Prošlog petka pala je posljednja klapa na snimanju filma “Harry Potter i darovi smrti”, čiji će prvi dio imati premijeru 19. studenoga, a drugi 15. srpnja naredne godine.
Završetak najuspješnije franšize u povijesti kinematografije - čija su posljednja dva nastavka (“Red feniksa” i “Princ miješane krvi”) po zaradi (nešto manje od milijardu dolara bruto) skoro dosegla fenomenalni uspjeh prvog izdanja - nije nešto što će poklonici serijala osobito slaviti, žaleći što je J. K. Rowing napisala samo sedam romana.
Još manje razloga za zadovoljstvo ima britanska filmska industrija, koja je itekako profitirala od činjenice da se glavnina serijala snimala na domaćim lokacijama i u britanskom studiju Leavesden: filmovi su upošljavali na stotine glumaca i tehničara kojima će ubuduće itekako nedostajati bilo kakav sličan posao.
Britanci trenutačno imaju još jedan razlog za nezadovoljstvo. Na Floridi se upravo otvara zabavni park “Čarobnjački svijet Harryja Pottera”, u koji će - to je posve izvjesno - posjetitelji navaliti kao ludi. Jesu li se Amerikanci trebali sjetiti nečeg takvog? Nipošto! To je i razlog zašto se na terenu pokraj Leavesdena užurbano priprema britanski odgovor - “Iskustvo Hogwartsa” - u kojem će izloženi objekti i kostimi biti puno autentičniji u odnosu na ono što nudi Florida.
Franšize ne čine samo filmovi nego i sve što je u vezi s njima - od slikovnica, videoigara, igračaka, naljepnica i tko zna čega sve ne. Budući da je to tako golema industrija, za svaku je pohvalu što većina uistinu unosnih filmskih franšiza ne nastoji suviše eksploatirati svoje adute. Eto, autori serijala “Shrek” najavili su da im je četvrto izdanje (“Shrek uvijek i zauvijek”) ujedno i zadnje, iako je očito da bi ih mogli “štancati” u nedogled.
Još kao razmjerno mladi filmaš George Lucas napisao je devet nastavaka serijala “Ratovi zvijezda”, a snimio ih je samo šest: zadnja tri vjerojatno nikad neće biti napravljena. Također, drama oko propasti kompanije MGM zasigurno ne bi bila ni približno tako uzbudljiva da “pokojnik” ne drži prva na dvije unosne franšize: jedna je ona s filmovima o tajnom agentu Jamesu Bondu, a druga su nastavci (odnosno prednastavci) trilogije “Gospodar prstenova”, dva dijela filma “Hobbit”. Nevjerojatno je što se nikome pretjerano ne žuri da rasplete tu pravno-ekonomsku zavrzlamu i ne pohita na produciranje novih nastavaka spomenutih serijala.
Je li moguće napraviti top listu najuspješnijih filmskih franšiza? Dosta teško. “Harry Potter” drži prvo mjesto jer će naposljetku imati osam izdanja, međutim, pojedinačni filmovi iz trilogije “Gospodar prstenova” ostvarili su u prosjeku veću zaradu. Isti je slučaj i s drugim i trećim izdanjem “Pirata s Kariba”. Upravo se priprema “četvorka”, a kako se na Johnnyju Deppu ne zamjećuju tragovi poodmakle dobi, nastavaka bi još moglo biti poprilično. Franšize pred kojima je budućnost svakako su “Transformeri”, “Spiderman” i “Ledeno doba”: potonja sa svakim novim izdanjem ostvaruje sve veću zaradu.
Top lista izgledala bi malo drukčije kada bi se u prihode filmova iz serijala o Jamesu Bondu uračunala inflacija. Kada bi se to napravilo, ustanovilo bi se da su “Operacija Grom” i “Goldfinger” ostvarili veću zaradu od bilo kojeg izdanja “Harryja Pottera” ili “Gospodara prstenova”. No to su bila druga vremena, kada još nije bilo DVD-a niti ostalih atrakcija, koje danas publiku zadržavaju kod kuće.
16 franšiza sa zaradom od preko milijarde $
1. Harry Potter filmovi (šest nastavaka) - 5,4 milijarde dolara
2. James Bond filmovi (22 nastavka) - 5 milijardi dolara
3. Ratovi zvijezda (šest nastavaka) - 4,4 milijarde dolara
4. Gospodar prstenova (tri nastavka) - 2,9 milijarde dolara
5. Pirati s Kariba (tri nastavka) - 2,68 milijardi dolara
6. Batman (sedam nastavaka) - 2,66 milijarde dolara
7. Spiderman (tri nastavka) - 2,49 milijarde dolara
8. Shrek (četiri nastavka) - 2,48 milijardi dolara
9. Jurski park (tri filma) - 2 milijarde dolara
10. Indiana Jones (četiri filma) - 1,98 milijardi dolara
11. Matrix (tri filma) - 1,62 milijarde dolara
12. X-Men (četiri fima) - 1,57
13. Zvjezdane staze (11 nastavaka) - 1,46 milijardi dolara
14. Nemoguća misija (tri filma) - 1,4 milijarde dolara
15. Mumija (tri filma) - 1,24 milijarde dolara
16. Rocky (šest filmova) - 1,12 milijardi dolara
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....