jako dobro, u određenim trenucima čak i sjajno, ali bilo je i crnih razdoblja kakva je moguće tolerirati u pokusima, ali ne i kad počne borba za bodove.
Ne treba posebno isticati važnost prve utakmice protiv Finske, pogotovo kad je suparnik iz drugog kvalitativnog doma. Hrvatska se već znala opeći u takvim utakmicama, kao protiv Latvije na EP-u u Španjolskoj 2007. Ni jedna utakmica otvaranja na prethodna četiri prvenstva nije bila lagana.
- Da 2005. u Podgorici nismo imali Mateja Mamića, ne znam kako bismo pobijedili Bugare - prisjetio se Popović.
Finska biti dobar pokazatelj mentalnog stanja naše reprezentacije. Pobjeda bez stresa značit će dobar zalog za budućnost, ali već u srijedu navečer trebat će je zaboraviti i okrenuti se utakmici protiv Makedonije. Dočekaju li naši košarkaši prvi dan odmora s dvije pobjede, bit će lakše. A onda slijedi borba za drugi krug, u koji bi, po svim procjenama, iz skupine C trebali ići Hrvatska, Grčka i Crna Gora.
- Crnogorci i Grci su sigurno najžešći suparnici. Posebno se plašim Crnogoraca. Igrali smo s njima u Ljubljani, ali to nije bilo njihovo pravo lice. Sigurno ćemo morati još jače zapeti za pobjedu protiv njih - tvrdi Ante Tomić, koji na EP-u debitira sa 24 godine.
- Mislim da sam trebao i ranije.
Što bi onda trebao reći njegov bivši klupski kolega Kruno Simon koji je na reprezentativni debi čekao do 26. godine i odmah se prometnuo u jednog od važnijih igrača.
Hrvatska će živjeti za dolazak u Kaunas. Tamo se igra nokaut faza, od četvrtfinala nadalje. Tamo će se dijeliti medalje i olimpijske vize: izravne za finaliste i još četiri za dodatne kvalifikacije. Hrvati žele biti među šest. Mi im želimo više, najmanje polufinale. Vrijeme je da pokažu da su doista “mangupi”, kako to tvrdi izbornik.
Kakav ritam: 11 utakmica u samo 19 dana
U prvom krugu 24 reprezentacije raspoređene su u četiri skupine po šest. Nakon pet kola (od 31. 8. do 5. 9.) u drugi krug idu po tri najbolje iz svake skupine. Tako će biti stvorene dvije nove skupine na način da se spajaju mom- čadi iz grupa A i B te C i D.
Reprezentacije u drugi krug prenose bodove iz prvog kruga s momčadima koje su prošle dalje. Četiri prvoplasirane reprezentacije iz dvije skupine drugog kruga (E i F) plasirat će se u četvrtfinale po sljedećem ključu: E1 - F4, E2 - F3, F1 - E4, F2 - E3. Pobjedničke reprezentacije idu u polufinale (pob. E1 - F4 protiv pob. F2 - E3, pob. E2 - F3 protiv pob. F1 - E4). Poraženi četvrtfinalisti borit će se za redoslijed od 5. do 8. mjesta, što je važno zbog plasmana u dodatne olimpijske kvalifikacije.
Odličja i plasmani Hrvatske na posljednjih pet EP-ova
2009. Poljska 1. Španjolska, 2. Srbija, 3. Grčka,... 6. HRVATSKA
2007. Španjolska 1. Rusija, 2. Španjolska, 3. Litva,... 6. HRVATSKA
2005. Srbija i C. Gora 1. Grčka, 2. Njemačka, 3. Francuska,... 7. HRVATSKA
2003. Švedska 1. Litva, 2. Španjolska, 3. Italija,... 11. HRVATSKA
2001. Turska 1. SRJ, 2. Turska, 3. Španjolska,... 7. HRVATSKA
Skupina A (Panevežys)
Litva
Španjolska
Turska
Poljska
Velika Britanija
Portugal
Skupina B (Šiauliai)
Srbija
Francuska
Njemačka
Italija
Latvija
Izrael
Skupina C (Alytus)
HRVATSKA
Grčka
Crna Gora
Bosna i Hercegovina
Makedonija
Finska
Skupina D (Klaipeda)
Rusija
Slovenija
Bugarska
Ukrajina
Belgija
Gruzija
Raspored Hrvatske:
srijeda, 31. 8. (20 h)
Hrvatska - Finska
četvrtak, 1. 9. (20 h)
Hrvatska - Makedonija
subota, 3. 9. (20 h)
Hrvatska - Crna Gora
nedjelja, 4. 9. (20 h)
Hrvatska - Bosna i Hercegovina
ponedjeljak, 5. 9. (17 h)
Hrvatska - Grčka
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....