ABA LIGA

Košarkaši Cedevite u susretu su 17. kola regionalne ABA lige kao gosti u Skoplju svladali MZT sa 81-75 (19-19, 14-21, 23-18, 25-17)
 Nenad Dugi / CROPIX

MZT SKOPLJE - CEDEVITA 75-81

Trinaest nije nesretan broj. Barem za Cedevitu. Do 13. pobjede u ABA ligi je momčad Jasmina Repeše došla iz prvog pokušaja, u Skoplju je pao MZT i Cedevita je nastavila lov na prvo mjesto, kojeg već neko vrijeme drži Crvena zvezda. Novom gostujućom pobjedom, čak petom regionalnom ove sezone, što u ligi kao ABA nije lako, Cedevita je došla u situaciju da sljedećeg vikenda kad u Domu sportova gostuje Cibona, može osigurati Final Four.

Otvaranje je bilo katastrofalno. Damjan Stojanovski je krenuo s dvije trice, a nakon tri minute je MZT imao 10:2. Nije u tim trenucima Jasmin Repeša pozvao minutu odmora, već je pustio momčad da se sama iščupa. I stratna petorka se stabilizirala, počela igrati obranu, pa su nakon 10 poena za 180 sekundi, u sljedećih pet minuta primili - četiri. Nolan Smith je u osmoj minuti izjednačio tricom (14:14), a jedan od ključnih ljudi preokrata u prvoj četvrtini bio je Luka Babić, koji je u Skoplju odigrao dobru utakmicu.

Ulaskom Josha Selbyja na početku drugog razdoblja, Cedevita nije dobila puno. Ni novi Amerikanac, kao ni Smith, a pogotovo Allan Ray, nisu pokazali puno. Barem u prvom poluvremenu. Pa se tako MZT preko Todora Gečevskog i Đorđija Čekovskog, "najstarijeg, najsporije i najtežeg" centarskog para regionalne lige, držao u egalu, dobrim dijelom utakmice i u laganom vodstvu. No, bila je to utakmica serija, i to prilično velikih. Domaćin se u 15. minuti odvojio na 31:25 tricom Gečevskog, tu prednost povećao i na 45:37 početkom drugog poluvremena, a Cedevita je odgovorila sa 10-0. Pa povela i 51:47 na što je tricom odgovorio Čekovski.

Kad je MZT došao do 58:53, Marino Baždarić je povukao jedan važan potez - tricu iz dotrčavanja na kraju treće četvrtine. I tako pokrenuo još jednu seriju, koja se protegla do 17-5, kad je na ulazu u 36. minutu Ray zabio težak ulaz za +7 (70:63). Izgledalo je gotovo, no, ne i za Čekovkog, koji s pet poena u seriji 8-1 donosi izjednačenje (71:71) za MZT.

Tu je krenula serija izjednačenja, nakon Smithovih i Rayovih bacanja, ubačajima su odgovarali Čekovski i Gečevski, a kod 75:77 je sinoć najbolji domaći igrač Čekovski promašio dva bacanja. Smith je stavio šut i tu je priča minutu i pol prije kraja završila...

Do nove pobjede u regionalnoj ligi najbolji hrvatski sastav predvodili su Nolan Smith i Miro Bilan sa po 15 koševa, dok je isti učinak u domaćem sastavu imao veteran Todor Gečevski.

CIBONA - BUDUĆNOST 65-55

Cibona je odigrala utakmicu sezone, a Dario Šarić utakmicu karijere za pobjedu nad Budućnosti od 65:55 s kojom je Cibona preskočila Podgoričane u utrci za Final Four.

Ulog je bio velik. Budućnost je stigla u Zagreb s pobjedom viška u odnosu na Vukove i s mogućom je pobjedom praktički imala otvoren put prema Final Fouru. Cibona je željela zadržati šansu i željela je potvrditi dvije uzastopne pobjede, nad Olimpijom i Szolnokijem, trijumfom u Zagrebu nad Podgoričanima. Jasno je bilo i da će se na praketu Draženove dvorane igrati šah, teško je u ovoj utakmici bilo vidjeti lagani koš, ako on nije stigao kao posljedica kontre. Obrane i žestoki kontakti obilježili su ovaj regionalni derbi.

Cibona imala željenu agresiju u obrani, imala je i nadahnutnog Darija Šarića za kojega nije bilo izgubljene lopte, iako ga šut nije mazio ovaj puta. Budućnost je već u prvoj četvrtini morala shvatiti da je Cibona, iako igrački slabija od one koja je izgubila u prvom dijelu sezone u Podgorice, sada bolja momčad.

Jedini veliki problem za Vukove zbio se na otvaranju druge četvrtine, kad je Budućnost napravila niz od 8-0 i povela sa 21:15. Međutim, Marko Jagodić-Kuridža odigrao je odličnu rolu, a kad je Slaven Rimac shvatio da je ovo večer kad je i Darko Planinić raspoložen, a tu je ionako kao standard Dario Šarić, trener se odlučio kockati. Postavio je sva tri zajedno, prvi puta u sezoni u petorku te naredio zonsku obranu. S tri visoka skakača, s punim rektom, a na krilima ipak brzim Šarićem i Kuridžom, Cibona je smutila Budućnost, uhvatila je je i s minimalnom prednošću od 29:28 otišla na odmor.

I početak nastavka pripao je gostu, imala je Budućnost i 31:37, a Cibona se opet vratila zonskom obranom. Tada je velike minute, svoje najbolje u Ciboni odigrao Darko Planinić, no onda stiže dio utakmice kojega će bilo tko tko je imao sreće ovo gledati teško zaboraviti. Dario Šarić se prebacio na turbo pogon. A to izgleda ovako. Uhvatio je jednu loptu tako da se bacio u reklamu i žestoku udario. Opalio je blokadu, ukrao je tri lopte do kraja utakmice - i to bekovima - skakao, skakao do besvijesti. I vukao kontre u leđa. U jednom trenutku, nakon što je Šarić oteo živu loptu iz ruku Alekse Popovića, Marin Rozić je trčao u napad i dobacio novinarima...

"Ljudi, što je ovo, ovo je čudo!"

U takvoj utakmici je Ivan Siriščević odveo svojim tricima prednost na deset poena viška - trebalo je sedam za preskočiti Budućnost - u takvoj utakmici je Jerel Blassingame obranio 210 cm visokog Akindelea, a u njemu nema niti 180 cm. Bila je to Cibona koja je podigrla na noge svih 2.000 ljudi koji su je došli pogledati.

Dario Šarić je ostao sam na parketu. I pljeskao tribinama. Nakon utakmice u kojoj je stavio 18 poena, skinuo 14 skokova, podijelio dva asista i opalio dvije blokade. Bila je to, pustite sve, njabokja utakmica Darija Šarića u karijera. Najvažnija, ona u kojoj nije želio da Final Four pobjegne Ciboni. Iako je ostal bez tri igrača, ona ima najboljeg igrača koji stanuje u ovom dijelu Europe.

"Sada sve ovisi o nama što se tiče Final Foura. Sada nas čeka derbi s Cedevitom" - poslao je poruku Dario Šarić.

Dario Šarić je zabio 18 koševa, imao devet skokova i četiri osvojene lopte, a odličnu podršku pružili su mu Ivan Siriščević sa 13 poena, te Jerel Blassingame sa 12 ubačaja i devet asistencija. U sastavu Budućnosti najefikasniji je bio Suad Šehović sa 14 pogodaka.

Devet kola prije kraja ligaškog dijela sezone četvrta Cibona i peta Budućnost imaju po 11 pobjeda i šest poraza, ali Cibona je u prednosti zbog bolje omjera u međusobnim susretima.

17. rujan 2024 12:28